علل، علائم و تشخیص هیدرادنیت چرکی – بلاگ Credihealth


هیدرادنیت چرکی (HS) شایع تر از آن چیزی است که فکر می کنید. این بیماری تا ۱٪ از جمعیت را تحت تاثیر قرار می دهد، اما بسیاری از مردم متوجه نمی شوند که به آن مبتلا هستند یا ممکن است به اشتباه تشخیص داده شده باشند. اگر بعد از خواندن این فکر کردید… “به نظر می رسد که من دارم”، ممکن است وقت آن رسیده باشد که a متخصص پوست که در HS تخصص دارد.

هیدرادنیت چرکی (HS) چیست؟

HS یک بیماری التهابی است که باعث ایجاد توده‌های دردناک، حساس و جوش‌هایی مانند ضایعات در نواحی ظریف بدن مانند زیر بغل، ران، کشاله ران و باسن می‌شود. با این حال، تقریباً در هر جایی از بدن مانند گردن، پوست سر، سینه و پشت، زیر سینه‌ها و پاها و بازوها ممکن است رخ دهد. این ضایعات بسیار کند بهبود می یابند، می توانند بسیار متورم شوند و چرک و خون را به طور مداوم تخلیه کنند. می تواند بسیار ناتوان کننده باشد. بسیاری از افراد مبتلا به هیدرادنیت چرکی در مورد آن احساس خجالت می کنند. اما HS چیزی برای خجالت نیست، تقصیر شما نیست که آن را دارید، و کمکی برای شما وجود دارد.

چه چیزی باعث HS می شود؟

علت دقیق آن به طور کامل شناخته نشده است، اما ما می دانیم که:

التهاب بخشی از آن است: عفونت پوست

التهاب معمولا چیز خوبی است. این سیستم ایمنی بدن شما است که به یک عامل تحریک کننده واکنش نشان می دهد، مثلاً زمانی که زانوی خود را می چریدید. سیستم ایمنی سلول‌های مختلفی را می‌فرستد تا آن ناحیه را تمیز کند، باکتری‌هایی را که ممکن است وارد پوست شده باشد را حذف کند و از عفونت جلوگیری کند. هنگامی که ایمن هستید، سیستم ایمنی آرام می شود و التهاب از بین می رود.

با HS، سیستم ایمنی در فرآیند التهابی گیر می کند و التهاب مزمن می شود. خاموش نمی شود ما به طور کامل نمی دانیم که چرا سیستم ایمنی تحریک می شود، یا چرا سلول های ایمنی خاص به روشی که انجام می دهند رفتار می کنند، اما پزشکان و محققان تمام تلاش خود را برای کشف این موضوع انجام می دهند.

انسداد فولیکولی – به عبارت دیگر، فولیکول های مو مسدود شده است:

فولیکول مو یک ساختار لوله مانند کوچک است که موهای شما از آن رشد می کنند. آنها در سراسر بدن ما هستند. در HS، آنها مسدود می شوند. پایه فولیکول شروع به پر شدن با مواد سلولی مانند سلول های مرده پوست و مایع می کند. به دلیل انسداد، فولیکول منبسط می شود و در نهایت می ترکد و محتویات آن به نواحی اطراف آزاد می شود. این باعث التهاب بیشتر می‌شود و پوست در تلاش برای بهبودی، تونل‌های کوچکی را تشکیل می‌دهد یا جای زخم در آن ناحیه ایجاد می‌کند. دلایل متعددی وجود دارد که فولیکول ها ممکن است مسدود شوند:

  1. ساختار فولیکول در برخی از افراد مبتلا به HS متفاوت است
  2. مقادیر متفاوتی از سلول های خاص در فولیکول های موی افراد مبتلا به HS وجود دارد
  3. نیکوتین سیگار می تواند باعث اختلال در نوع خاصی از سلول شود، مقدار غیر طبیعی پروتئینی را آزاد می کند که می تواند فولیکول را مسدود کند.

هورمون ها:

HS اغلب برای پسران و دختران در دوران بلوغ یا نوجوانی شروع می شود. این نشان می دهد که نوسان سطح هورمون می تواند در HS نقش داشته باشد. اگرچه در حال حاضر شواهد زیادی برای تأیید این موضوع وجود ندارد.

بسیاری از زنان متوجه شعله ور شدن HS خود دقیقاً قبل از قاعدگی می شوند، یا اینکه برخی از قرص های ضد بارداری می توانند به رفع عود آنها کمک کنند. همچنین، برخی از زنان کاهش علائم را در دوران بارداری گزارش می کنند، در حالی که برخی دیگر علائم بدتری را تجربه می کنند. اگر فکر می کنید HS شما توسط هورمون ها تحریک می شود، در مورد آن با پزشک خود صحبت کنید.

ژن ها:

حدود یک سوم افراد مبتلا به HS نیز یکی از اعضای خانواده مبتلا به این بیماری مانند والدین، خاله یا پسر عمه را دارند. تحقیقات بیشتری در مورد ژنتیک و HS وجود دارد.

فاکتورهای محیطی:

در برخی موارد، ممکن است از نظر ژنتیکی مستعد ابتلا به HS باشید. و عوامل محیطی مختلف می توانند باعث ایجاد تغییراتی در سلول های شما شوند که باعث تشکیل HS می شود. عوامل محرک می تواند سیگار کشیدن، رژیم غذایی غربی (پرچرب و قند بالا)، اصطکاک ناشی از مالش پوست به یکدیگر، یا غذاهای خاصی مانند مخمر باشد. مهم است بدانید که داشتن HS تقصیر شما نیست. اگر از نظر ژنتیکی مستعد ابتلا به HS هستید، احتمال ابتلا به HS از زمان تولد وجود داشت، چیزی فقط باعث ایجاد آن شد.

علائم HS

  • شایع ترین علامت HS، توده ای است که می توانید آن را به صورت جوش، آبسه یا گره زیر پوست توصیف کنید. اینها معمولاً باز می شوند و چرک ترشح می کنند. و آنها بهبود می یابند اما یک زخم باقی می مانند.
  • نواحی مانند زیر بغل، ران، کشاله ران، باسن و اندام تناسلی بیشتر تحت تأثیر قرار می گیرند، اما تقریباً در هر نقطه از بدن ممکن است رخ دهد.

اگر این اتفاق اغلب رخ می دهد، ممکن است HS باشد و باید به متخصص پوست متخصص در HS مراجعه کنید.

  • با پیشرفت HS، تعداد بیشتری از این توده ها ظاهر می شوند و ممکن است توسط تونل هایی در زیر پوست به هم متصل شوند. این باعث ایجاد زخم های زیادی می شود که پوست را سفت می کند و سوراخ هایی نیز در پوست ایجاد می کند.
  • اگر ضایعات HS متورم دارید، ممکن است حرکت دادن بازوها یا راه رفتن دشوار و دردناک شود.
  • ضایعات ممکن است به طور مداوم برای روزها، هفته ها یا حتی ماه ها تخلیه شوند. یا ممکن است تخلیه شوند و دوباره پر شوند و این چرخه را ادامه دهند.
  • بسیاری از افراد مبتلا به HS علائم دیگری را تجربه می کنند، به ویژه قبل از شعله ور شدن. این موارد عبارتند از: احساس خستگی، ضعف عمومی (احساس ناخوشی)، سردرد، قرمزی پوست، گزگز پوست و خارش.

متأسفانه، بسیاری از افراد مبتلا به HS سال‌ها به اشتباه تشخیص داده می‌شوند و تا زمانی که بیماری به مرحله شدیدتر نرسد، درمان صحیحی دریافت نمی‌کنند. به همین دلیل بسیار مهم است که علائم را بشناسید و از رفتن به پزشک خجالت نکشید. اگر در مراحل اولیه HS تشخیص داده شود، می توان آن را به خوبی با دارو مدیریت کرد.

اگر مشکوک به HS هستید، پزشک مناسب می تواند به راحتی آن را تشخیص دهد. یک متخصص پوست خوب خیلی سریع آن را تشخیص می دهد.

پزشک از شما در مورد سابقه شما می پرسد، از زمانی که شروع شد، آیا با گذشت زمان بدتر شده است، چه نواحی از بدن تحت تاثیر قرار گرفته است و شاید سابقه خانوادگی ضایعات وجود داشته باشد.

آنها از شما در مورد علائم شما می پرسند، مانند اینکه توده ها چه زمانی ظاهر می شوند، چقدر طول می کشند و آیا از بین می روند.

آنها ضایعات را به صورت بصری بررسی می کنند و از آنجایی که آموزش دیده اند تا تفاوت بین HS و سایر بیماری های پوستی مشابه را بدانند، می توانند تشخیص را انجام دهند.

آنها ممکن است ضایعه را لمس کنند یا فشار دهند یا پوست اطراف آن ناحیه را فشار دهند. اگر این دردناک است، به آنها اطلاع دهید.

آنها ممکن است یک سواب از زهکشی بگیرند تا عفونت را رد کنند.

پس از تشخیص شما، یک سری درمان های مختلف در دسترس است. این می‌تواند هم برای بیماران و هم برای پزشکان یک فرآیند خسته‌کننده باشد، زیرا گاهی اوقات ممکن است یک درمان مؤثر نباشد و آنها چیز دیگری را امتحان کنند.

شروع به احساس خوکچه هندی آسان است. به همین دلیل مهم است که پزشکی را پیدا کنید که در مورد HS و دستورالعمل های درمانی خاص اطلاع داشته باشد. پزشک شما باید از دستورالعمل های درمانی برای انتخاب درمان مناسب استفاده کند. اگر کار نکرد، آنها دستورالعمل بعدی یا ترکیبی از آنها را امتحان خواهند کرد. لطفا با آنها تحمل کنید ممکن است مدتی طول بکشد تا درمان مناسب خود را پیدا کنید.

همچنین، اگر از درد شدید ناشی از HS رنج می برید، به پزشک خود اطلاع دهید. یادداشتی از علائم و درد داشته باشید. تا حد امکان توصیفی باشید تا بتوانند برای شما تسکین درد موثری تجویز کنند. به درد خود از ۱۰ امتیاز دهید. از کلمات توصیفی برای درد خود استفاده کنید، آیا درد با چاقو، درد، ضربان، سوزش و غیره است. هر چه بهتر بتوانید علائم خود را توصیف کنید، پزشک بهتر می تواند به شما کمک کند.

مهمترین چیز دریافت درمان و همچنین حمایت است. حمایت از عزیزانتان و سایر افراد مبتلا به HS. گروه های پشتیبانی آنلاین و سازمان های زیادی برای کمک به شما وجود دارد. شما تنها نیستید و چیزی برای شرمندگی وجود ندارد. شما مانند هر کس دیگری در این دنیا حق سلامتی و درمان دارید.

سلب مسئولیت: اظهارات، نظرات و داده‌های موجود در این نشریه‌ها متعلق به نویسندگان و مشارکت‌کنندگان فردی است و نه از Credihealth و سردبیر(ها).

با ۹۹۴-۹۹۴-۸۰۱۰ +۹۱ تماس بگیرید و با کارشناسان پزشکی Credihealth صحبت کنید. رایگان. در انتخاب پزشک متخصص و کلینیک مناسب، مقایسه هزینه درمان از مراکز مختلف و بروز رسانی به موقع پزشکی کمک بگیرید.

[button color=”transparent_credi” size=”medium” class = “custom_button” link=”https://www.credihealth.com/medical-assistance?utm_source=blog_acnetreat&utm_medium=bottom_button&utm_campaign=book_appointment” icon=”” target=”true”]درخواست پاسخ به تماس [/button]

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر