22
مهر

مرگ و میر ناشی از سل برای اولین بار در سالهای اخیر به دلیل COVID در حال افزایش است


لندن (AP) – بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی ، تعداد کشته شدگان بیماری سل برای اولین بار در بیش از یک دهه گذشته افزایش یافته است ، عمدتا به این دلیل که افراد کمتری تحت آزمایش و درمان قرار می گیرند زیرا منبع برای مبارزه با عفونت کرونا تغییر مسیر داده است.

آژانس سازمان ملل متحد در گزارش سالانه سل خود که پنجشنبه منتشر شد ، گفت 1.5 میلیون نفر در سراسر جهان در سال گذشته بر اثر عفونت باکتریایی جان خود را از دست دادند. بیش از هر بیماری عفونی دیگری در تاریخ کشته شده است. سل اغلب سالانه بیشتر از ایدز و مالاریا جان خود را از دست می دهد.

WHO همچنین اعلام کرد که تعداد کمی از افراد تا سال 2020 به سل مبتلا خواهند شد. 5.8 میلیون نفر در مقایسه با 7.1 میلیون نفر در سال 2019. همچنین تخمین زده می شود که حدود 4 میلیون نفر مبتلا به سل هستند اما هنوز تشخیص داده نشده اند ، این در حالی است که این رقم در سال گذشته 2.9 میلیون نفر بود.

باکتری ها از باکتری هایی ناشی می شوند که اغلب ریه ها را آلوده می کنند و در واقع هنگام سرفه یا عطسه بیماران منتقل می شوند. حدود یک چهارم جمعیت جهان مبتلا به سل نهفته هستند ، به این معنی که آنها باکتری را حمل می کنند ، اما بیمار نیستند و نمی توانند آن را منتقل کنند. کسانی که این باکتری را حفظ می کنند ، در نهایت درمان سل 5 تا 10 درصد افزایش می یابد.

اگر بیماری زود تشخیص داده شود ، می توان آن را درمان کرد ، اما نسخه مقاوم به دارو نیاز به تلاش درمانی سختی دارد و دانشمندان نگرانند که تعداد باکتری ها به زودی از داروهای موجود بیشتر شود. هند ، چین ، اندونزی ، فیلیپین ، نیجریه ، بنگلادش و آفریقای جنوبی بیشترین تعداد مبتلایان به سل را دارند.

استین دیبورگراف ، مشاور تشخیص این کمپین گفت: “ما نمی توانیم قبول کنیم که سالانه 1.5 میلیون نفر بر اثر بیماری سل قابل درمان می میرند زیرا نمی توانند از داروهای تشخیصی و نجات دهنده زندگی استفاده کنند.” دبورگراگوف در بیانیه ای گفت دسترسی به آزمایش در بسیاری از کشورهایی که تعداد زیادی از مبتلایان به سل وجود دارد محدود است زیرا این آزمایش بر اساس آزمایشات انجام شده توسط شرکت آمریکایی Cepheid انجام شده است ، که به گفته وی کشورهای فقیر هزینه زیادی برای انجام آزمایشات از وی دریافت می کنند.

او گفت که Cepheid 250 میلیون دلار برای توسعه فناوری آزمایش سل به عموم مردم دریافت کرده است و نتوانسته آن را در اختیار کسانی قرار دهد که بیشتر به آن نیاز دارند.

این شرکت اعلام کرد که “کارتریج های آزمایش” را به کشورهای فقیرتر اهدا کرده است و آنها “مشارکت فعال در مبارزه با سل” هستند.

WHO خاطرنشان کرد که سرمایه گذاری جهانی در تلاش های سل کاهش یافته است و گفت تلاش های جهانی برای دستیابی به هدف کاهش تعداد مبتلایان “دست نیافتنی به نظر می رسد”.