مذاکرات باقری و مورا با نتیجه و ابتکار همراه بود؛ قرار شد طرف آمریکایی پاسخ دهد


دوشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ – ۱۱:۰۷

خطیب

تهران (پانا) – سخنگوی وزارت امور خارجه گفت اگر امروز ایالات متحده پاسخ خود را اعلام کند، می‌توانیم بگوییم گام بزرگی را در راستای مذاکرات برداشته‌ایم.

سعید خطیب‌زاده در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن گرامیداشت روز پاسداشت زبان فارسی و بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی، در خصوص مذاکرات و سفر مورا به تهران، اظهار کرد: هرزمانی که رایزنی در خصوص مذاکرات صورت می‌گیرد، رژیم جعلی اشغالگر قدس تحرکات خود را ضد دیپلماسی انجام می‌دهد. در ادامه رایزنی‌ها، آقای بورل و آقای امیرعبداللهیان گفت‌و‌گوی تلفنی داشتند و توافق کردند که این پیام‌ها به صورت حضوری تبادل شود بر همین اساس آقای مورا به تهران سفر کرد. حضور ایشان با چند دور گفت‌و‌گوهای طولانی با همتای ایرانی خود، آقای باقری‌کنی همراه بود. مذاکرات بسیار جدی و معطوف به نتیجه و همراه با ابتکارات خاص از سوی ایران برگزار شد و قرار شد طرف آمریکایی پاسخ دهد؛ اگر امروز ایالات متحده پاسخ خود را اعلام کند، می‌توانیم بگوییم گام بزرگی را در راستای مذاکرات برداشته‌ایم.

وی در خصوص وضعیت افغانستانی‌ها نیز گفت: هیأت حاکمه سرپرستی افغانستان مسئولیت تامین امنیت در داخل افغانستان را دارد و موظف است به همسایگان اطمینان دهد که گروه‌های تروریستی تهدیدی علیه همسایگان نیستند.

شاهد نقض حقوق آقای اسدی به صورت آشکار هستیم

خطیب‌زاده درباره وضعیت اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی در بلژیک نیز گفت: متاسفانه دیپلمات ایرانی با نقض معاهده وین با نقض آشکار مصونیت‌ها توسط دولت آلمان و بلژیک دستگیر شده است. آقای اسدی در شرایط نامناسبی نگهداری می‌شود و این موضوع به معنای نادیده گرفتن بدیهیات حقوق بشری است. البته اینکه مصونیت دیپلماتیک هم توسط کشورهای عضو اتحادیه اروپا رعایت نشده جای تاسف دارد. ایران از مجاری بین‌المللی این موضوع را پیگیری کرده است اما متاسفانه شاهد نقض حقوق آقای اسدی به صورت آشکار هستیم.

ادامه دارد …