قیمت مواد غذایی حداقل دو برابر شده است!


ساعاتی پیش سازمان آمار ایران میانگین قیمت مواد غذایی منتخب در مناطق شهری کشور را در تیرماه گذشته منتشر کرد که به خوبی نشان از افت سفره مردم و شکست کنترل قیمت های دولتی دارد.

ساعاتی پیش سازمان آمار ایران میانگین قیمت مواد غذایی منتخب در مناطق شهری کشور را در تیرماه گذشته منتشر کرد که به خوبی نشان از افت سفره مردم و شکست کنترل قیمت های دولتی دارد.

انصاف نیوز نوشت: بر اساس این گزارش، شهرنشینان ایران مهم ترین اقلام غذایی خود را از جمله محصولات پروتئینی، روغن، لبنیات و میوه های تازه را حداقل دو برابر گران کردند و دو مورد دیگر را در تیرماه ۱۴۰۰ خریداری کردند.

سازمان آمار اعلام کرد در سبد ۵۳ قلمی مواد غذایی در مناطق شهری، ۶۴ درصد کالاها تورم بالاتری نسبت به نرخ تورم دارند که نزدیک به ۵۳ درصد است.

ساکنان شهری ایران در اولین ماه تابستان امسال ۳۲۷ درصد قیمت روغن مایع، ۲۸۵ درصد روغن نباتی جامد، ۱۸۸ درصد قیمت برنج ایرانی، ۱۷۳ درصد قیمت سیب زمینی، تورم ۱۶۶ درصد، ماکارونی بیش از ۱۳۰ درصد تورم پنیر، ماست و ماکارونی آنها شاهد تورم ۱۱۷ درصدی کره و ۱۰۳ درصدی گوشت مرغ بودند. از این نظر، تقریباً تمام محصولات غذایی که به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند، بیش از دو برابر قیمت دارند.

بر اساس اعلام مرکز آمار، مرغ ماشینی تنها در یک ماه ۲۶ درصد گران شده و از این حیث رکورددار رشد ماه و قیمت ماهانه سبد خوراکی بوده است. جمعیت روستاهای ایران

ارقام نگران کننده سازمان آمار از رشد متوسط ​​قیمت ها و تورم کلی قیمت ها، سطح رشد اجاره بها و مسکن، افزایش قیمت روستایی بیش از افزایش قیمت شهری، رشد قیمت مواد غذایی، اجاره بهای مسکن حدود ۷۰ درصد هزینه ها را تشکیل می دهد. خانواده های کم درآمد کشور و … در هر کلمه از کاهش قابل توجه کیفیت زندگی در ایران خبر می دهند.

در این زمینه به نظر می رسد سخنان کارشناسان سیزدهم به ویژه ارقام اقتصادی مبنی بر بهبود شاخص ها و عملکرد اقتصاد کشور توصیفی از محدوده خارج از مرزهای ایران باشد.