مسعود نیلی: زندگی برای مردم سخت‌تر می‌شود/رویش آب بیداد می‌کند – پایگاه خبری مدرس


گزارش کردن پایگاه خبری مدرا; همچنین در این مقاله آمده است: این نرخ در سالهای مختلف افزایشی ثابت و با تغییرات فراوان در نظر گرفته شد. یعنی نه نرخ پایین و قابل قبولی بود و نه آنقدر بالا بود که سیاست گذار حس خوبی برای کنترل و کاهش آن ایجاد کند.

نرخ تورم بلندمدت ۲۰ درصدی اقتصاد در سه سال گذشته تقریباً به ۴۰ درصد و نرخ ماهانه ۱.۵ درصد به بیش از ۳ درصد رسیده است که تقریباً دو برابر شده است.

اقتصاد ما از عدم تعادل بهره‌وری در بلندمدت رنج می‌برد که منجر به نرخ تورم متوسط ​​۲۰ درصدی شده است. اما در حال حاضر، نتیجه عدم تعادل فعلی قیمت بسیار بالایی است.

باید برنامه ریزی کرد که برنامه ریز مالی با چه ابزار و چه عواملی می تواند با کدام قسمت از این قیمت برخورد کند تا این روند نگران کننده برای همیشه دوام نیاورد و انتظارات تورمی در این ارقام جدید لحاظ نشود.

جنگ روسیه و اوکراین به تهدید بزرگی برای اقتصاد جهان به ویژه برای اروپا تبدیل شده است، زیرا قیمت انرژی و کالاهای اساسی را به شدت افزایش داده است.

این نگرانی ها توسط سیاست گذاران مالی در کشورهای مختلف جهان کنترل می شود و از ایجاد بحران جلوگیری می کند. این نگرانی ها بر اقتصاد بی دفاع ما نیز تاثیر گذاشته است.

متأسفانه اقتصاد ایران نمی‌تواند از خود در برابر شوک‌های آتی محافظت کند و سیاست‌گذار پولی نیز نقشی در مقابله با شوک‌ها ندارد، زیرا سیاست پولی در واقع برای ما تعریف نشده است.

هر بار که در اقتصادمان از بانک مرکزی صحبت می کنیم، دستور دادن به بانک ها برای پرداخت تجهیزات ارزان قیمت به گروه های تولیدی یا دادن وام ازدواج است و سیاست مالی کاملا نادیده گرفته می شود. به همین دلیل می بینید که رشد مالی در اقتصاد ایران از کنترل خارج شده است.

متوسط ​​رشد درآمدهای مالی طی چهار سال بین سال‌های ۹۳ تا ۹۶ معادل ۲۴.۳ درصد بوده که برای سال‌های ۱۳۷۶ تا ۱۴۰۰ به ۳۴.۳ درصد رسیده است. یعنی ۱۰ درصد واحدها به رشد درآمد اضافه می شود.

این نرخ در سال های اخیر به بیش از ۴۰ درصد رسیده است و در اقتصاد بدون امنیت، چنین روند توسعه مالی به معنای سلب آرامش از تجارت و زندگی مردم است. زیرا بین شوک رشد مالی بالا و سفره مردم هیچ مانعی وجود ندارد و رشد مالی هر چه که باشد به طور کامل به تورم در زندگی مردم تبدیل می شود.

متوسط ​​رشد مالی که به ۴۰ درصد رسیده است باید در ماه های آینده حداقل ۱۰ درصد کاهش یابد. این موضوع باید اولین و مهمترین موضوع یک سیاستمدار باشد. در واقع هیچ موضوع سیاسی یا اقتصادی دیگری مهمتر نیست.

نقدینگی یک متغیر عمده اقتصاد سیاسی در اقتصاد ایران است. یعنی تصمیم گیرنده با افزایش پول مشکلات خود را حل کرده است. یعنی هر جا به کسری بودجه برسد از منابع درآمدزایی استفاده می شود و به همین دلیل رشد درآمد پایه در اقتصاد ما زیاد است.

اقتصاد ما از نظر مالی نامتعادل است و این عدم تعادل در حال افزایش است. در حال حاضر در یک مکان بسیار حساس و بحرانی هستیم.

تقریباً سه سال است که شاهد نرخ تورم بسیار بالایی هستیم، اما هنوز نمی دانیم که آیا تورم به افزایش خود ادامه خواهد داد یا در این سطح بالای جدید تثبیت خواهد شد. اما شرایط هر چه باشد، نتیجه این است که زندگی برای مردم دشوارتر خواهد شد.