قیمت های ثابت پتروشیمی ها و فلزات حذف می شود


بورس سازمان

تهران (پانا) – سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرد حتی با فشار رانت خواران، خرید اجباری صنعت پتروشیمی و فولاد حذف می شود.

به گزارش ایرنا، مجید عشقی در مراسم اعطای خودرو از طریق مبادله کالا با تاکید بر اینکه مبادله کالا یکی از ارکان مهم بازار و اقتصاد کشور است، افزود: بیش از ۱۰ درصد سهم کشور تولید ناخالص داخلی محصولات موجود در بورس اوراق بهادار است. کالاها عرضه و فروخته می‌شوند و این مقدار بر فعالیت‌های اقتصادی بخش‌های مختلف تأثیر می‌گذارد.

وی با بیان اینکه یکی از کارهای بزرگی که در چند سال اخیر انجام شده تکمیل زنجیره این محصولات است، گفت: زمانی که تمام زنجیره های ارزش با مبادله کالا تامین نمی شود و قیمت ها به گونه ای انجام می شود که برخی دیگر باعث می شود میزان سرمایه گذاری در زنجیره کافی نباشد و در نتیجه کمبود سایر محصولات اتفاق بیفتد و با مشکلات جدی مواجه شویم.

عشقی خاطرنشان کرد: ما در مبادلات کالا به این امر توجه ویژه ای داریم و از سیاست گذاران می خواهیم که در پرکردن زنجیره ها و ایجاد قیمت های منصفانه در کل زنجیره کمک کنند.

وی با تاکید بر اینکه رابطه تنگاتنگی بین بورس و بازار سرمایه و اوراق بهادار وجود دارد، گفت: یکی از موفقیت های بورس این است که برای شرکت هایی که در بازار پذیرفته می شوند مشارکت ایجاد کرده و فروش را انجام داده است. نمایشگاه شرکت های بورسی و نزدیک به قیمت واقعی زیرا بخشی از مشکلات ناشی از گرانی ها و بی عدالتی فروش شرکت ها است و بورس کامکوز به بورس یادآوری کرد.

عشقی بیان کرد: صنعت خودرو سال‌هاست که مورد توجه دولت‌ها بوده و به دلیل شرایط خاص این صنعت، قیمت‌ها به نوعی رنگ و رو شده است و دو خودروساز ضرر زیادی کرده‌اند. این روند ادامه دارد، این عدد به ۲۰۰ می رسد، هزار میلیارد تومان می شود. دوره جمع آوری قطعه سازان در حال افزایش است و شبکه بانکی نمی تواند آن را پوشش دهد، بنابراین این روند نمی تواند ادامه یابد.

وی تاکید کرد: مشکل صنعت خودرو فقط قیمت نیست و یکی از مشکلات اصلی قیمت هاست، بلکه باید حاکمیت و مسائل ناشی از تحریم ها و تامین قطعات برطرف شود. در جلسه دیوان عالی بورس و ستاد اقتصادی دولت تاکید شد که وزارت حریم به تعهد خود پایبند است و امیدواریم این راه را طی کند.

به گفته رئیس سازمان بورس، در بحث منطق عرضه خودرو در بورس، قوانین دائمی تاکید دارد که محصولات عرضه شده در بورس از شمول قیمت خارج شود و امیدواریم منابع و گروه های دیگر و به شفافیتی که می خواهیم کمک کنیم.

گفت: با ماشین هایی شروع کردیم که ضرر نمی کنند. خودروهایی که قبلا بر اساس قیمت نبودند. نتایج اعلامیه ما را مصمم کرد تا با این دستور پیش برویم و برای شروع بیشتر برنامه ریزی کنیم. عرضه باید همگام با تقاضا باشد و قیمت های منصفانه پیدا شود.

رئیس بورس گفت: تامین مالی خودروسازان نیز در دستور کار است. پارک خودرو در بورس ملک اولین و محکم ترین قدمی بود که برداشتیم و با قدرت ادامه خواهیم داد و از همه افرادی که همکاری کردند تشکر می کنم.

وی در پایان گفت: بحث های مدیریت بازرگانی در این صنعت با جدیت پیگیری می شود و یکی از خواسته های ما از وزارت حریم خصوصی و سیاست گذاران این است که وقتی به این تولیدکنندگان خودرو می دهیم دولت فدرال را در نظر بگیرند.