مراسم نخل گردانی یکی از بهترین راه های عزاداری حسین را ارائه می دهد.


ایین نخل غردانی

تهران (پانا) – سنت نخل گردانی برای تشییع پیکر امام حسین (ع) برگزار می شود و در طول سال، نخل ها در مقابل حسینیه ها و تکیه ها قرار می گیرد و تا محرم رعایت می شود. سال بعد

به گزارش جام ۲۴ ، آیین نخل گردانی، عزاداری متفاوتی است که عزاداران حسینی در سراسر ایران به ویژه استان یزد برای تشییع پیکر امام سومین شیعه برگزار می کنند.

نخل اتاق تابوت مانندی است که با پارچه های سیاه، سبز و قرمز تزئین شده و در روز عاشورا توسط مردم حمل می شود.

در واقع نخل و آیین تعویض نخل به صورت نمادین تشییع پیکر امام حسین (ع) برگزار می شود و در طول سال نخل ها را جلوی حسینیه و تکیه می گذارند و می برند. مراقبت تا محرم سال بعد.

مراسم راهپیمایی درختان خرما بیشتر در کدام نقاط ایران برگزار می شود؟

سنت تعویض نخل در مناطق مرکزی و کویری ایران مانند استان یزد بسیار رواج دارد. سمنان، دامغان، خمین، قم، کاشان، زواره، خراسان جنوبی، ابیانه، خور و بیابانک، اردستان و نایین از شهرهایی هستند که عزاداری خود را با سنت نخل‌گردانی و نخل‌های معروف و بزرگ‌ترین نخل‌های ایران برگزار می‌کنند. در استان یزد است.

شهر یزد یکی از برجسته ترین شهرهای عزاداری محرم با مراسم نخل گردانی به شمار می رود و این مراسم در سراسر جهان شهرت دارد. گردشگران داخلی و خارجی زیادی برای بازدید و ثبت این رویداد مذهبی به استان یزد می آیند. در زبان یزدی به درخت خرما «نقل» می گویند.

استفاده از کلمه نخل و نامگذاری اتاق چوبی برای رسم دست‌بازی در عزاداری محرم به دوره صفویه برمی‌گردد. هیچ روایت یا سند محکمی برای نامگذاری این نام وجود ندارد و شاید مهمترین دلیل رواج این نام روایت و روایتی باشد که می گوید پیکر امام حسین (ع) را در نخل به محل دفن برده اند. درخت بعد از آن شهادت

یکی از مهم ترین دلایل نام گذاری درخت خرما این است که قدیمی ترین انواع گودال ها از خرما و نخل ساخته می شود، شاید به دلیل تقدس و تقدس درخت خرما در فرهنگ ایرانی باشد. از سوی دیگر، همانطور که در قرآن آمده است; شهدا زنده اند و نزد پروردگارشان غذا می خورند. طبق این روایات از درخت خرما برای نشان دادن شادی انسان استفاده می شود و در سنت گیاه شناسی درخت زندگی و صبر است و به همین دلایل نام نخل را در اتاق نخل محرم می گذاشتند. یک جشن جشن

اجرای سنت تغییر دست در ماه محرم

آداب عزاداری امام حسین (ع) با توجه به اقلیم و فرهنگ مردم مناطق مختلف ایران متفاوت است، اما به طور کلی همه این مراسم عزاداری یک معنا را می رساند. مراسم تعویض نخل دو مرحله دارد، مرحله اول بستن نخل، چیدن نخل یا تهیه و تزئین نخل و مرحله دوم تعویض نخل در روز عاشورا یا قبل از آن برای بررسی سلامت زیبایی کف دست .

ساختن کراوات کف دست

در سنت تعویض نخل به تزیین و مشکی پوشاندن نخل، بستن نخل می گویند. این روند چند روز قبل از ده سال اول محرم یا در ده سال اول و قبل از روز تاسوعا انجام می شود. بسته به اندازه کف دست و اندازه زیور آلات و تزیینات، تزئین نخل می تواند چندین روز طول بکشد. بزرگترین نخل های استان یزد از پنجم تا نهم محرم آذین بندی می شوند.

برای مراسم نخل بست، ابتدا تمام نخل را با پارچه مشکی، سبز، شال و ترمه می پوشانند. از گل، شمشاد، آینه و زیور آلات برای تزئین جلو و پشت نخل استفاده می کنند. تیر، شمشیر، پرچم، سپر، چراغ لاله، شمع بزرگ، فانوس، نظرقربانی و چهار بسم الله تزئیناتی است که اغلب برای تزیین درختان خرما استفاده می شود.

انجام چرخش کف دست

در شب عاشورا برای بررسی سلامت نخل و تغییر وضعیت آن، با کمک عزاداران، نخل را کمی حرکت دهید. البته این عمل معمولا برای کف دست های خیلی بزرگ انجام می شود. رسم نخل گردانی در روز عاشورا بر اساس آداب و رسوم مردم محلی در زمان های خاصی انجام می شود. شانه‌ها تا وقتی دست‌هایشان را بالا می‌برند، آسیب نبینند.

مراسم نخل بزرگ معمولاً بعد از نماز ظهر و در روز عاشورا برگزار می شود. این مراسم در واقع تشبیه مراسم ارتحال امام حسین (ع) است و باید پس از رحلت آن حضرت انجام شود. راستی در برخی نقاط ایران مراسم نخل گردانی در روز یازدهم محرم برگزار می شود.

مراسم نخل گردانی توسط شخصی که معمولاً مسن و مجرب در آیین نخل گردانی است و به زبان شفاهی پیر غلام نامیده می شود و معمولاً با سادات شروع می شود. رهبر و «یا حسین» می گویند، در همان حال کف دست بزرگی را از زمین بلند می کنند و حرکت می دهند.

جشنواره نخل به عنوان آیین ملی سوگواری حسینی در فهرست معنوی سازمان میراث فرهنگی کشور به ثبت رسیده است. همچنین بزرگترین نخل های ایران در شهرهای یزد، تفت و مهریز قرار دارند.