فناوری بلاک چین باید ستون فقرات راه حل امضای الکترونیکی باشداگر سلامت حقوقی کسب و کار شما به قراردادهای امضا شده با مشتریان بستگی دارد – ما به شما، سازمان های مراقبت های بهداشتی، شرکت های حقوقی، ارائه دهندگان خدمات مالی نگاه می کنیم – می دانید که قانون امضای الکترونیکی فدرال به قراردادهای امضا شده الکترونیکی همان وضعیت حقوقی را می دهد که در آن امضا شده است. کاغذ. اما چیزی که ممکن است ندانید این است که قانون با همه قراردادهای الکترونیکی یکسان برخورد نمی کند. درک این تفاوت ها باید بر برنامه امضای الکترونیکی که انتخاب می کنید تأثیر بگذارد.

بدترین را تصور کنید

بیایید نوعی فرضیه را بازی کنیم که احتمالاً شما را به جستجوی راه حل های امضای الکترونیکی در وهله اول سوق می دهد. تصور کنید شرکت شما بر سر اعتبار یک قرارداد امضا شده درگیر اختلاف حقوقی با مشتری (یا بیمار) است. شما نه تنها باید ثابت کنید که سند امضا شده الکترونیکی دارید، بلکه باید:

 • قرارداد الکترونیکی که شما به عنوان مدرک ارائه می‌کنید، از لحظه امضای آن به شکل اصلی خود باقی مانده است و هیچ گونه تغییر یا دستکاری در آن صورت نگرفته است.
 • امضاکننده شما قصد دارد قرارداد را وارد کرده و یک امضای الزام آور قانونی ایجاد کند.
 • کسب رضایت امضاکننده برای استفاده از راه حل امضای الکترونیکی؛
 • امضا معتبر است، به این معنی که در واقع از طرف امضاکننده آمده است.

اگر راه حل امضای الکترونیکی که برای ایمن کردن قرارداد امضا شده استفاده کردید، به شما اجازه نمی دهد که هیچ یک از این شرایط (یا سایر شرایط) را رعایت کنید، ممکن است نتوانید به طور قانونی قرارداد را اجرا کنید.

همه فن آوری های مورد استفاده برای ایمن سازی سوابق الکترونیکی یکسان ایجاد نمی شوند

برای رعایت عناصر فوق از قانون امضای الکترونیکی (رضایت مثبت امضاکننده، یکپارچگی سابقه و غیره)، و غلبه بر اختلافات حقوقی، باید امضای الکترونیکی خود را برای ارائه اقدامات حفاظت دیجیتال پیشرفته و ضد تقلب، از جمله:

 • مهر زمانی امضای الکترونیکی،
 • مختصات موقعیت جغرافیایی – طول و عرض جغرافیایی – برای مطابقت با مهر زمانی،
 • آدرس IP سایت،
 • شناسه دستگاه منحصر به فرد امضاکننده،
 • و یک دفتر کل دیجیتال که هم غیرمتمرکز و هم اضافی برای ذخیره همه این داده‌ها است و تضمین می‌کند که تغییر در رجیستری اصلی بدون کشف غیرممکن است.

در مجموع، اینها ویژگی های منحصر به فرد بلاک چین را تشکیل می دهند، به همین دلیل است که سازمان ها و شرکت های دولتی به طور فزاینده ای به این فناوری روی می آورند تا از ارزشمندترین و حساس ترین داده های الکترونیکی خود محافظت کنند. در اینجا فقط چند نمونه آورده شده است.

سازمان های دولتی داده های خود را با بلاک چین ایمن می کنند

مؤسسه ملی بهداشت مقاله ای را در سال ۲۰۲۰ منتشر کرد که در آن استفاده از بلاک چین برای ردیابی و ایمن سازی داده های COVID-19 را توصیه کرد و آن را یک سیستم ردیابی قابل اعتماد نامید. بیانیه اصلی مقاله:

پلت فرم غیرمتمرکز بلاک چین به دلیل فناوری رمزنگاری زیربنایی خود که برای احراز هویت شرکت کنندگان شبکه استفاده می شود، در برابر دستکاری مقاوم است.۱

وزارت دفاع در سال ۲۰۲۰ یک قرارداد امنیت سایبری به پیمانکار قدیمی نظامی SIMBA Chain اعطا کرد تا از سوابق حساس تحقیق و توسعه محافظت کند. همانطور که در آگهی توضیح داده شده است:

هدف وزارت دفاع با استفاده از بلاک چین بهبود یکپارچگی، امنیت، قابلیت حسابرسی و دسترسی کنترل شده به این داده های حیاتی است. ۲

شرکت ها داده های خود را با بلاک چین ایمن می کنند

گزارشی توسط دانشکده حقوق کنکورد که مقبولیت قانونی بلاک چین به عنوان شواهد دیجیتالی را توضیح می دهد، اشاره می کند که بسیاری از شرکت های بزرگ در حال حاضر از این فناوری برای ایمن سازی داده های بسیار حساس استفاده می کنند. مثلا:

 • والمارت از بلاک چین برای ردیابی محصولات و بهبود ایمنی مواد غذایی استفاده می کند.
 • سازمان های مراقبت های بهداشتی از بلاک چین برای اطمینان از یکپارچگی سوابق پزشکی استفاده می کنند.
 • شرکت های املاک تجاری از زنجیره بلوکی برای اجرا و ذخیره قراردادهای الکترونیکی استفاده می کنند.۳

اگر شرکت‌های بین‌المللی با میلیاردها دلار در خطر – و حتی آژانس‌های فدرال با داده‌های حساس مانند وزارت دفاع – به سوابق الکترونیکی خود به فناوری بلاک چین اعتماد می‌کنند، چرا می‌خواهید قراردادهای امضا شده شرکت خود را با چیزی کمتر اثبات شده و ایمن ثبت و ذخیره کنید؟

تنها پاسخ قابل اجرا

تا به حال، شما چاره ای جز الزام امضای الکترونیکی با پروتکل های سنتی امنیت سایبری نداشتید، زیرا هیچ برنامه امضای الکترونیکی فناوری بلاک چین را ارائه نمی دهد.

حتی DocuSign، یکی از بزرگ‌ترین راه‌حل‌های امضای الکترونیکی جهان، اخیراً در دسامبر ۲۰۲۰ اعتراف کرد که اگرچه این شرکت فناوری بلاک چین را «جالب است… هنوز هم برای انواع چیزها بسیار گران است». [our] شرکت انجام می دهد. “۴

اما امروز دیگر آن چالش را ندارید. jSign می تواند از سوابق الکترونیکی شرکت شما در یک محیط دیجیتالی محافظت کند که از تمام مزایای امنیت، تمرکززدایی و ضد کلاهبرداری بلاک چین بهره می برد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد jSign، این مقاله رایگان مقدماتی را دانلود کنید:

توانایی اصلی برای سفارش از راه حل امضای الکترونیکی شما

منابع:

 1. مؤسسه ملی بهداشت: بلاک چین برای COVID-19 – بررسی، فرصت ها و سیستم مورد اعتماد (۲۰۲۰). https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7549424/
 2. LedgerInsights: وزارت دفاع ایالات متحده از بلاک چین برای ایمن کردن داده های حساس استفاده می کند (۲۰۲۰). https://www.ledgerinsights.com/us-department-of-defense-blockchain-secure-sensitive-data/
 3. دانشکده حقوق کنکورد: مقبولیت بلاک چین به عنوان شواهد دیجیتال (۲۰۱۹). https://www.concordlawschool.edu/blog/news/admissibility-blockchain-digital-evidence/
 4. رسانه کوارتز: دلیل ساده ای که DocuSign از بلاک چین استفاده نمی کند (۲۰۲۰). https://qz.com/1942479/docusign-ceo-says-blockchain-is-too-expensive-for-wide-adoption/

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر