مردان نیز دچار یائسگی می شوند / علل و علائم مردان


یائسگی زنان نشان دهنده پایان دوره بارداری آنهاست. با این حال، با افزایش سن، مردان علائم و تغییرات بیشتری را تجربه می کنند که برخی افراد آن را با اثرات یائسگی مقایسه می کنند.

یائسگی زنان نشان دهنده پایان دوره بارداری آنهاست. با این حال، با افزایش سن، مردان علائم و تغییرات بیشتری را تجربه می کنند که برخی افراد آن را با اثرات یائسگی مقایسه می کنند.

به گزارش منابع آنلاین، وضعیتی که در مردان یائسگی شناخته می شود، «آندروپوز» نامیده می شود. با این حال، این علامت گمراه کننده است و تعریف علائم، علل، و درمان نامشخص است. با این حال، افزایش سن هنوز هم اثرات خود را بر روی بدن مردان، از جمله سطح تستوسترون، که اغلب کاهش می یابد، دارد.

اگرچه کهولت سن بر سطح هورمون‌های جنسی در مردان تأثیر می‌گذارد، اما رابطه بین این فرآیند و یائسگی نامشخص است.

آندروپوز چه زمانی رخ می دهد؟

برخی از محققین علائم یائسگی را با مردانی که به وضعیتی به نام کاهش آندروژن در مردان (ADAM) یا هیپوگنادیسم اخیر مرتبط هستند، مرتبط می دانند. این به طور طبیعی زمانی اتفاق می افتد که غدد جنسی، یا اندام هایی که سلول های جنسی را تولید می کنند، شروع به پیر شدن کرده و عملکرد خود را از دست می دهند.

این تنها ۱ تا ۲ درصد از مردان را تحت تاثیر قرار می دهد، در حالی که یائسگی بخشی طبیعی از رشد جنسی زنان است. این شیوع در طول سال ها افزایش می یابد اما هنوز به بخشی طبیعی از رشد مردان تبدیل نشده است.

علائم آندروپوز

یائسگی در زنان نشانه کاهش چشمگیر استروژن و پروژسترون (هورمون اصلی تولید مثل زنانه) است که در مدت زمان نسبتاً کوتاهی به شدت کاهش می یابد. علائم یائسگی در مردان یا یائسگی خفیف، نامرئی و بسیار خفیف است. کاهش سطح هورمون های مردانه یا تستوسترون شدیدتر از سطوح پایین تر هورمون های زنانه در دوران قاعدگی است.

علائم و نشانه های مختلف مرتبط با یائسگی عبارتند از:

حدس زدن

عصبانیت و ناامیدی بد

تجمع چربی در اطراف شکم و سینه

از دست دادن عضلات

خشکی و نازک شدن پوست

تعرق مفرط

مطالعه ای که در مجله پزشکی نیوانگلند (NEJM) انجام شد، شایع ترین علائم یائسگی را در مردان مانند کاهش میل جنسی، کاهش صبحگاهی و اختلال نعوظ شناسایی کرد.

این مطالعه همچنین علائم دیگری را نشان داد که شامل انرژی کم، ناتوانی در راه رفتن بیش از ۱ کیلومتر و دشواری در انجام فعالیت‌های بدنی شدید، مانند دویدن یا بلند کردن اجسام سنگین است. زانو زدن و خم شدن نیز در چنین شرایطی دشوار است.

افسردگی و خستگی نیز می تواند ناشی از تغییرات در هورمون های مردانه باشد.

علل یائسگی در مردان

در سن ۳۰ سالگی، سطح تستوسترون مردان به طور پیوسته و به طور متوسط ​​هر سال یک درصد کاهش می یابد. با این حال، پزشکان بر این باورند که کاهش وزن طبیعی، مرتبط با افزایش سن و سطح تستوسترون، دلیل اصلی علائم آندروپوز در مردان نیست. اگر یائسگی مربوط به این کاهش طبیعی تستوسترون بود، در غیر این صورت همه مردان باید این شرایط را داشته باشند.

فقدان ورزش همچنین می تواند تستوسترون را در مردان مسن کاهش دهد.

این وضعیت پیچیده است و می تواند علائم مختلفی را در انسان ایجاد کند. اگرچه این علائم در مردان مسن با سطح تستوسترون پایین بیشتر دیده می شود، اما در مردان مسن مبتلا به بیماری قلبی، چاقی، فشار خون بالا و دیابت نوع ۲ نیز دیده می شود. ۲. این نشان می دهد که تغییرات هورمونی مردانه تنها علت نیست.

با این حال، سبک زندگی یک فرد، از جمله یک رژیم غذایی متعادل، ورزش منظم، و مقدار کمی مصرف دخانیات و مصرف الکل، ممکن است منجر به احساس فعال بودن افسردگی و کاهش علائم پیری در مردان شود. علاوه بر این، درمان بیماری زمینه ای می تواند علائم بیماری را کاهش دهد.