عمویی: متن توافقنامه نیازی به تصویب مجلس ندارد/ فاصله زیادی با توافق نداریم – پایگاه خبری مدآرا


گزارش کردن پایگاه خبری مدرا; ابوالفضل عمویی در تشریح جلسه غیرعلنی مجلس در خصوص مذاکرات هسته ای گفت: امروز مجلس جلسه مهمی را در زمان غیرعلنی تشکیل داد. با توجه به اینکه در هفته‌های اخیر در روند مذاکرات هسته‌ای پیشرفت داشته‌ایم، لازم بود نمایندگان از تحولات و مسائل مطلع شوند.

وی افزود: هفته گذشته در وین متنی به جمهوری اسلامی ایران داده شد و در مورد بقیه موضوعات پیشنهادات جدیدی ارائه شد. ایران آنها را بررسی کرد و بر اساس گزارش ما پاسخی ارسال کرده ایم و لازم است دیدگاه جمهوری اسلامی در نظر گرفته شود.

وی تصریح کرد: امروز در این دیدار با شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی، امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه، باقری رئیس تیم مذاکره کننده و اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی دیدار کردیم. .

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: مهم‌ترین موضوع اهمیت اجرای قانون راهبردی رفع تحریم‌ها است که آقای شمخانی هم تکرار کردند و خاطرنشان کردند: این قانون یک قانون است. گام مهمی برای پیشبرد برنامه هسته ای کشور و تقویت سطح مذاکرات است. این قانون یکی از سرمایه های اصلی ماست. نمایندگان تاکید کردند که ادامه باید به همین ترتیب باشد. انتظار می رود تیم مذاکره کننده نیز در متن نتیجه مذاکره، اهداف این قانون را در نظر بگیرد.

موضوع اصلی بحث منفعت اقتصادی مردم ایران است

عمویی گفت: مهمترین نکته در مورد اهداف مذاکرات این است که مردم ایران از نظر اقتصادی منتفع شوند. به منظور رفع موانع تجارت خارجی ایران و رفع محدودیت های غیرقانونی فروش نفت. ما همچنین باید به منابع بازار نفت دسترسی داشته باشیم تا نیاز مردم کشورمان را برآورده کنیم. کارآفرینان نیز این روند تجارت خارجی را دنبال می کنند. این مسیر در بحث ها طی شده و یک ضرورت است. در نهایت نتیجه مذاکرات، گزارش رفع تحریم ها خواهد بود که دولت باید به مجلس ارائه کند. این معیار ارزیابی ما در مجلس است.

وی با بیان اینکه تضمین و راستی آزمایی دو نکته جدید در مذاکرات است، گفت: توافقی که اکنون آماده می شود، تصمیم کمیسیون متحد برای بازگرداندن توافقنامه سال ۲۰۱۵ است. وقتی این توافق نقض شود و خروج غیرقانونی ایالات متحده آمریکا و در نهایت ایران شروع به کاهش تعهدات خود کردند. بنابراین اگر بخواهیم به شرایط سال ۲۰۱۵ برگردیم باید تضمینی باشد که گروه هایی که می خواهند با ایران کار اقتصادی و تجاری انجام دهند تحت تاثیر تحریم ها قرار نگیرند. این موضوع موضوع مهمی بود که مورد قبول طرف مقابل قرار گرفت.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: همه بحث ها به صورت مکتوب پیگیری می شود. بر اساس گزارش ها، موضوع گارانتی در متن در جاهای مختلف ذکر شده است.

رنگوان درباره راستی آزمایی نیز گفت: یکی از نقاط ضعف توافق قبلی بحث راستی آزمایی است. تعهد ایران توسط آژانس تایید شد، اما تعهد طرف مقابل به لغو تحریم‌ها ابزاری برای راستی‌آزمایی نداشت. این خواسته جمهوری اسلامی است. اکنون اصل این امر پذیرفته شده است که هم باید مدت زمان تایید لغو تحریم ها در نظر گرفته شود و هم مراحل مختلفی که باید طی شود تا ایران اطمینان حاصل کند که تحریم ها به طور مستمر لغو می شود. ضمانت ها و ضمانت ها علاوه بر بخشودگی جریمه ها به صورت کتبی در طرح قید شده است.

وی گفت: در آن جلسه موضوعات مختلفی که در مذاکرات باقی مانده بود، مورد بحث و بررسی قرار گرفت، اما چون هنوز موضوع مذاکره است، نمی توانم جزئیات آن را توضیح دهم.

برای ثبات توافق، مسائل امنیتی باید بسته شود

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره موضوع پادمان نیز گفت: روابط ما با پادمان تحت تاثیر تلاش‌های سیاسی قرار گرفته است. ما همکاری های گسترده ای با این آژانس برای تست داشته ایم به طوری که ۲۳ درصد از هزینه های تست آژانس برای تست کشورمان است. در سفر آقای گروسی به تهران در اسفندماه گذشته، قرار شد که بقیه امور ایران را گزارش کند و در نهایت بررسی کند، اما به وضوح دیدیم که این توافق اجرایی نشد و با دادن نتیجه به نتیجه نرسید. از شورای حکام امروز شاهد یک نشانه جدید از سوء نیت هستیم. تیم مذاکره کننده اصرار دارد که مسائل امنیتی باید حل شود تا این معامله دوام بیاورد.

عمویی ادامه داد: ماهیت این سؤالات جدید را سیاسی می دانیم بنابراین لازم است با اراده سیاسی کمک کنند تا این موضوع بسته شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا موضوع امنیت نیز در این تصویر لحاظ می شود؟ او گفت که بحث‌های مداومی در مورد چگونگی تبدیل آن به متن وجود دارد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پاسخ به این سوال که رفع تحریم ها مرحله به مرحله انجام می شود یا همزمان؟ وی گفت: از نظر ما تحریم ها باید به گونه ای برداشته شود که بتوان آن را راستی آزمایی کرد، از این رو دولت گزارش رفع آن تحریم ها را به مجلس داده است.

وی تصریح کرد: قسمت تحریم ها شامل دستورات اداری است که باید از ابتدای توافق برای حذف آنها صادر شود. نقش آن در چند مرحله سازماندهی شده است، چگونگی ادامه توافق، مانند دوره تصویب در دوره اجرا. این اقدامات در حال اجراست، اما در نهایت تحریم ها باید به صورت موثر و قابل تایید برداشته شوند.

وی تاکید کرد: موضوع اصلی این است که هنوز موضوعاتی برای بحث باقی مانده است. پیشنهاد نهایی را پذیرفته ایم و نظر خود را گفته ایم اما هنوز پاسخی از طرف مقابل دریافت نکرده ایم. اگر آنها با خواسته های جمهوری اسلامی همراه شوند، قطعاً می توانیم شاهد توافق باشیم. تاکید می کنم که در مسیر توافق هستیم اما هنوز به توافق نرسیده ایم. هرچند دور نیستیم. اگر اراده جدی باشد، خیلی سریع این اتفاق می افتد.

عمویی در خصوص اینکه آیا طرف مقابل نظر خود را درباره نظرات منتشر شده از ایران منتشر خواهد کرد، گفت: من اطلاعی از این موضوع ندارم و این موضوع در جلسه مطرح نشده است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره اینکه آیا متن توافق احتمالی به تصویب مجلس رسیده است یا خیر، گفت: طبق ماده ۷ قانون اقدام راهبردی، گزارش رفع تحریم ها از دولت به مجلس می رسد. و این فرآیند تصمیم گیری ماست. یعنی وقتی توافقی انجام شد، متن آن منتشر می شود، در دسترس همه قرار می گیرد و ما روال عادی مجلس نظارت بر دولت را دنبال می کنیم. در رابطه با این پرونده گزارش رفع تحریم ها در مجلس در حال بررسی است.