ماه ملی آگاهی تیروئید


ژانویه، ماه ملی آگاهی از تیروئید است و طبق گزارش انجمن تیروئید آمریکا، بیش از ۲۰ میلیون آمریکایی از نوعی بیماری تیروئید رنج می برند. همانطور که ما به بررسی اهداف سلامتی و تندرستی خود در سال جدید ادامه می دهیم، این پست اهمیت سلامت و مدیریت تیروئید را برجسته می کند و همچنین افسانه های رایج در مورد بیماری های مربوط به تیروئید را از بین می برد.

برای کمک به دو پزشک مراجعه کردیم. دکتر تاراندیپ کاور، متخصص غدد در گروه پزشکی دیگنیتی هلث – استاکتون، و دکتر پاتریک ریچاردز، متخصص غدد در گروه پزشکی دیگنیتی هلث مرسی، بینش‌هایی درباره مدیریت سلامت تیروئید و گزینه‌های درمان بیماری تیروئید به اشتراک می‌گذارند.

آشنایی با تیروئید
تیروئید یک غده پروانه ای شکل کوچک است که در پایه گردن قرار دارد و به تنظیم سیستم های بدن از جمله متابولیسم، ضربان قلب و دمای بدن کمک می کند.

مشکلات تیروئید معمولاً به دو دسته تقسیم می شوند: عملکردی و ساختاری. بیماری های عملکردی در نتیجه تولید بیش از حد یا کم تیروکسین (TH) رخ می دهد. بیماری های ساختاری در اثر تومورها و ندول های بدخیم (سرطانی) و خوش خیم (غیر سرطانی) و گواتر منتشر که بزرگ شدن غده تیروئید است ایجاد می شود.

انواع بیماری تیروئید
بیماری عملکردی تیروئید
دو شایع ترین بیماری عملکردی تیروئید کم کاری تیروئید و پرکاری تیروئید هستند. کم کاری تیروئید زمانی رخ می دهد که غده تیروئید کند باشد و ممکن است TH به اندازه کافی تولید نکند. برعکس، پرکاری تیروئید زمانی رخ می دهد که غده تیروئید بیش از حد فعال باشد و TH بیش از حد تولید کند. بسیاری از چیزها می‌توانند تیروئید شما را مختل کنند، از جمله ژن‌ها، بارداری یا بیماری خودایمنی – اما پس از تشخیص، می‌توان آن را تحت مراقبت پزشک مدیریت کرد.

علاوه بر این، تیروئیدیت یا تیروئیدیت می تواند منجر به پرکاری تیروئید و کم کاری تیروئید شود. التهاب در ابتدا باعث پرکاری تیروئید و نشت TH و در طول زمان می شود که ممکن است به طور کامل تولید TH را مختل کند.

بیماری ساختاری تیروئید
سرطان تیروئید یک بیماری ساختاری غده تیروئید است که در آن سلول های بدخیم در غده تیروئید تشکیل می شوند. سرطان تیروئید می تواند نتیجه عوامل ژنتیکی یا محیطی باشد و هیچ علامتی ندارد. خوشبختانه این نوع سرطان در صورت تشخیص زودهنگام قابل درمان است.

دکتر  کور

Tarandip Kaur، MD

خطرات، علائم و نشانه ها را درک کنید
کارهایی وجود دارد که می توانید برای کاهش خطر ابتلا به مشکلات تیروئید انجام دهید. این شامل خوردن یک رژیم غذایی سالم و کاهش قرار گرفتن در معرض اشعه است. در حالی که هر کسی ممکن است به بیماری تیروئید مبتلا شود، دکتر Kaur به اشتراک می‌گذارد که این بیماری در زنان شایع‌تر است، به خصوص با افزایش سن. اگر فردی سابقه خانوادگی ندول تیروئید یا سرطان تیروئید داشته باشد، خطر بیشتری وجود دارد.

با این حال، پزشکان مراقبت های اولیه (PCPs) چکاپ های منظمی را برای شرایط تیروئید انجام می دهند و این مشکلات را می توان با آزمایش خون و آزمایش هایی مانند آزمایش هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH) و T4 (تیروکسین) تشخیص داد.

برخی از علائم رایج مرتبط با مشکلات تیروئید عبارتند از:

  • افزایش ضربان قلب
  • خستگی مداوم
  • اضافه وزن
  • نگران
  • پوست خشک
  • تغییر در حرکات روده و قاعدگی

باورهای غلط رایج را از بین ببرید
در حالی که علائم بالا ممکن است نشان دهنده تشخیص بیماری تیروئید باشد، درک این نکته نیز مهم است که تعدادی از عوامل دیگر ممکن است توضیح دهند که چرا بیماران علائمی مانند افزایش وزن یا خستگی را تجربه می کنند که به بیماری تیروئید مربوط نمی شود. PCP شما می تواند به شما کمک کند تا تشخیص دهید که آیا علائم شما مربوط به بیماری تیروئید است و بهترین اقدام.

یکی دیگر از تصورات غلط رایج این است که بیماری تیروئید ناشی از کمبود ید است. ید به ساخت هورمون تیروئید در بدن کمک می کند و کمبود ید ممکن است، اما کمبود ید در ایالات متحده به دلیل سطوح کافی از مواد معدنی موجود در مواد غذایی ما نادر است.

همچنین توجه به این نکته مهم است که بیشتر ندول های تیروئید سرطانی نیستند. بسیاری از افراد دارای گره های تیروئید هستند و اکثریت قریب به اتفاق (۹۰-۹۵٪) سرطانی نیستند. سرطان تیروئید معمولاً علائمی را نشان نمی‌دهد و شایع‌ترین علامت اولیه، توده یا تورم در گردن است. اگر ندول تیروئید نگران کننده ای وجود داشته باشد، پزشک بیوپسی (روشی ساده با یک سوزن کوچک) را برای تشخیص وجود سرطان انجام می دهد. خبر خوب این است که درمان سرطان تیروئید بسیار موثر است.

دکتر ریچاردز تاکید می کند که برای افرادی که به طور منظم به ارائه دهنده مراقبت های اولیه خود (PCP) مراجعه می کنند، اکثر مشکلات تیروئید قابل تشخیص و تشخیص هستند. PCP ها برای تشخیص مشکلات تیروئید آموزش دیده اند و در صورت نیاز به مراقبت های تخصصی اضافی، ممکن است بیماران را به متخصص غدد ارجاع دهند.

دکتر ریچاردز پاتریک

پاتریک ریچاردز، MD

درمان و مراقبت
درمان بیماری تیروئید برای هر تشخیص و برای هر بیمار خاص است. گزینه های درمانی عمومی ممکن است شامل درمان تیروئید باشدسطوح هورمونی، مصرف دارو یا جراحی. گزینه های درمانی سرطان تیروئید می تواند شامل پرتودرمانی یا تیروئیدکتومی (برداشتن تمام یا بخشی از غده تیروئید با جراحی) باشد.

در حالی که رژیم غذایی مشخصی برای بیماری تیروئید وجود ندارد، رژیم غذایی غنی از مواد مغذی، فیبر بالا و قند کم توصیه می شود. توجه به این نکته مهم است که هیچ “درمان” واقعی برای بیماری تیروئید وجود ندارد، اما با درمان های مناسب می توان عملکرد تیروئید را به طور طبیعی بازسازی کرد. دکتر ریچاردز می گوید: «اگر طبق توصیه شده از PCP خود بازدید کنید، مشکلات تیروئید را می توان به درستی مدیریت کرد و تأثیر کمی بر کیفیت زندگی خواهد داشت.

سوکت اصلی
زندگی با بیماری تیروئید را می توان به راحتی با درمان مناسب و برنامه مراقبت از پزشک مدیریت کرد، بنابراین معاینه سلامت سالانه خود را به تعویق نیندازید. اینها بازدیدهایی هستند که می توانند به تشخیص زودهنگام مشکلات و تعیین بهترین مسیر اقدام کمک کنند.

اگر شما یا یکی از عزیزانتان علائم مربوط به بیماری احتمالی تیروئید را دارید، با PCP خود تماس بگیرید تا درباره گزینه های مراقبتی خود بحث کنید.رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر