قرمزی پوست دست و صورت چیست؟


آیا خارش پوست نشانی از اختلال روانی است؟

تهران (پانا) – قرمزی پوست دست و صورت می تواند نشان دهنده یک هشدار و حتی یک وضعیت خطرناک باشد که انواع بیماری ها را شامل می شود. اگزما و بیماری های پوستی بیماری های شایعی هستند که می توانند باعث قرمزی پوست شوند.

به گزارش نمناک، قرمزی کف دست نشانه وضعیتی است که می تواند باعث خارش، سوزش یا حتی جوش شود. گاهی اوقات مشکل خاصی را نشان نمی دهد، اما در موارد دیگر قرمزی کف دست نشانه عفونت یا قرار گرفتن در معرض مواد حساسیت زا است. همچنین ممکن است علاوه بر دستانتان متوجه قرمزی در قسمت های دیگر بدن نیز شوید. به خصوص زمانی که با افراد دیگری در خارج از خانه ملاقات می کنید، پوست شما به این دلایل واکنش نشان می دهد.

علل قرمزی دست

شرایط زیادی وجود دارد که می تواند باعث قرمزی کف دست شود که برخی از آنها شامل موارد زیر است.

آلرژی

داروهای رژیمی و سایر داروها باعث ایجاد آثاری می شوند که به صورت قرمزی در دست ظاهر می شوند. همچنین باعث خارش، جوش و کهیر می شود. سایر علائم قرمزی دست در اثر واکنش متفاوت عبارتند از:

اسهال

استفراغ

خارش دهان و التهاب

فشار آنافیلاکتیک

تنگی نفس

برخی از این عوارض جانبی جدی نیاز به مراجعه به پزشک دارند که باید آن را جدی بگیرید.

خشکی پوست

در ماه‌های سرد سال، پوست خشک‌تر از همیشه خواهد بود و مستقیماً روی کف دست شما می‌شود و باعث خارش و خارش می‌شود. اگزما و سایر داروها می توانند باعث خشکی و قرمزی پوست دست شوند که می تواند خارش را بدتر کند.

عفونت قارچی

علائم قارچی یک بیماری شایع اما قابل درمان است و یک عفونت پوستی است که قرمزی را شبیه حلقه ای در مچ دست می کند که در سایر قسمت های بدن دیده می شود. درست است که قرمزی دست شما ممکن است شکل حلقه نداشته باشد. علاوه بر این، علائم دیگر شامل موارد زیر است:

ضخیم شدن پوست

خشکی پوست

ورم

ترک های عمیق پوست

پسوریازیس

این بیماری یک بیماری پوستی است که باعث التهاب در قسمت های مختلف بدن از جمله دست ها می شود. پسوریازیس ارثی است و با آسیب پوست یا عوارضی مانند عفونت تشدید می شود. تورم در مچ دست می تواند مشکلات زیر را ایجاد کند.

قرمزی پوست

خشکی و زبری پوست

ضخیم شدن پوست

ترک در پوست

درماتیت تماسی

تماس با درماتیت یک مشکل رایج برای قرمزی پوست به خصوص دست است. گاهی اوقات به سرعت اتفاق می افتد. تماس با درماتیت معمولاً پس از قرار گرفتن در معرض مواد زیر رخ می دهد.

مواد آرایش

دستکش لاتکس

جواهر سازی

پیچک سم است

بلوط سمی

راش های دست نیز می تواند با دست زدن به مواد شوینده، سفید کننده و صابون بدتر شود که باید توسط پزشک معاینه شود.

بیماری های دهان، پا و دست

این بیماری در انسان به خصوص کودکان بسیار شایع است و یک عفونت ویروسی است که باعث التهاب و قرمزی دست، دهان و پا می شود. علائم دیگر شامل موارد زیر است:

گلو درد

آکنه روی زبان

قرمزی دست

کاهش اشتها

این وضعیت معمولاً خفیف است و در عرض چند روز بهبود می یابد، اما اگر علائم بهبود نیافت، باید به پزشک مراجعه کنید.

اگزمای دیس هیدروتیک

اگزمای دیس هیدروتیک عارضه‌ای است که باعث ایجاد دست‌های کوچک و خارش‌دار روی دست‌ها می‌شود که گاهی حجیم و دردناک به نظر می‌رسد و اغلب پس از ۳ هفته خشک می‌شود و خود به خود برطرف می‌شود، اما تنها در صورتی که این عارضه برای فرد پیدا شود، باید درمان شود. این عارضه در زنان بیشتر از مردان است و تاکنون درمانی برای آنها پیدا نشده است.

زرد زخم

یکی دیگر از عفونت های شایع پوست در کودکان، زردی است. این عارضه می تواند باعث ایجاد جوش روی دست، گردن و بازوها به طور کامل و صورت شود که می تواند مشکلاتی مانند اگزما یا تماس با درماتیت ناشی از لمس گل پیچک سمی ایجاد کند.

زردی شایع است و می تواند از فردی به فرد دیگر منتقل شود و زمانی رخ می دهد که فرد مبتلا را لمس می کنید و باعث تحریک پوست می شود که می تواند به نواحی دیگر سرایت کند.

پومفولیکس

پومفولیکس نوعی اگزما است که معمولاً به صورت برجستگی های کوچک و آبکی روی انگشتان دست یا پا ایجاد می شود. بسیار خارش دار است و باعث عفونت و باکتری می شود، به خصوص بعد از خارش که اغلب در افرادی که زیاد عرق می کنند، شایع است.

درمان کف دست قرمز

درمان قرمزی کف دست بستگی به علت آن دارد. برخی از قرمزی ها به خودی خود بهبود می یابند، اما در برخی موارد باید از لوسیون های مرطوب کننده برای رفع خشکی دست ها استفاده شود. اگر احساس بیماری می کنید، آنتی هیستامین ها می توانند تا حدودی آنها را بهبود بخشیده و قرمزی دست ها را از بین ببرند. اگر قرمزی ناشی از درماتیت، اگزما یا پسوریازیس باشد، پزشک داروهای موضعی و لوازم آرایشی را تجویز می کند که سیستم ایمنی را سرکوب می کند.

برای جلوگیری از این عارضه باید از عوامل محرک دوری کنید و برای جلوگیری از خشکی پوست از مرطوب کننده استفاده کنید.

عفونت های ویروسی و باکتریایی نیز از طریق تجویز آنتی بیوتیک های خوراکی و موضعی بهبود می یابند. اگر علائم بهبود نیافت یا بدتر شدند، باید دوباره به پزشک مراجعه کنید.

نکات و نکات دیگر

از محرک ها اجتناب کنید. پوست خود را به خوبی مرطوب کنید. از محصولات پاک کننده ای استفاده کنید که به خوبی کار می کنند اما آسان هستند. داروهای موضعی را طبق دستور پزشک مصرف کنید. برخی از این قرمزی های روی دست ها هیچ درمانی ندارند، بنابراین باید مراقب آن ها باشید تا بدتر نشوند. اگر احساس می کنید در حال بدتر شدن هستند، در اسرع وقت به متخصص پوست مراجعه کنید.

قرمزی دست ها

نمی توان از همه کف دست های قرمز جلوگیری کرد، اگرچه برخی از روش ها از جمله موارد زیر مفید هستند.

از مرطوب کننده های معطر برای کاهش قرمزی و آکنه استفاده کنید. اگر فردی مبتلا به اگزما باشد می تواند پس از شستن دست ها از مواد آرایشی برای درمان اگزما استفاده کند. هنگام کار در حیاط یا استفاده از مواد شیمیایی حتما از دستکش استفاده کنید. تا زمانی که پزشکتان تجویز نکرده است از داروها یا لوازم آرایشی استفاده نکنید زیرا ممکن است شرایط را تشدید کند. در صورت داشتن هر گونه احساس طرد حتماً به پزشک خود گزارش دهید.

در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

اکنون

علائم عفونت با قرمزی کف دست مانند ترشح یا ترشح

قرمزی دردناک است اما خارش دارد

بیماری پوستی

علائمی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا

ظاهر شدن قرمزی در سراسر بدن به خصوص پس از تماس با حشره یا مصرف دارو

مشکلات تنفسی