مراسم یادبود مرحوم حبیب الله صادقی برگزار شد


ایین یادبود مرحوم حبیب الله صدیقی

تهران (پانا) – رئیس حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی در مراسم یادبود مرحوم حبیب الله صادقی گفت: حبیب فهمید و ضریح را نوشید، به همین دلیل آرامش نداشت و وقتی توانست. آن را بنویسید و منتقل کنید.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، مراسم یادبود مرحوم حبیب الله صادقی هنرمند و هنرمند کلاسیک روز دوشنبه ۱۹ مردادماه همزمان با مراسم عزاداری در ایوان شهید انقلاب اسلامی حوزه هنری برگزار شد. ساخته سید کمال هاشم زاده.

پدر: صادقی معلم مهربانی بود

محمدمهدی دادمان رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی با حضور در این مراسم ضمن تسلیت ایام سوگواری شهادت سید سالار شهیدان افزود: با دوستان حبیب الله صادقی که در حوزه هنری جمع شده بودند وداع می کنم. مثل خانه حبیب و آنها.

دادمان وقتی گفت که همه ما درگذشت حبیب الله صادقی را غمگین و عزادار هستیم، گفت: هرکس فرصت دیدار با حبیب الله صادقی را پیدا کرد ویژگی های خاص او را درک کرد. صادقی همیشه حضور داشت و در هر اتفاقی که در تاریخ کشور رخ داد به حقیقت پایبند بود. او یک منتقد هنری بود که به حقیقت پایبند بود.

رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی ادامه داد: ایران روزگار ما حقایقی را به خود دیده است که باید سال‌ها دید و تامل کرد. با آثار صادقی این سال های مهم ایران را بهتر درک می کنیم. تصاویر صادقی و دوستانش در نسل اول انقلاب، روایتی دقیق از ایران برای نسل های امروز داشت.

وی افزود: صادقی معلم مهربانی بود که با ملایمت و پدرانه امتیاز می داد. حتی نظرات ملایمی هم داد.

دادمان در ادامه گفت: حبیب الله صادقی زندگی راحتی داشت. او به دلیل مسئولیت و کار خود بی قرار بود. حبیب دور یا نبی را فهمیده بود و نوشیده بود، به همین دلیل آرامش و آرامشی نداشت که بتواند آن را ضبط و منتقل کند.

وی در پایان گفت: امیدوارم راه آقای حبیب الله صادقی به برکت آثار، اندیشه ها، شاگردان و دوستداران ایشان ادامه یابد. اگر خدا بخواهد این روزها اگر شرمنده شهدای کربلا نباشیم، سیدالشهدا حبیب صادقی برایمان دعا کند.

شجاعی: معلم برای شهدای کربلا گریه می کرد

سید مسعود شجاعی طباطبایی، مدیر حوزه هنری حوزه هنری نیز به بیان ویژگی های اخلاقی زنده یاد صادقی پرداخت و گفت: وقتی از شهدا صحبت می کرد، بلافاصله چشمانش پرآب شد و اشک بر گونه هایش جاری شد.

شجاعی طباطبایی ادامه داد: صادقی در ایام شهدای کربلا از دنیا رفت و از آنجایی که همیشه ارادتمند اهل بیت علیهم السلام بود، تصادف سفرش عاقلانه نیست. معلم با اشک از شهدای کربلا صحبت می کرد و نمی توانست بدون احساس از آنها صحبت کند.

مدیر حوزه هنری در پایان گفت: صادقی مردی مهربان، دوست داشتنی و جذاب بود که همه ما از جمله خانواده او چنین ویژگی هایی را در زندگی خانگی به خوبی درک می کردیم.

چلیپا: حبیب جانش را فدای نقاشی کرد

کاظم چلیپا هنرمند و از دوستان قدیمی صادقی نیز با تسلیت از خانواده مرحوم و دوستان و نویسندگانش گفت: دوستی من با حبیب از قبل از انقلاب شروع شد که در انباری با او آشنا شدم. با مشکلات زندگی و عدالتش. بعدها در دانشگاه با او دوست و دوست شدیم.

چلیپا همچنین گفت: خاطرات زیادی با حبیب دارم. یکی از خصوصیات او ارادت به اهل بیت علیهم السلام بود و در حین کار همیشه به صدای گریه و مداحی گوش می داد.

این هنرمند قدیمی ادامه داد: دنیای عرفانی، صداقت باطن و صفا در آثار حبیب به چشم می خورد. کشمکش اجتماعی در آثار او نیز دیده می شود.

چلیپا همچنین گفت: حبیب بدون درد و بی خیالی به انقلاب و دفاع مقدس و همچنین مردم توجه زیادی داشت و سعی کرد این دو را با هم مقایسه کند.

وی در ادامه بیان کرد: زندگی یک هنرمند را باید از نظر زیبایی، تعهد، دانش و جنبه هنری شناخت و به آن اهمیت داد. حبیب به عنوان فردی که با قلم خود در راه انقلاب صحبت کرد، باید مورد تحلیل و بررسی قرار گیرد.

چلیپا با بیان اینکه امیدواریم نسل جدید با تماشای تمام کارهایی که حبیب انجام داد به کار خود ادامه دهند، گفت: حبیب زندگی خود را وقف نقاشی و تلاش کرد و هر جا پرچم امام حسین(ع) برافراشته شد حبیب زیر آن پرچم کار کرد. . راهش پر از راه باشد.

اجرای موسیقی به یاد صادقی

سید حسام الدین سراج، خواننده فولکلور نیز ضمن خواندن قطعه ای به یاد زنده یاد صادقی گفت: حبیب همیشه دوستان خود را تشویق و متحد می کرد و اگر کمی اختلاف داشت با توانایی خود آن را حل می کرد و دوستان خود را به کار هدایت می کرد. با یکدیگر.

قدیریان: حبیب الله صادقی را به خودش محدود کنیم

عبدالحمید قدیریان محقق، هنرمند و چهره پیشین سال انقلاب اسلامی نیز در این مراسم گفت: چقدر حرف ناگفته در مسیر انقلاب داریم و چقدر به توضیح کارشناسان نیاز داریم. انقلاب و فعالیت های آنها

قدیریان افزود: زمان بسیار سریع در حال حرکت است و زمان بسیار کمی برای رسیدن به چشم انداز امام خمینی (ره) داریم.

وی ادامه داد: می دانم که درباره حبیب حرف های زیادی برای گفتن داریم، اما مراقب باشیم حبیب الله صادقی را به او محدود نکنیم.

قدیریان افزود: حبیب جوش های زیادی داشت و نگران بود. فراموش نکنیم که تمام آثار حبیب حاصل فرهنگ و ایمان اوست. اگر بخواهیم حبیب را توضیح دهیم، باید در خدمت ایمان و هدف سبک حبیب باشیم. بی شک هر که این هدف نورانی و الهی را داشته باشد مانند حبیب بی قرار می شود.

حبیب بسیار مؤمن و با جان و دل به اهل بیت علیهم السلام ارادت داشت و نمی شد از عاشورا بدون گریه صحبت کرد. امکان ندارد یک هنرمند چیزی را احساس نکند و آن را خوب انجام ندهد. حبیب همه عاشورا را درک کرده و این درک را در آثارش می توان دید.

وی از خانواده زنده یاد حبیب الله صادقی و دوستانش دلجویی کرد و گفت: سوره نحل آیه ۳۲ می فرماید وقتی ملائکه با مؤمنان همراهی می کنند سلام علیکم وارد بهشت ​​شوید. این آیه وقتی آمد که قرآن را به نیت حبیب الله صادقی باز کردم.

رجبی دوانی: صداقت اولین سطح هنر است

محمدعلی رجبی دوانی هنرمند پیشکسوت و استاد دانشگاه تهران نیز در این مراسم گفت: حبیب الله صادقی حبیب خداست و امانتدار است. همه شما هنرمند هستید و می دانید که صداقت شرط اول هنر است، به همین دلیل باید هدف هنر را کنار بگذارید.

رجبی می افزاید: فرشتگان همچون آیینه هنرمند مسلمان کار می کنند که در این صورت نور و حقیقت الهی در آثار او نمایان می شود. حالا اگر آینه شیطان باشد، هنر را مانند هنر غربی منعکس می کند.

وی ادامه داد: هنرمندانی مانند حبیب الله صادقی با نوشتن چنین آثاری در چه آینه ای نگاه می کردند؟ همانا فرشتگان در آینه نگاه کردند و قلم او را حرکت دادند.

رجبی افزود: هنر مقدس به معرفتی اطلاق می شود که روح القدس در دست و زبان ما قرار می دهد. هنر چیزی نیست جز بیان واقعیت، پس چه کنیم؟ کار هنرمند صرفاً ساختن آینه است تا واقعیت در آن منعکس شود. مثل حبیب صادقی که خود را آینه می کند تا بازتاب واقعی را در آثارش ببینیم.

رجبی در ادامه بیان کرد: حبیب هرگز سبک خاصی را در پیش نگرفته و هر کدام از نقاشی های او حس خاص خود را دارد. بر خلاف فیلسوف، هنرمند به مکان خاصی تعلق ندارد و هر لحظه در جهان زندگی می کند.

وی همچنین گفت: برخی از هنرمندان مانند صادقی اهل صفا هستند. صفا باید از اول سلک شروع شود و تا آخر ادامه یابد تا خداوند شما را تجلی و آرامش دهد. تنها کار هنرمند این است که تصور آینه ای متفاوت از واقعیت را منتقل کند و خداوند این کار را بیشتر انجام خواهد داد.

این استاد دانشگاه در نهایت با بیان اینکه صادقی صادق و راستگو بود و حبیب عشق خدا بود، گفت: حبیب از آخرین کار خود دست بر نمی دارد و هر بار که می گفت کارش تمام می شود به آن کار برمی گشت. صادقی در اثری که درباره شهید حاج قاسم سلیمانی می‌کشید، می‌خواست چهره کل انقلاب و دفاع مقدس و شهدای آن را نشان دهد.

خوشحالم که پدرم دوستان خوبی مثل شما دارد

امیرحسین صادقی فرزند زنده یاد حبیب الله صادقی با قدردانی از عرصه هنری به عنوان خانه پدری گفت: من در مقابل مادر و خواهرم که همیشه در کنار پدرم بودند جایی ندارم به همین دلیل از خودم می خواهم. مادر و خواهر در مورد پدرم صحبت کنند.

وی ادامه داد: خوشحالم که پدرم دوستان خوبی مثل شما دارد که از او یاد می کنند.

همسر حبیب الله صادقی نیز در این مراسم گفت: حبیب منیت نداشت و محرم و صفر سال ۱۴۰۱ را بدون سفره عاشورایی جدید با بوسیدن امام حسین (علیه السلام) و در گوش آن حضرت آغاز کرد.

همچنین دختر زنده یاد حبیب الله صادقی در سخنانی با یاد و خاطره پدرش از تلاش و برنامه ریزی حوزه هنری برای برگزاری این جشنواره قدردانی کرد.

حوزه هنری در پایان این مراسم میزی مزین به تندیس زنده یاد حبیب الله صادقی را به خانواده صادقی اهدا کرد.