معاون اول رئیس جمهور: تعداد زائران اربعین با ساختمان های عراق برابری نمی کند – مدرس


محمد مخبر دزفولی شامگاه پنجشنبه در حاشیه بازدید از شلمچه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: خوشبختانه در ایستگاه های مرزی خسروی، مهران، چذابه و شلمچه خدمات خوبی برای مسافران وجود دارد و مقرر شد کمک شود. عراق برای تخلیه زائران اربعین.»

وی از گفتگوی خود با نخست وزیر عراق در خصوص تسهیل عبور و مرور زائران اربعین خبر داد و افزود: در این گفت وگوی تلفنی مشکلات و مسائلی را که اغلب باعث تأخیر می شود، برطرف کرده ایم.

این کارشناس گفت: کنترل گذرنامه در شلمچه تقریبا در چند ثانیه انجام می شود که در گذشته زمان بیشتری می برد. ساماندهی بسیار خوبی در شلمچه انجام شده است و امروز که روز نسبتا پر بود عبور زائران اربعین بدون مشکل انجام شد.

وی درباره معطلی زائران در مرز عراق به دلیل نبود خودروهایی که آنها را به شهرهای مقدس عراق می برد، گفت: با هماهنگی های انجام شده مجوز خروج اتوبوس از ایران برای جابجایی زائران را می گیریم. و همچنین انتقال آب مورد نیاز بازدیدکنندگان.

معاون اول رئیس جمهور گفت: مردم باید برنامه سفر خود را در عراق تغییر دهند و عزیزانی که قصد بازگشت دارند بازگشت خود را تنظیم کنند و در عراق زیاد توقف نکنند و امیدوارم مردم زمان خود را مدیریت کنند.

وی با بیان نگرانی های رئیس جمهور مبنی بر ارائه خدمات مطلوب به زائران اربعین، ادامه داد: دولت تمام تلاش خود را برای مذاکره با عراق و مذاکره با آنها در این زمینه به کار گرفته است.

کارشناس دزفولی درباره افزایش ظرفیت جابجایی مسافر در فرودگاه افزود: نقاط مرزی برداشته شده و هواپیمای آب پاش نیز برای استفاده اضطراری آماده شده است.

وی گفت: مشکل زائران خارجی اربعین در ایران نیز در گفتگو با الکاظمی نخست وزیر عراق حل شد.

این دومین سفر معاون اول رئیس جمهور در پی مشکلات زائران اربعین به شلمچه است.

بر اساس تقویم رسمی کشور، ۲۶ شهریور برابر با ۲۰ صفر ۱۴۴۴ هجری قمری شمشی اربعین حسینی است.

مرز بین المللی شلمچه در ۱۵ کیلومتری غرب خرمشهر و ۲۰ کیلومتری بصره عراق است.

مناطق مرزی شلمچه و چذابه دو مسیر تردد زائران اربعین حسینی از خوزستان است.