قهرمان واقعی کسی است که جنگ را متوقف کند


شفقنا- آیت الله محقق داماد معتقد است که صلح را باید یک کیفیت دانست نه شکست; عقاید قوی در زمان امام حسن (ع) مخالف صلح امام بود، اما امام به شدت آنچه را درست می دانست انجام داد.

آیت الله دکتر سید مصطفی محقق داماد در ششمین همایش انجمن علمی مطالعات صلح ایران، در پاسخ به سوالی مبنی بر راهکار عملی دستیابی به آرامش در جوامع بشری امروز، گفت: حاصل تلاش ها، تحقیقات، برنامه ها و روش هاست. از همه متکلمان و متفکران دینی باید «صلح و دوستی» را «اهمیت» تغییر دهند. یعنی هر که بخواهد از جنگ و صلح رهایی یابد، مستقر می شود و هر که توانایی رسیدن به صلح را داشته باشد، رستگار می شود و قهرمان شناخته می شود. قهرمان کسی نیست که دیگری را در میدان نبرد شکست دهد، بلکه قهرمان کسی است که می تواند جنگ را با استراتژی متوقف کند یا جنگ اصلا شروع نشود یا بعد از شروع جنگ به پایان برسد.

وی ادامه داد: قطعاً هیچکس نیست که عظمت امام حسین (ع) را عبادت نکند، اما در عین حال امام حسن (ع) هم عظمت فوق العاده ای دارد و به نظر من مظلوم است.در تاریخ امام حسن (ع) . مانند)؛ مرد بتی که بوشیسم را در آرامش نگه داشت. و این عملی بود که از جدش پیامبر (ص) آموخت. اگر در حدیبیه صلح نبود، امروز اسلام نبود و همیشه مسلمان نبود.

دبیر علمی ششمین همایش سالانه انجمن مطالعات صلح ایران، گفت: یکی از بهترین نمونه های گفتگوی پیامبر، صلح حدیبیه است. اگر کسى بخواهد گفتگوى رسول خدا را مطالعه کند، باید از صلح حدیبیه شروع کرد و جالب است که در قرآن کریم، «فتح» به معناى پیروزی براى «صلح» است. «نِنَّا فَتَحْنَا لَکَ فَتْحًا مُبِینًا; ما تو را در میان ظلم پیروز کردیم.

آیت الله محقق داماد گفت: راهبرد رسول خدا (ص) توقف جنگ و خونریزی بود، با وجود اینکه تندروها از ایشان انتقاد می کردند، اما تصمیم گرفت و میثاق صلح و مقدمه آینده اسلام نوشت. صلح حدیبیه، و قطعاً باید از نظر حقوقی کتاب بسیار بزرگی بنویسیم و توضیح دهیم که این قرارداد چگونه هنرمندانه و دیپلماتیک نوشته شده است.

وی با تاکید بر اینکه صلح را باید مهم دانست نه شکست، گفت: در زمان امام حسن (ع) افکار تلخی وجود داشت و مخالف صلح بود، اما امام آنچه را که درست می دانست با این کار کرد، صلح مقدمه بود. به بقای تشیع و مقدمه کربلا امام باقر (ع) و امام صادق (ع).

وی گفت: امروز محققان باید یاد بگیرند و بنویسند که چگونه می توانیم به کل جامعه آموزش دهیم. چگونه می توانیم آرامش را در آموزش و پرورش کودکان به ارمغان بیاوریم؟ به نظر من برای رسیدن به اهداف اساسی این حوزه باید قدرت دین را اعمال کرد و دین را به گونه ای تعریف کرد که مصلحت، تحقق دوستی، وحدت، وحدت فردی و رعایت حقوق بشر باشد. اگر از قدرت دینی در این راه استفاده کنیم، موفق و پیروز خواهیم بود.

رئیس گروه معارف اسلامی فرهنگستان علوم تصریح کرد: مسیحیان زیادی در قرون وسطی و در جنگ های صلیبی کشته شده اند، اما امروزه نماد صلح، آشتی و مسیحیت است زیرا باید اصل بین ادیان وجود داشته باشد. . عامل صلح و دوستی در همه جا جهان باش. بنابراین از یک فرد مذهبی انتظار می رود که نفس راحتی بکشد زیرا او نماینده خدای مهربان و مهربان است.

آیت الله محقق داماد با بیان اینکه معلمان دین باید همیشه از آشتی، دوستی و صفا صحبت کنند، گفت: سال ها پیش کتاب جان اف کندی در ایران منتشر شد و عنوان کتاب به فارسی ترجمه شد.چهره شجاعان. “. «ماهیت این کتاب این بود که شجاع ترین و قدرتمندترین مردان کسانی هستند که به مصلحت کشور عمل می کنند، هر چند همه ملت با آنها مخالفت کنند و امام حسن (ع) چنین کرده است.

لازم به ذکر است که قسمت اول سخنان وی دیروز منتشر شد.