شوخی کردم با بازیکنانی که مرا شکست دادند/ همه برای ما مسی و رونالدو هستندعلیرضا بیرانوند که این روزها در اردوی تیم ملی به سر می برد در هفته یازدهم لیگ برتر به رکورد جالبی دست یافت. او در دیدار مقابل مسکرمان برای صدمین بار پیراهن پرسپولیس را بر تن کرد و دروازه این تیم بود. بیرانوند از این ۱۰۰ بازی در ۶۴ بازی دروازه خود را بسته نگه داشته است که رقم بسیار بالایی برای او محسوب می شود. بیرانوند که در جام جهانی روسیه در دروازه تیم ملی خوش درخشید، حالا خود را برای جام جهانی قطر آماده می کند. تورنمنت مهمی که در آن یکی از ۱۱ بازیکن ایرانی خواهد بود. با بیرانوند درباره وضعیت فعلی تیم ملی و مسائل مختلف دیگر گفت وگو کرده ایم.

از رکورد جدید شما با پیراهن پرسپولیس شروع کنیم. ۱۰۰ بازی و ۶۴ صفحه تمیز. شما باید نسبت به خودتان احساس خوبی داشته باشید.
این باعث خوشحالی من می شود. پرسپولیس تیم بزرگی است و افتخار می کنم که ۱۰۰ بازی با پیراهن این تیم انجام داده ام. من هیچ چیز را به عنوان یک شخص نمی بینم و اگر موفقیت حاصل شد، حاصل تلاش مشترک است. دوست دارم بازی های بیشتری برای پرسپولیس انجام دهم و موفقیت های بیشتری کسب کنم.

راز این همه کلین شیت چیست؟
فوتبال یک ورزش تیمی است، همه چیز از مهاجمان شروع می شود و به خط دروازه ختم می شود. همه مردم مبارزه می کنند. همانطور که مهاجمان دوست دارند گل بزنند، به عنوان یک دروازه بان دوست دارم مشروب نخورم.

برخی از گاردهای ایرانی زمانی که خود را تمیز نگه نمی دارند بسیار ناراحت می شوند. شما هم این کیفیت را دارید.
حتی در بازی هایی که می بریم اما گل می زنم، خودم را جزئی از برد تیم نمی دانم. حتی اگر در بازی پنالتی بگیرم اما گل بخورم، خودم را شرکت کننده نمی دانم. تمیز نگه داشتن وظیفه من است و باید آن را به خوبی انجام دهم. در هر بازی تمام تلاشم را می کنم که دروازه ام بسته بماند.

پرسپولیس صدرنشین لیگ است. نظرت در مورد عملکرد تیمت در لیگ برتر چیست؟
خدا را شکر تا اینجا خوب پیش رفتیم و نتایج خوبی هم گرفتیم. درست است که ۱۹ بازی دیگر باقی مانده و باید بیشتر از گذشته تلاش کنیم تا به هدفمان برسیم. هر بازی برای ما مثل بازی آخر است و امیدوارم بتوانیم به این عملکرد خوب ادامه دهیم و قهرمان شویم.

برای قهرمانی با کدام تیم رقابت می کنید؟
امکان تعیین گروه وجود ندارد. چند تیم بالای جدول به دنبال رقابت هستند اما برای ما عملکرد تیم و نتایجی که می گیریم مهم است. لیگ این فصل واقعا سخت است و نمی توان چیزی را پیش بینی کرد. در مقابل هر تیمی که با آن روبرو هستیم، با یک چالش سخت و جدید روبرو هستیم.

در ۱۱ هفته لیگ فقط ۳ گل زده اید. فکر می کنید در پایان لیگ می توانید آمار دست نیافتنی را بر اساس تعداد کلین شیت ها و گل های زده شده بنویسید؟
گفتم دوست دارم مشروب نخورم و این مهمترین هدف من روی خط دروازه است. کسب رکورد هر بازیکنی را خوشحال می کند، اما مهم ترین چیز نتایج تیم است. اگر تیم نتیجه بگیرد، کیفیت کار بازیکن تشخیص داده می شود.

وضعیت تیم ملی چطور است؟
ما به تمرینات منظم زیر نظر کارلوس کی روش می رویم تا برای جام جهانی آماده شویم.

۲ روز پیش تصویری از شما در کنار کی روش و دیگر بازیکنان تیم ملی منتشر شد که نشان می دهد سرمربی تیم ملی با شما شوخی کرده است.
داشتم با بچه ها شوخی می کردم و می خندیدم که کیروش اومد منو زد! البته این را به شوخی می گویم. خوشبختانه روحیه تیم ملی هم خیلی خوب است.

آیا تیم ملی می تواند در جام جهانی نتایج خوبی بگیرد؟
همه می دانند که ما کار سختی داریم، اما بازیکنان هدف دیگری جز خوشحال کردن مردم ندارند. کی روش و دیگر مربیان تیم ملی تلاش زیادی می کنند تا تیم با شرایط خوبی وارد جام جهانی شود. همه از وضعیت تیم های بومی ما در زمینه آماده سازی خبر دارند اما ما هم سعی می کنیم آبروی فوتبال ایران را حفظ کنیم.

در جام جهانی گذشته پنالتی رونالدو را گرفتی و کلمه “چه خبر کریس” سر و صدای زیادی به پا کرد. ظاهرا در این زمان بازیکنی به بزرگی رونالدو در بین تیم ها وجود ندارد که بتوانید روی کری حساب کنید.
در جام جهانی همه بازیکنان خوب هستند. برای ما همه بازیکنان حریف برابر مسی و رونالدو هستند و باید تمام تلاش خود را برای موفقیت تیم ملی انجام دهیم.

تصادف شما نیز باعث نگرانی شده است.
من بارها در این مورد صحبت کرده ام و فکر نمی کنم نیازی به توضیح مجدد باشد. وقتی کارم را در تیم و تیم ملی انجام می دهم مشکلی نیست. گاهی اوقات قدرت ورزش یا اتفاقات دیگر باعث می شود بازیکنی دچار آسیب های جزئی یا جدی شود، مشکل من آنقدرها جدی نبود و جا دارد از پزشکان پرسپولیس و تیم کشور تشکر کنم.