ناصر ایمانی: نباید همه حالات «دعا» و «شریعتمداری» را مورد قبول رهبری فرض کنیم – پایگاه خبری مدارک.


بر اساس گزارش ها دکه روزنامه مدارا؛ یکی از نکات قابل توجه رسانه های ایران و حتی ساختار سیاسی کشور، تفاوت فاحش وضعیت و عملکرد دو روزنامه اطلاعات و کیهان است تا جایی که این دو روزنامه قبل از مرگ با هم متفاوت بودند. در حالی که اطلاعات منطبق بر برابری جنسیتی است و از موضوعات بحث برانگیز پرهیز می کند و دیگران را متهم نمی کند و از ایجاد اخلال در جناح ها و افراد دوری می کند، از سوی دیگر کیهان به استراتژی خشونت آمیز و ادبیات سخت خود در مورد جناح های رقیب معروف است. و فعالان سیاسی .

در شرایط عادی، این تنوع رویکرد تعجب آور نیست، اما واقعیت این است که هر دو روزنامه دولتی هستند و سردبیری توسط مقام معظم رهبری تعیین می شود. به این ترتیب این سوال در افکار عمومی مطرح شد که چرا دو مدیر مخالف از رهبری برای توزیع این دو روزنامه مجوز گرفته اند؟ و چرا هیچ راهنمایی و اطلاعات جهانی برای دو فرد برابر باقی نمی ماند؟

این ابهام پس از صدور حکم روز گذشته و انتصاب عباس صالحی به عنوان مدیر مسئول خبرگزاری، بار دیگر مطرح شد. و البته فوت نماز دلیل مدیر عامل کیهان اطلاعات نبود و ظاهراً اختلاف رویکرد مدیران ارشد این دو روزنامه حفظ شد.

ناصر ایمانی دلیل کاندیداتوری های متفاوت و رویکرد ناهماهنگ این دو روزنامه را اعتقاد رهبری به لزوم «آزادی دیدگاه های مختلف سیاسی» می داند که در حوزه دو روزنامه پایین دست وی نیز بازتاب دارد. .

در زمان تشییع جنازه آقای دعایی احزاب مختلف سیاسی از آقای دعایی حضور داشتند.

دلیل اصلی آن این است که مرحوم آقای دعایی رحمه الله از یاران امام و انقلاب بوده و برخی نباید هیچ گونه نگاه سیاسی و فرقه ای به نتیجه افراد مختلف در ایشان داشته باشند. مرگ. آقای دعایی افراد مختلفی هستند، همانطور که رهبری در پیام خود فرمودند، ایشان از ابتدا و از زمان بدرقه امام نجف همیشه یاور امام و یکی از نزدیکان ایشان را داشتند. بنابراین هیچکس نباید روزهای سخت جنگ و خدمات آقای دعایی را فراموش کند و یا نادیده بگیرد.

وی پس از انقلاب همواره یار امام و انقلاب بود و از زمانی که بنیانگذار جمهوری اسلامی به فضل الهی رفت و آیت الله خامنه ای رهبری را به دست گرفت، هیچ گاه از خطوط کلی که می کشید عدول نکرد. سرب برای. سیستم. همین موضوع باعث شد کسانی که سابقه مبارزاتی قبل از انقلاب داشتند و علاقه مندان به امام و رهبری و اداره و انقلاب همگی متاثر از فوت مرحوم آقای دعایی شوند.

این بدان معنا نیست که همه این افراد وضعیت روحی یا سیاسی آقای دعایی را قبول دارند، بلکه از آنجایی که نباید همه چیز را کاملا سیاه و سفید نگاه کنیم، می بینیم که همه کسانی که به ایشان سیاه و سفید نگاه می کردند و شخصیت ایشان را نمی دیدند. .

او زندگی ساده‌ای با واقعیت‌های شگفت‌انگیز دارد و هرکسی که علاقه سیاسی داشته باشد، این موارد را نادیده نخواهد گرفت. با هم برای ایجاد ارزش

آیا تا به حال به تشییع جنازه او رفته اید؟

خوب

بسیاری از سیاسیون آقای دعایی را فردی بردبار و مؤمن می دانند که رابط اصولگرایان و اصلاح طلبان و دولت و اپوزیسیون بوده و از همه در سطح بالایی بودند.

من کلمه فراملیتی را قبول ندارم و اصلاً منظورم این کلمه نیست، یعنی اینکه یک فرد فراملی واقعاً آدم خوبی است، ما نباید از این کلمه برای تعریف و تمجید از یک فرد استفاده کنیم فراملی به این معنی نیست که او یک فرد است. شخص خوب هر چه. هر کس باید باورها و ارزش های سیاسی داشته باشد، چه درست باشد چه غلط. بردبار بودند و این یک کیفیت است، به نظر من فراملی بودن یک کیفیت نیست، اما استقامت یک کیفیت است.

لطفا واضح تر توضیح بدید…

هر کس باید دیدگاه سیاسی خود را داشته باشد و البته جاه طلبی های سیاسی خود را مرز اسلام و دیگران خارج از این مرز بداند، صادق باشید. اگرچه در بعضی جاها بین کفر و اسلام مرز وجود دارد، ولی غالباً از این مرز خبری نیست. قانون این است که فردی که فکر دیگری می کند اما علاقه مند به اداره و انقلاب است باید تحمل شود. مرحوم آقای دعایی بر این اساس مدارا کردند. آقای خاتمی و آقای رئیسی را علاقه مند به انقلاب می دانست و به آنها ارادت داشت. اما این به این معنا نیست که آقای دعایی نظر خودش را نداشته است، ممکن است برخی نظر بی طرفی داشته باشند، اما به این معنا نیست که مدارا با احزاب مختلف سیاسی از آن بی خبر بوده است.

نظر شما درباره نقش و شخصیت آنها در رسانه ملی چیست؟

آقای دعایی به دلیل سیاست روزنامه اطلاعات که کاملاً یا تا حدی بی طرف بود، ممکن است نقش مهم و قابل توجهی در مسائل مطبوعات کشور نداشته باشد که ناشی از روحیه صبور ایشان است.

سردبیران اصلی کیهان و اطلاعات هر دو از سوی رهبری معرفی شده اند، اما اختلافات در جایگاه و عملکرد این دو روزنامه بسیار زیاد است. دلیل این تفاوت عمیق در بینش و عملکرد دو مدیر منصوب به عنوان رهبر چیست؟

رهبری با تمدید دوره مسئولیت ایشان در مرکز اطلاعات، پیام صریح دادند که هیچ انتقادی از سیاست آقای دعایی دریافت نکرده اند. اما نباید تصور کنیم که تمام مواضع آقای دعایی یا شریعتمداری مورد تایید مقام معظم رهبری بوده است. همان قوانین سیاسی، مسئول آن رسانه ها هستند. آقای دعایی نیز از این قاعده مستثنی نبود. رهبری بنا به دلایلی لازم دیدند که آقایان شریعتمداری و دعایی علیرغم اختلافات جدی هر دو در روزنامه ها تحت مسئولیت خود بنشینند.

رهبری در پانزدهم خرداد و در روز درگذشت مرحوم دعایی در سخنرانی حرم امام خمینی (ره) رهایی از عقاید مختلف سیاسی را ضروری دانستند. این استراتژی و اعتقاد ایشان است و به همین دلیل آقای دعایی و شریعتمداری جزو برگزیدگان ایشان هستند و الان به قول شما تفاوت زیادی بین این دو وجود دارد.