صادق زیباکلام: به مردم اجازه اعتراض و اعتراض بدهید – پایگاه خبری مدارا


بر اساس گزارش ها دکه روزنامه مدارا؛ در سال های اخیر بسیاری از تصمیمات ریز و درشت دولت با اعتراضات گسترده مواجه شده است. اما این اعتراضات که به خیابان‌ها می‌آمد، گاه با هجوم افراد سازمان‌یافته، بدون هیچ تأثیری در جامعه، گمراه و سرکوب می‌شد. این درگیری ها زمانی رخ می دهد که قانون اساسی و قانون احزاب چارچوب هایی را برای حق مردم برای اعتراض و راهپیمایی فراهم کند. بر اساس اصل ۲۷ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، به صراحت آمده است؛ جلسات و راهپیمایی ها تا زمانی که خلاف موازین اسلامی نباشد آزاد و بدون اسلحه است. در ماده ۲۸ قانون احزاب نیز آمده است که «بر اساس ماده ۶ قانون احزاب، برای برگزاری جلسات و سخنرانی در میادین عمومی و پارک ها باید از وزارت کشور مجوز کتبی گرفته شود». اما تاکنون هیچ کدام از این قوانین کمکی به مردم نکرده است.

کدام حکومت به مردم اجازه اعتراض یا راهپیمایی می دهد؟ بنابراین عموم مردم باید اصل ۲۷ قانون اساسی را اجرا کنند. اما گاهی در راهپیمایی‌های صلح و راهپیمایی، افرادی بودند که برای هدفی خاص به میان مردم می‌آمدند و با سردادن شعارهای ناخوشایند، افکار عمومی را گمراه می‌کردند و با سرکوب این تجمعات، طومارهای مردمی خفه می‌شد و اهالی بیش از همیشه مأیوس می‌شدند. آنها خوردند. راه حل جلوگیری از انحراف و تخریب جلسات عمومی چیست؟

صادق زیباکلام، استاد دانشگاه تهران در پاسخ به این سوال تاکید کرد: بدون شک برخی از شهروندان در تظاهرات علیه سیاست‌های مختلف به بانک‌ها، ارگان‌های دولتی و سایرین حمله می‌کنند.

وی افزود: اما واقعیت دیگر این است که انواع دیگر خشونت ها مانند خشونت پلیس، سنگسار، ورشکستگی و اعتراض است. وقتی پلیس به معترضان حمله کرد، آنها نیز شیشه را شکستند و به سمت آنها سنگ پرتاب کردند. بنابراین، به استثنای کسانی که به خشونت عمدی و سیستماتیک دست می زنند، بخشی از خشونت در تظاهرات عمومی واکنش پلیس به خشونت پلیس است. دیگر از معترضان انتظار نمی رود که وقتی مردم کشته یا مجروح می شوند، رفتار خاصی داشته باشند.

صادق زیباکلام با بیان اینکه «دولت اجازه تجمعات را نمی دهد»، گفت: اجازه تجمع نمی دهند. چون دولت می داند که اگر ۵۰۰ نفر جمع شوند، می شود ۵۰۰۰، ۵۰۰۰۰ یا بیشتر و تبدیل به یک جمعیت بی ضابطه می شود. بنابراین، هیچ گونه گردهمایی یا تظاهراتی مجاز نبود.

وی در توضیح طومار خود به وزارت کشور روحانی تاکید کرد: در پی اعتراضات آبان ماه سال ۹۸ این سوال پیش آمد که چرا مردم اجازه اعتراض قانونی و مسالمت آمیز را ندادند؟ چرا اعتراضات سرکوب شد؟ چرا معترضان کشته شدند؟ تحلیلگران از وزارت کشور خواسته اند که اجازه برگزاری جلسات و تظاهرات را بدهد زیرا مردم حق اعتراض دارند. جالب اینجاست که بسیاری از جمع‌آوران کمک مالی این موضوع را مطرح کردند و قصد داشتند روحانی را مقصر مرگ آبان ۱۳۷۷ کنند. در آن مدت نامه ای به وزارت کشور نوشتم. خواهش می کنم برای اعتراض به آمریکایی ها تجمع در دروازه شرقی بهشت ​​زهرا(س) که به جاده قدیم قم منتهی می شود برگزار شود، نه مغازه ای است، نه بانکی برای نگرانی، برای حمله. “شهر تمام شده و ترافیک ایجاد نمی کند.” پاسخ داده نشد.

یکی از اساتید دانشگاه تهران در خصوص اخذ مجوز از وزارت کشور یا اجازه برگزاری جلسات صلح بدون مجوز صحبت کرد و گفت: این قسمت از قانون اساسی شوخی نیست و دولت به هیچ وجه اجازه برگزاری جلسات را نمی دهد. ” درست است که حامیان آنها از هفت ایالت آزاد هستند و نیازی به گرفتن مجوز برای هیچ نمایشی ندارند. یک بار هم به حزب اللهی ها اجازه ندادند چون کشور و همه چیز مال آنهاست. این وزارت کشور است که باید تایید آنها را بگیرد. بنابراین تنها گروه های به اصطلاح محلی مجاز به راهپیمایی و اعتراض هستند.

به روی نمایشگاه های ایران بسته است

صادق زیباکلام افزود: در فرانسه بیش از یک سال است که لباس های زرد اعتراض دارند. هیچ بانکی مورد حمله قرار نگرفت، هیچ بازداشتی صورت نگرفت، کسی کشته یا دستگیر نشد، و متهم به تجاوز جنسی نشدند. هیچ کس متهم نیست که توسط دولت ایران برای ایجاد ناآرامی در فرانسه استخدام شده است. سوال این است که چرا اعتراضات در هند، ژاپن، فرانسه و دموکراسی؟ از آنجایی که تظاهرات در این سرزمین ها رایج است، در ایران اینطور نیست که عده ای در جریان اعتراضات به بانک ها، سازمان های دولتی یا پلیس حمله کنند.

وی در پاسخ به این سوال که دقیقاً مردم دموکراسی تحصیل کرده اند، گفت: دقیقاً همین طور است. شک ندارم که اگر به مردم ایران اجازه داده شود با سیاست‌های مختلف مخالفت کنند و تظاهرات مسالمت‌آمیز برگزار کنند، پس از چندین تظاهرات، گروه‌های تندرو از سوی معترضان طرد می‌شوند و جایی برای ایستادن نخواهند داشت. این افراد برای سر دادن شعارهای فریبنده و مخرب به سمت معترضان می آیند، اما وقتی به مردم اجازه انجام تظاهرات داده می شود، جلوی آنها را می گیرند. اتاقی را در بسته با جمعیت زیادی پشت در تصور کنید، با باز شدن در، همه با عجله از اتاق بیرون رفتند و تعدادی زیر پا لگدمال شدند. اما اگر این در باز بماند، مردم با عجله از اتاق خارج نخواهند شد. متأسفانه در ایران همیشه تعطیل بوده است، بنابراین با نمایش همه می خواهند مخالفت خود را نشان دهند و سوء استفاده کنند. اگر امکان تظاهرات روزانه وجود داشته باشد، استفاده از خشونت متوقف خواهد شد.

صادق زیباکلام در پاسخ به این سوال که می گویند پلیس در بسیاری از کشورها با معترضان برخورد می کند؛ چرا نحوه برخورد با ایران متفاوت است؟ بین رفتار یگان ویژه ایران و پلیس فرانسه تفاوت بسیار مهمی وجود دارد. تفاوت این است که گروهی خاص به معترضان، معلمان، کارگران، کارکنان شرکت واحد، دانشجویان و هر گروهی حمله می‌کنند. به هر طریقی برای متفرق کردن آنها راهپیمایی کرد. اما در فرانسه، پلیس از چوب، گاز اشک آور و ماشین های آب پاش زمانی که خشونت توسط افراط گرایان انجام می شود، استفاده می کند.