سورپرایز پرسپولیس کی روش برای جام جهانی/ زوج پرنده چه کسانی هستند؟تیم فوتبال ایران برای سومین فصل متوالی با هدایت کارلوس کی روش راهی جام جهانی می شود تا رویای صعود از مرحله گروهی را برای هواداران خود محقق کند.

کارلوس کی روش برخلاف اولین دوره هشت ساله حضورش به عنوان سرپرست کادر فنی، دو ماه مانده به شروع این رقابت ها بار دیگر هدایت تیم ملی ایران را برعهده گرفت.

مرد پرتغالی در فاصله کوتاهی تا بازی های جام جهانی ۲۰۲۲ تمام جسورانه زندگی گذشته خود را کنار گذاشت تا بدون در نظر گرفتن چیزی خارج از مستطیل سبز، آماده سازی بازیکنان تیم ملی ایران را دنبال کند.

شبیه سازی برای بازگشت

ملی پوشان ایران در دو بازی تدارکاتی اخیر مقابل اروگوئه و سنگال، روشی کاملا شبیه به ایده های قدیمی کی روش را اجرا کردند.

علیرضا بیرانوند، محمدحسین کنعانی زادگان، شجاع خلیل زاده، صادق محرمی، سید ابوالفضل جلالی، سعید عزت اللهی، احسان حاج صفی، سامان قدوس، علیرضا جهانبخش، مهدی ترابی و سردار آزمون بازیکنان ایران را مقابل اروگوئه تشکیل دادند. ترکیبی از دو بازیکن دفاعی که نشان از توجه مجدد کی روش به نقش مخرب هافبک ها دارد. حاج صفی و عزت الهی در قلب تیم ملی ایران بازی کردند تا استراتژی دفاعی کی روش در جام جهانی ۲۰۱۴ و ۲۰۱۸ برای سال ۲۰۲۲ نیز بررسی شود.

این روش در بازی با سنگال نیز تکرار شد. کی روش در این دیدار ترجیح داد علاوه بر حاج صفی و عزت الهی از احمد نورالهی استفاده کند تا در صورت نیاز او نیز در گرفتن توپ در میانه میدان کمک کند.

بازیکن ارمنی چه کسی خواهد بود؟

آندرانیک تیموریان نقش مهمی در تیم ملی ایران در جام های جهانی ۲۰۰۶ و ۲۰۱۴ داشت.بازیکن ارمنی تیم ملی ایران با عملکرد شگفت انگیز خود در این رقابت ها مورد توجه کارشناسان فوتبال قرار گرفت تا جایی که در سال ۲۰۱۸ جای او را پر کرد. یک مسئله بزرگ برای Keyros. با این حال امید ابراهیمی و سعید عزت الهی توانستند با اشتباهات کم به بهترین شکل ممکن به مصاف پرتغال، اسپانیا و مراکش بروند.

مهارت شگفت انگیز ابراهیمی در میانه میدان به او کمک کرد تا لژیونر شود اما با رفتن کی روش و حضور دراگان اسکوچیچ رنگ کمتری در اردوهای ملی دید.

با این حال بازگشت کی روش باعث ظهور مجدد امید ابراهیمی شده تا این بازیکن بتواند جای خالی امثال آندو را در سال ۲۰۲۲ پر کند.

این افتخار با هر جام جهانی برمی گردد

سعید عزت الهی پس از جام جهانی ۲۰۱۸ به باشگاه وایلد دانمارک پیوست اما پس از مدت کوتاهی با مصدومیت شدیدی مواجه شد تا جام ملت های ۲۰۱۹ را از دست بدهد و در غیاب کی روش عزت الهی یکی از بازیکنانی بود که همیشه در اردوها حضور دارد. تیم ملی ایران تاکنون به یکی از مهمترین بخش های خط وسط برای ایستادگی ساختار تیم ملی ایران تبدیل شده است.

پرسپولیس فوق العاده است

احمد نورالهی و میلاد سرلک از جمله هافبک هایی هستند که به تازگی برای بازی در تیم ملی آمده اند. نورالهی با عملکرد خوب خود در سال ۲۰۱۹ قلب کی روش را به دست آورد و پس از رفتنش به یکی از ماندگارترین بازیکنان تیم ملی ایران تبدیل شد. بازیکن سابق پرسپولیس که در حال حاضر در تیم شباب الاهلی بازی می کند اولین تجربه حضور در مهمترین رقابت های کشور را در جام جهانی ۲۰۲۲ خواهد داشت و میلاد سرلک نیز در صورت تایید کی روش اولین حضور خود در جام جهانی را تجربه خواهد کرد. بازیکن پرسپولیس که دو سال پیش یکی از اردونشینان تیم ملی ایران بود حالا می تواند یکی از شگفتی های تیم ملی ایران مقابل انگلیس، آمریکا و ولز باشد.

انتخاب سبک قدرت است، نه سرعت

ترکیب جواد نکونام، احسان حاج صفی و آندرانیک تیموریان در جام جهانی ۲۰۱۴ کمربند مرکزی شاگردان کی روش را تقویت کرد. در سال ۲۰۱۸ حاج صفی به همراه سعید عزت الهی و امید ابراهیمی این وظایف را بر عهده گرفتند و توانستند مقابل مراکش پیروز شوند و مقابل پرتغال به تساوی یک بر یک دست پیدا کنند.

زوج پرنده چه کسانی هستند؟

رویای صعود به پایان جام جهانی قطر تنها خواسته هواداران از اعزامی تیم ملی ایران به قطر است. اتفاقی که برای کی روش می افتد به اهمیت هافبک ها بستگی دارد. شاید به همین دلیل بود که ابراهیمی به اردوهای اخیر تیم ملی بازگشت تا در رقابت با میلاد سرلک، احسان حاج صفی و احمد نورالهی دوباره برای تیم ملی به میدان برود. بدون شک عزت الهی به عنوان یکی از ارکان فوتبال ملی کارلوس کی روش شانس زیادی برای حضور دوباره در تیم ملی ایران دارد اما مرد سابق پرتغالی نشان داد که چیزی مهمتر از آماده سازی بازیکنان نیست. او بارها نشان داده است که نامی برای او مطرح نمی شود اما همه می دانند که بال های عملکرد تیم ملی ایران ارتباط مستقیمی با انتخاب بازیکنان مرکزی تیم ملی ایران و ایده های کی روش دارد. تیمی که ننوشیدن را اصل خود برای رویارویی با غول های فوتبال دنیا مثل انگلیس می داند.

برنامه دیدارهای تیم ملی فوتبال ایران در گروه B جام جهانی ۲۰۲۲ قطر به شرح زیر است:

* ایران – انگلیس; دوشنبه ۳۰ آبان؛ ساعت ۱۶:۳۰

* ایران – ولز; جمعه ۱۳ آذر؛ ۱۳:۳۰

* ایران – آمریکا; سه شنبه ۱۷ آذر؛ ساعت ۲۲:۳۰