سیره و سیره امام; آنچه امروز بیش از هر زمان دیگری نیاز به گفتن داریم


۱۴ خرداد، تاریخ عروج بنیانگذار انقلاب؛

تردیدی نیست که امام خمینی (ره) نه تنها در تاریخ ایران بلکه در تاریخ چندین هزار ساله کشور، شخصیتی پویا و تأثیرگذار است، مردی با روحیه قوی که همه افراد با هر ایمانی را جمع کرده است. حول محور انقلاب حتی در تاریخ کشور. دشمنانش نتوانستند او را شکست دهند. امام سخنان و سخنان ماندگاری را به یاد دارند که این روزها بیش از هر زمان دیگری باید بررسی کنیم تا بدانیم و بفهمیم چرا این انقلاب رخ داد.

نواندیش-محمد صادقیتردیدی نیست که امام خمینی (ره) نه تنها در تاریخ ایران، یک شخصیت ماندگار و تأثیرگذار است، تاریخ چند هزار ساله، مردی با روحیه عالی که همه مردم را با هر ایمانی در اطراف و انقلاب جمع کرد. و چنان نیرومند بود که حتی دشمنانش نیز نتوانستند او را انکار کنند. امام سخنان و سخنان ماندگاری را به یاد دارند که این روزها بیش از هر زمان دیگری باید بررسی کنیم تا بدانیم و بفهمیم چرا این انقلاب رخ داد.

به عنوان مثال در ۱۹ شهریور ۱۳۶۴ مسئولان روزنامه های کیهان، اطلاعات و جمهوری اسلامی به سراغ امام رفتند. در یک روزنامه منتشر شد و گفت:

سیره و سیره امام;  آنچه امروز بیش از هر زمان دیگری نیاز به گفتن داریم

البته من نمی توانم در مورد تمام موضوعات مرتبط با رسانه اظهار نظر کنم. حالا نکته آخر این است که رادیو، تلویزیون و رسانه ها عمومی هستند، اگر شما معتقدید که مردم حق دارند. از آنها سؤال می شود که آیا چیزی نقل کرده اند یا نه؟ خوبی صدا و سیما و رسانه ها این است که در کشور تاثیر دارند. مثلاً اگر کشاورز در کشاورزی خوب بود و کشاورزیش خوب بود، این شخص را به جای مقامات کشوری در صفحه اول قرار دهید و زیرش بنویسید که اگر این کشاورز چطور بود، بگذارید منتشر شود. یا یک کارگر ماهر یا اگر یک پزشک کار خوبی انجام داده است، عکس او را در صفحه اول قرار دهید و بنویسید که چگونه این کار را انجام داده است. این امر پزشکان را تشویق می کند تا به دنبال شغل اضافی باشند. یا مثلاً اگر کسی کشف می کند باید جزئیات دقیقی از عکس ها و اطلاعات داشته باشد یا اگر یک نفر دزد یا کشاورز یا متخصص یا جراح را گرفت که متأسفانه نامی از عکس او نیست. به طور خلاصه، چاپ شده در روزنامه ها باید مبنای تشویق شخصی باشد.[‏‏که‏‏]کار در این کشور؛ آنها حق این کشور را دارند، حق این روزنامه ها را دارند، حق رادیو و تلویزیون را دارند، اما ما حق کمی نسبت به آنها داریم. در واقع این چیزی که من می گویم در مورد من است، من با دیگران کاری ندارم، آنها بر شما و آنها قدرت دارند. من نمی خواهم رادیو هر بار که باز می شود اسم من باشد، همیشه از آن متنفر بودم، اشتباه است، برای همه رایج است، خیلی خطرناک است، برای رسانه ها خطرناک است. این رسانه ها را ساده می کند. مردم شخصیت خودشان را دارند، نه اینکه اگر نامشان زیاد یا کم ذکر شود، شخصیتشان کمی ضعیف است. ایران، همه می‌دانند که چیست، پس چیزی که در مورد شما می‌گویم این است که اگر می‌توانید عکس من را بگذارید، در عوض، یک عکس از یک رعیت بگذارید و بنویسید که این رعیت چیست. کار مهم

صحیفه امام – ج ۱۹ – ص ۳۶۱ – ۳۶۲

نسیم ملایم امام دلیل دیگری بود که این سرمایه ها را بیش از هر زمان دیگری پرداخت کرد، حسن حبیبی (۱۳۹۱-۱۳۱۵) از وزرای دولت موقت و دولت میرحسین موسوی و همچنین معاون اول. مرحوم آیت‌الله هاشمی و دولت سابق سید محمد خاتمی در کتاب‌های خود می‌گوید:

حاج احمد آقا می فرمودند امام نجف تقریباً هیچ وقت استراحت نکردند ع به معنای نفس کشیدن و تابستان گذراندن و به باغ رفتن و … با اینکه بحثی از سادگی روح و ذات و ذوق امام نیست. او بسیار مراقب بود آنها باید مانند همه ایرانیان زیر ظلم زندگی کنند. “

در پاریس، ائمه اطهار(ع) که زمانی در نوول لوساتو مستقر بودند، از همان ابتدا از همین الگو پیروی کردند و با اینکه مشخص بود روحیه نرمش روحی داشتند، ابتدا دست به کار شدند. و به محض اینکه صلاح دیدند در گوشه اتاق بنشینند این کار را کردند. در اوایل، در حالی که خانه ای برای اسکان و نماز یافت نمی شد، زندگی امام سخت بود. در اتاق دو سه اتاق بود که یک در بیشتر نداشت و امام خمینی در پشت اتاق نشسته بود و البته همیشه یک – با عده ای در جلو اتاق بود و وقتی می خواست خودش را بشوید. تمیز. از این اتاق عبور می کردند، اما همیشه با نهایت آرامش و روحیه شهوترانه با اوضاع برخورد می کردند.