لیونل مسی در چند جام جهانی حضور داشته است؟


برای بسیاری از طرفداران فوتبال در سراسر جهان، لیونل مسی شگفت انگیزترین بازیکنی است که تا به حال دیده اند. این بازیکن آرژانتینی در دهه گذشته همه را تحت تاثیر قرار داده است.

لیونل مسی سرانجام در جولای ۲۰۲۱ به عطش خود برای یک جام بین المللی پایان داد و با پیروزی آرژانتین مقابل برزیل در فینال کوپا آمه ریکا را به دست آورد. او همچنین با اولین باشگاه خود بارسلونا تمام جام های موجود در فوتبال را به دست آورده است. اما پیگیری او از بزرگترین جایزه فوتبال جهان، جام جهانی، در حال انجام است. مسی از سال ۲۰۰۶ در هر جام جهانی شرکت کرده است و پنجمین حضور خود را در این تورنمنت بزرگ در قطر خواهد داشت.

مسی در جام جهانی ۲۰۰۶ – آلمان

مسی اولین بازی خود در جام جهانی را در ۱۸ سالگی در دومین بازی گروهی آرژانتین مقابل صربستان و مونته نگرو انجام داد. او در دقیقه ۷۴ وارد زمین شد و به سرعت به گل چهارم کمک کرد و گل ششم را به ثمر رساند و این تیم با نتیجه ۶ بر صفر پیروز شد. در بازی بعدی مقابل هلند برای اولین بار در ترکیب اصلی قرار گرفت و این دیدار با تساوی بدون گل به پایان رسید. آرژانتین در مرحله یک هشتم نهایی به مصاف مکزیک رفت و مسی در دقیقه ۸۴ به عنوان یار تعویضی وارد زمین شد. آنها بازی را در وقت های اضافه با نتیجه ۲-۱ به پایان رساندند و به مرحله یک چهارم نهایی رفتند تا با آلمان دیدار کنند. مسی در این دیدار به میدان نرفت و این تیم در ضربات پنالتی مغلوب آلمان شد و از جام جهانی حذف شد. خوزه پکرمن سرمربی آرژانتین به دلیل بازی نکردن مسی در این دیدار به شدت مورد انتقاد قرار گرفت. مسی در مجموع در ۳ بازی در این رقابت ها حاضر شد و ۱ گل به ثمر رساند.

مسی در جام جهانی 2006 - آلمان

مسی در جام جهانی ۲۰۱۰ – آفریقای جنوبی

جاده آرژانتین به آفریقای جنوبی تا حدودی پر دست انداز بود. مسی در ۱۸ بازی مقدماتی تنها ۴ گل به ثمر رساند زیرا اغلب در عمق خط هافبک قرار می گرفت. کمی قبل از این رقابت ها سرمربی تیم “دیگو مارادونا” و فوق ستاره آرژانتینی بر سر ساختار تیمی خوب به توافق رسیدند و این بازیکن ۲۳ ساله توانست در مکانی که می خواست به میدان برود. آرژانتین مرحله گروهی را پشت سر گذاشت و مسی در نقش خود عالی بود. در شانزدهمین بازی مقابل مکزیک بود که در نهایت به کارلوس توس یک پاس گل داد و این تیم با نتیجه ۳-۱ پیروز شد. آرژانتین در آفریقای جنوبی از مرحله یک چهارم نهایی بازماند و با نتیجه ۴ بر صفر مقابل آلمان حذف شد. مسی در لیست بهترین بازیکنان فیفا در این تورنمنت قرار گرفت، اما او در کشورش به دلیل شکست در هدایت کشورش مانند مارادونا در سال ۱۹۸۶ مورد انتقاد شدید قرار گرفت.

مسی در جام جهانی 2010 - آفریقای جنوبی

مسی در جام جهانی ۲۰۱۴ – برزیل

مسی با پیراهن کاپیتانی وارد جام جهانی ۲۰۱۴ شد تا آرژانتین را سربلند کند. آرژانتین با گلزنی مسی در پیروزی ۲-۱ مقابل بوسنی و هرزگوین و گل دیرهنگام مقابل ایران به مرحله گروهی رسید تا ۱-۰ پیروز شود. او فرم خوب خود را در مرحله حذفی حفظ کرد و در وقت اضافه مقابل سوئیس پاس گل داد و این تیم را با پیروزی یک بر صفر به دور بعد فرستاد. او در دیدار مقابل هلند شانس خود را به گل پنالتی تبدیل کرد و به فینال رسید. آرژانتین برای سومین بار متوالی مقابل آلمان قرار گرفت. این مسابقه به عنوان درگیری بین بهترین بازیکن جهان و بهترین تیم جام جهانی اعلام شد. آرژانتین نتوانست از فرصت‌های خود استفاده کند و آلمان با گل فوق‌العاده ماریو گوتزه در دقیقه ۱۱۳ قهرمان مسابقات شد. اگرچه او قهرمان مسابقات نشد، اما مسی توپ طلا را به عنوان بهترین بازیکن مسابقات برد. و باز هم مورد انتقاد مطبوعات محلی آرژانتین قرار گرفت که چرا جام را به کشورش نیاورد.

مسی در جام جهانی 2014 - برزیل

مسی در جام جهانی ۲۰۱۸ – روسیه

۱۸۰ دقیقه اول لیونل مسی در جام جهانی ۲۰۱۸ یک فاجعه بود. او در دیدار مقابل ایسلند یک پنالتی را از دست داد و این دیدار با نتیجه ۱-۱ به پایان رسید. در بازی بعدی مقابل کرواسی عملکرد خوبی نداشت و این دیدار با شکست ۳ بر صفر به پایان رسید. اگر گل مارکوس روخو به نیجریه نبود، مسی برای اولین بار در دوران حرفه ای خود از جام جهانی حذف می شد. او همچنین اولین گل رقابتی خود را در این مسابقه به ثمر رساند و سومین بازیکن آرژانتینی (پس از دیگو مارادونا و گابریل باتیستوتا) شد که سه گل مختلف در جام جهانی به ثمر رساند. آرژانتین در مرحله یک هشتم نهایی توسط فرانسه از دور رقابت ها حذف شد. به لطف دو گل کیلیان امباپه، فرانسه با نتیجه ۴-۳ پیروز شد و مسی با تیم ملی خود به خانه بازگشت.

مسی در جام جهانی 2018 - روسیه


مسی در تمام جام‌های جهانی بازی کرده است:

جام جهانی نتیجه تعداد بازی های مسی تعداد اهداف طلا
۲۰۰۶ آلمان سه ماهه آخر ۳ ۱
۲۰۱۰ آفریقای جنوبی سه ماهه آخر ۵ ۲
برزیل ۲۰۱۴ آخرین (دوم) ۷ ۲
۲۰۱۸ روسیه پایان هجدهم ۳ ۱