ما نباید ایران را به روسیه تحمیل کنیم


روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: این روزها شایعات خطرناکی در مورد جنگ اوکراین و رابطه ایران با این جنگ به گوش می رسد و مطالبی در این مورد نوشته می شود که با هیچ قواعد قانونی، شرعی، اخلاقی مطابقت ندارد. شرایط روشنی که مقامات جمهوری اسلامی ایران اعلام کردند.

از سخنان و نوشته های همین افراد و مواضع دیگران با همین فرکانس در خارج از حکومت، اما مدعی داشتن حکومت، هرچند نه به وضوح، اما به وضوح، حس میل به حضور روسیه در جنگ را حس می کنید. در اوکراین. برخی از این افراد سعی می کنند پیروزی احتمالی اوکراین در این جنگ را خطری برای ایران بدانند و از این طریق به این نتیجه می رسند که ایران باید به روسیه برای پیروزی در جنگ اوکراین کمک کند. این یک تفکر بسیار خطرناک است که می تواند کشور ما را به هرج و مرج عمیق بکشاند و مشکلاتی را ایجاد کند که تا دهه ها جبران نخواهد شد. روشنفکران کشور بر نفی جنگ و همکاری با جنگ‌افروزان تاکید کرده‌اند و در رابطه با حمله نظامی روسیه به اوکراین، مقامات دولتی بارها اصل جنگ را ناخوشایند و خطرناک دانسته‌اند. این یک موضع کاملاً معقول و سازگار با منافع کشور و هر چیزی که مخالف منافع کشور باشد، می باشد.

ضرورت منافع ملی ایران در حال حاضر بهره گیری از اختلافات شدید روسیه و غرب به ویژه در اروپا در عرصه اقتصادی و سیاسی است. اروپا اکنون به دلیل کاهش عرضه سوخت از روسیه به این قاره به ما نیاز دارد. با رفع این نیاز می توانیم اطلاعات مورد نظر خود را از اروپا به دست آوریم و بسیاری از مشکلات سیاسی در حوزه های مختلف از جمله برجام را حل کنیم.

اگر در روابط با اروپا با مشکل بد نیت مواجه هستیم، با روسیه و به طور کلی بلوک شرق نیز این مشکل را داریم. فهرستی از وعده‌های بد روسیه در روابط دو قرن گذشته با ایران نشان می‌دهد که روس‌ها در راس فهرست بی‌صداقتی قرار دارند. بنابراین، به هیچ وجه به نفع ما نیست که سرنوشت خود را با اقدامات خطرناکی مانند وارد کردن روسیه به جنگ با اوکراین – به هیچ وجه، مقید کنیم.

به جای تعهد به روسیه، باید راهبردی برای التزام به این امر و آنچه در شأن ملت ایران و نظام جمهوری اسلامی است، در نظر گرفت و با اجرای سیاست تعادل، رابطه ای که هم در شرق معنا پیدا کند. و در غرب در داخل کشور. طرح آرمان های ملی و استقلال در روابط باید یک خارجی داشته باشیم که حیات سیاست «نه شرقی نه غربی» باشد تا بتوانیم عزت و اقتدار این ملت و این کشور را حفظ کنیم.