مراقب این گیاهان آپارتمانی زیبا اما سمی باشید


گل و فیتا

تهران (پانا) – مراقبت از گل و گیاه مورد علاقه بسیاری از افراد است، اما همه افراد در این راه آگاهی لازم را ندارند و گاهی از گل ها و گیاهانی مراقبت می کنند که باعث مسمومیت یا گاهی مرگ افراد به خصوص کودکان می شود. حیوانات خانگی

به گزارش جامعه ۲۴، وجود گل و گیاه و مراقبت از آنها در دکوراسیون منزل و دکوراسیون زیبا می تواند به حفظ سلامت و تندرستی کمک کند.

گل ها و گیاهان خانه فضا را لطیف می کنند و طراوت و شادی را در فضا پخش می کنند. باید بدانید که بسیاری از گیاهان آپارتمانی معمولی مانند نرگس، آلوئه ورا یا پیچک انگلیسی (پاپیتال)، حاوی مواد شیمیایی سمی هستند که می توانند باعث سنگ کلیه، التهاب گلو و استفراغ در بزرگسالان شوند و اگر توسط کودکان یا حیوانات خانگی خورده شوند. خسارت جبران ناپذیر

یک گل سوسن

یکی از زیباترین اما سمی ترین گیاهان زنبق است. این گل زیبا طرفداران زیادی دارد اما توجه داشته باشید که این گیاه حاوی کریستال های اگزالات کلسیم است که بدن انسان نمی تواند آن ها را تجزیه و تجزیه کند و باعث نارسایی کلیه و کبد افراد و این بیماری ها و عوارض آن بر کودکان و بیش از که می تواند آسیب های زیادی به آنها وارد کند.

پرنده بهشتی

یکی دیگر از گیاهان سمی و بسیار خطرناک به خصوص برای حیوانات خانگی، گیاه پرنده زیبای بهشتی است که بسیاری از افراد دوست دارند در خانه از آن نگهداری کنند. گیاهی زیبا با گل های رنگارنگ شبیه سر پرنده پردار با سیانید هیدروژن (ماده ای بسیار خطرناک برای حیوانات خانگی که باعث استفراغ، خواب آلودگی و حتی مرگ می شود).

اما باید بدانید که این گیاه در خانه به راحتی شکوفا نمی شود و باید باغبان باشید تا بدانید چگونه از این گیاه در خانه گل بگیرید.

نخل ساگو

یکی دیگر از گیاهان مورد علاقه برای نگهداری در خانه نخل ساگو است. این گیاه که یک گیاه استوایی با رشد کند و بومی ژاپن و جنوب چین است حاوی سمی به نام سیکاسین است که برای کودکان و حیوانات خانگی بسیار خطرناک است. به خصوص در حیوانات، این سم باعث آسیب کبدی و در نهایت مرگ می شود.

تمام قسمت‌های نخل ساگو هنگام خوردن برای انسان و حیوانات سمی است، اما دانه‌ها سمی‌ترین آنها هستند. اگر بچه های کوچک یا حیوانات خانگی دارید، مراقب باشید که این گیاه را از آنها دور نگه دارید.

فیلودندرون

اگر گیاه فیلودندرون در خانه دارید، باید بسیار مراقب فرزندان خود باشید. گیاه فیلودندرون اگرچه کشنده نیست، اما اگر برگ های آن خورده شود باعث تهوع، تحریک پوست، التهاب گلو، استفراغ و اسهال به ویژه در کودکان می شود. اگر می خواهید این گیاه را نگهداری کنید، حداقل آن را از فرزندان خود دور نگه دارید یا زمانی که فرزندتان در حال رشد است آن را دریافت کنید. به این ترتیب از حوادث احتمالی در امان خواهید ماند.

گل نرگس

با فرا رسیدن فصل سرما، یکی از محبوب ترین گیاهان و گل هایی که مردم برای خرید آن عجله دارند گل نرگس است. بوی این گل به قدری مست کننده است که هر مشکلی را برای چند دقیقه فراموش می کنید.

گل نرگس را می‌توان یکی از معطرترین و متنوع‌ترین گل‌هایی نامید که در بسیاری از نقاط جهان پیروان بسیاری دارد و سال‌هاست که یکی از تأثیرگذارترین گل‌ها در صنعت گردشگری گل‌ها در سراسر جهان بوده است.

شاید پس از مطالعه این مقاله از این پس در خرید و استفاده از این گل دقت بیشتری کنید. گل نرگس حاوی ماده شیمیایی به نام لیکورین است که مصرف بیش از حد آن کشنده است و می تواند منجر به مرگ انسان شود.

آلوئه ورا

گیاه دیگری که امروزه بسیار محبوب است آلوئه ورا است. آلوئه ورا یکی از خاص ترین و پرمصرف ترین گیاهان است که در سال های اخیر برای سلامت پوست و مو بسیار مورد توجه قرار گرفته است. این گیاه دارای برگ های گوشتی، آبدار، خاردار، نیزه ای شکل، سبز رنگ و بسیار شبیه به کاکتوس است.

از این گیاه برای پیشگیری از آسم، سینوزیت، بواسیر، پارکینسون، پسوریازیس، بیماری های معده، کبد و … استفاده می شود.

همه این موارد، آلوئه می تواند برای گربه ها و سایر حیوانات کوچک بسیار سمی باشد و در صورت لمس یا بلعیدن آنها می تواند به آنها آسیب برساند و باعث استفراغ و اسهال شدید شود.