علائم درد مفاصل چه بیماری هایی است؟


إشکلی صوبغاهی مستشعر شیمی کیست؟

تهران (پانا) – علل و دلایل متعددی در بروز درد مفاصل دخیل است، اما قبل از اینکه علت اصلی درد مفاصل را بدانید، بهتر است با ساختار مفصل آشنا شوید تا بهتر متوجه آن شوید. عوامل. این بیماری

مفصل استخوانی که از یک یا چند استخوان تشکیل شده باشد، مفصل می گویند. یک مفصل در استخوان برای حرکت و حمایت از استخوان ضروری است. تمام حرکات را نمی توان بدون مفاصل انجام داد.

دو استخوان که یک مفصل را در کنار یکدیگر تشکیل می دهند توسط رباط ها به هم متصل می شوند. قسمت دیگری از مفاصل غضروف است که استخوان ها را به سمت یکدیگر حرکت می دهد.

دو انتهای استخوان ها که مفصل را تشکیل می دهند در کیسه ای از بافت به نام کپسول مفصلی قرار می گیرند. فضای داخلی این کپسول فضای مفصلی نامیده می شود که با مایع سینوویال پر شده است. این مایع بسیار چسبناک است و در نتیجه سطح غضروف مفصلی را لغزنده و حرکت استخوان را آسان می کند.

علت اصلی درد مفاصل چیست؟

عوامل و علل مختلفی در بروز درد مفاصل دخیل هستند که مهمترین آنها عبارتند از:

روماتیسم

التهاب مفاصل بدن را آرتریت می گویند که باعث درد شدید و سفتی در مفصل می شود. این بیماری انواع مختلفی دارد که همگی باعث درد در مفاصل و مفصل آسیب دیده می شوند.

شایع ترین انواع آرتریت عبارتند از:

آرتروز

روماتیسم مفصلی

آرتروز یا ساییدگی مفاصل

آرتریت عفونی

آرتریت پسوریاتیک

آرتروز می تواند در هر مفصلی رخ دهد، اما این بیماری در مفاصل زانو، پشت و لگن شایع است. اگر درد مفاصل را تجربه کردید، حتماً برای تشخیص صحیح به پزشک مراجعه کنید.

حوصله سر بر

بورس ها کیسه های نرم و انعطاف پذیری هستند که به حرکت تاندون ها و مفاصل کمک می کنند. در داخل بورس مایعی به نام مایع سینوویال وجود دارد که از سلول هایی تشکیل شده است که سطح بورس را کاملا می پوشانند.

التهاب بورس ها بورسیت نامیده می شود که به دلیل اختلال در حرکت تاندون ها باعث تورم و درد در مفصل می شود. بورسیت معمولاً در اثر استفاده بیش از حد از مفاصل و حرکت مداوم تاندون ها ایجاد می شود.

تاندونیت

رباط ها طناب های ضخیمی هستند که از رشته های کلاژن ساخته شده اند که ماهیچه ها و استخوان ها را به عنوان یک مفصل انعطاف پذیر به هم متصل می کنند. تاندونیت بیماری ناشی از التهاب تاندون ها است. تاندونیت یا التهاب تاندون ها معمولا در آرنج، دست ها، انگشتان، ران ها و سایر قسمت های بدن رخ می دهد.

درد مفاصل همراه با تورم یکی از علائم شایع تاندونیت است که در ناحیه آسیب دیده رخ می دهد.

کشش رباط ها

رگ به رگ شدن رباط یکی از شایع ترین علل درد مفاصل است که اغلب در نتیجه آسیب های ورزشی ایجاد می شود. رباط ها نوارهای محکمی از بافت فیبری هستند که دو استخوان را در یک مفصل کنار هم نگه می دارند.

رگ به رگ شدن رباط یک مشکل رایج است که زمانی رخ می دهد که استرس بیش از حد وارد شود، رباط ها پاره شوند و پاره شوند. در واقع خوب است بدانید که کشش رباط را نباید با کشش تاندون اشتباه گرفت.

نقرس

نقرس نوعی آرتریت است که می تواند به صورت حمله ناگهانی باعث درد و سوزش، سفتی و تورم مفصل شود.

اضافه وزن، نوشیدن الکل زیاد، یا خوردن بیش از حد گوشت و ماهی که حاوی مواد شیمیایی به نام پورین هستند، شانس ابتلا به نقرس را افزایش می دهد. همچنین برخی داروها مانند دیورتیک ها می توانند باعث نقرس شوند.