فعال سیاسی پایه: رابطه با چین و روسیه ما را از دلار آمریکا بی نیاز می کند


گزارش کردن پایگاه خبری مدرا; حسین سبحانی نیا، نماینده سابق مجلس و تحلیلگر مسائل سیاسی در گفتگو با خبرنگار «رسالت» درباره تلاش ویژه دولت سیزدهم برای تحکیم روابط با همسایگان گفت: این دولت به مقام رهبری تبدیل شده و به چشم انداز راهبردی تبدیل شده است. چون شعار «یا شرق، یا غرب» جمهوری اسلامی پیوند خورده است.

وی افزود: متاسفانه در دولت های گذشته تمایلی برای تقویت رابطه با همسایگان و سیاست شرق وجود نداشت. به علاوه در دولت های گذشته کشورهای همسایه و همکاری در زمینه های مختلف با کشورهای آسیایی دیده نمی شد و مصمم بودند روابط خود را با غربی ها افزایش دهند، زیرا اکثر مدیران تحصیلکرده کشورهای غربی بودند و فکر می کردند منافعشان در آنجاست. . از طریق ارتباط با غرب محافظت می شود.

سبحانی نیا توضیح داد: دولت سیزدهم بحث های سیاسی خود را با نگاه به شرق آغاز کرد و سیاست های مبتنی بر شعارهای انقلاب اسلامی را در دستور کار قرار داد. خوشبختانه رویکرد سیاسی دولت سیزدهم و مذاکرات همسایگی تاکنون موفق بوده و فرصت های سیاسی و اقتصادی را رقم زده است.

نرئیس سابق مجلس و تحلیلگر مسائل سیاسی همچنین خاطرنشان کرد: در زمان آغاز به کار دولت سیزدهم مشکلات زیادی در زمینه مذاکرات همسایگی و روابط با کشورهای منطقه وجود داشت. با همکاری دولت سیزدهم و ایجاد روابط همجواری بسیاری از این مشکلات برطرف شد و روابط خوبی برقرار شد.

وی خاطرنشان کرد: اهتمام ویژه دولت برای تحکیم روابط با همسایگان بسیار خوب است و لازم است همچنان در دستور کار قرار گیرد و در آینده نیز نگاه راهبردی داشته باشیم.

وی تصریح کرد: سیاست همکاری با همسایگان و حفظ امنیت منطقه به ویژه خلیج فارس بسیار مهم است و باید همیشه حل شود. بی شک همکاری با کشورهای شرقی و آسیایی نیز مزایای بسیاری دارد. گفت و گو با این کشورها می تواند وابستگی به گذشته را کاهش دهد.

سبحانی نیا در پایان این گفتگو گفت: توافق و ارتباط با کشورهایی مانند چین و روسیه در آینده کشور بسیار مثمر ثمر است و وابستگی به دلار آمریکا را کاهش می دهد. عضویت جمهوری اسلامی در سازمان شانگهای نیز این موضوع را تقویت می کند زیرا کشورهای عضو این اتحاد قدرتمند رابطه بسیار خوبی با جمهوری اسلامی ایران دارند. بدون شک توسعه روابط با این کشورها با صادرات و واردات با فرصت های اقتصادی و سیاسی فراوان مواجه خواهد شد.