علی بیگدلی: اگر جمهوری اسلامی از NPT خارج شود، احتمال حمله نظامی اسرائیل وجود دارد – پایگاه خبری مدره


بر اساس گزارش ها اخبار مدار؛ تاریخ برای جمهوری اسلامی چندین بار تکرار می شود. فردا جلسه بعدی هیات امنا و شرایط نامناسب اقتصادی و کاهش زمان بین اعتراضات شناخته شده در کشور بسیار مهم است. همه اینها در حالی که مقامات جمهوری اسلامی همچنان به فشار برای یک عملیات صلح آمیز هسته ای ادامه می دهند، دولت هنوز نمی تواند توجه آژانس و ایالات متحده را به خود جلب کند! در این میان، سفر رافائل گروسی به اسرائیل استثنائات جدیدی ایجاد کرده است که به نظر می رسد انتظارات را برای نتیجه مذاکرات افزایش داده است.

علی بیگدلی، کارشناس مسائل بین الملل در این خصوص به گفتگو پرداخته است که مشروح آن را در ادامه می خوانید.

* آقای بیگدلی! فردا مشخص می شود که آیا تصمیم علیه جمهوری اسلامی گرفته می شود یا خیر! شما در مورد این چه فکری می کنید؟ به نظر شما امکان تصمیم گیری علیه دولت وجود دارد؟

با نزدیک شدن به فردا، به نظر می رسد غرب استراتژی جدیدی را آغاز می کند. این سیاست ها کاملاً با اهداف جمهوری اسلامی در تضاد است. از سوی دیگر؛ جمهوری اسلامی همچنان بر نیازهای خود ایستاده است و از آن عقب نشینی نخواهد شد. جمهوری اسلامی می خواهد سپاه را از لیست تروریستی خارج کند، اما نیاز ایران فراتر از تعهد برجامی است. غربی ها مخالف حذف اصلاح طلبان از لیست تروریستی هستند زیرا معتقدند در صورت لغو تحریم ها خارج از برجام، جمهوری اسلامی باید متعهد شود که از دخالت در امور منطقه و کاهش برد تیرهای خود دست بردارد. سفر آقای گروسی به اسرائیل یکی از نشانه های اوج گیری سیاست های غرب علیه جمهوری اسلامی است. فکر نمی کنم مؤسسه تصمیم روشنی علیه جمهوری اسلامی صادر کند! به نظر من اگر بتوان تصمیمی گرفت، یک هشدار است. با این حال، جمهوری اسلامی به شدت نگران نشست فردا است و فکر نمی‌کنم آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بخواهد طرح تحریم‌های خود را به این زودی اجرا کند.

س: اگر تصمیمی علیه جمهوری اسلامی گرفته شود، آیا امکان خروج جمهوری اسلامی از NPT وجود دارد؟

خروج جمهوری اسلامی از NPT بسیار خطرناک است. اینها گفته های تندروها و کیهان است. اگر NPT را ترک کنیم با کره شمالی تفاوتی نخواهیم داشت! با توجه به شرایط اقتصادی و مشکلات کشور، خروج جمهوری اسلامی از NPT با خشونت حکومت و ناآرامی های داخلی مواجه خواهد شد. مردم ما مردم کره شمالی نیستند که بپذیرند ایران کره شمالی شود! اگر جمهوری اسلامی از NPT خارج شود، احتمال حمله ارتش اسرائیل به ما وجود دارد! اظهارات حسین شریعتمداری درباره خروج ایران از NPT نشان از بی مسئولیتی او دارد.

* آقای بیگدلی! با فرض اینکه این تصمیم علیه جمهوری اسلامی گرفته شده باشد، پاسخ احتمالی مسئولان جمهوری اسلامی چیست؟

من هم می گویم فردا حکم پنالتی علیه ایران صادر نمی شود. اگر تنها یک درصد از این تصمیم صادر شود، موقعیت جمهوری اسلامی بسیار خطرناک و دشوار خواهد شد، به طوری که علاوه بر مجازات های قبلی، مجازات های دوم نیز به لیست مجازات ها اضافه می شود.

* به نظر شما سفر آقای گروسی به اسرائیل قابل توجه نبود؟

اسرائیل حدود ۶۰ سلاح هسته ای دارد اما عضو NPT نیست. روزنامه‌های محافظه‌کار فکر می‌کنند که اگر جمهوری اسلامی از NPT خارج شود، اتفاق خاصی مانند اسرائیل برایش نمی‌افتد، اما این آقایان نمی‌دانند که وضعیت ما کاملاً با وضعیت اسرائیل متفاوت است. سفر آقای گروسی به اسرائیل پیام های مختلفی دارد اما او مجبور نبود به تل آویو برود! به نظر می رسد شکلی از همکاری بین آژانس و اسرائیل در حال انجام است که می تواند پیام خطرناکی برای جمهوری اسلامی داشته باشد. یکی از دلایل سفر گروسی به اسرائیل این است که تل آویو حاوی اطلاعاتی درباره فعالیت های هسته ای ایران است که در واقع علیه جمهوری اسلامی است.