22
مهر

نروژ برای قربانیان تیر و تیر سوگواری می کند و حملات سال 2011 را به یاد می آوردهلسینکی (AP)-بسیاری از نروژی ها این را به خوبی به خاطر دارند: سیاستمداران نروژی ، شهروندان و خانواده سلطنتی عزادار تشدید خشونت خانگی هستند که کشوری اسکاندیناوی را ویران کرده است.

در تیراندازی و تیراندازی با کمان در چهارشنبه گذشته پنج نفر کشته و سه نفر زخمی شدند و آنها را با تروریسم ده سال و سه ماه قبل مقایسه کردند که هنوز بدترین آمار قتل در نروژ است.

در ماه ژوئیه بود که زنگ کلیساها در سراسر کشور به صدا در آمد و مردم به مناسبت دهمین سالگرد آندرس بریویک مغرور که در بمباران ساختمان دولتی در اسلو پایتخت هشت نفر را به طرز وحشیانه ای کشت ، و 69 نفر دیگر را نیز در تیراندازی منفجر کردند. اردوی جوانان در جزیره اوتویا

روز پنجشنبه ، پرچمی بر روی نیمی از کارکنان ساختمان دولت به اهتزاز درآمد و همه شمع ها در راهپیمایی کلیسای کنگسبرگ به یاد خشم بریویک و شاهدان تظاهرات پرداختند.

“آنچه مردم فکر نمی کردند ممکن است رخ دهد اتفاق افتاد. رهبر کنگسبرگ در وب سایت شهر گفت: شهر ما با وضعیت وحشتناکی مواجه شده است.

یک مرد 37 ساله دانمارکی که در این شهر زندگی می کرد ، حدود نیم ساعت پس از دریافت اولین کلمه پلیس در مورد مردی که با تیر و کمان به سوپر مارکت و افراد دیگر در شهر شلیک می کرد ، دستگیر شد.

در حالی که بازرسان برای جمع آوری شواهد با هم همکاری می کردند ، آژانس امنیت ملی نروژ گفت که این پرونده به عنوان یک اقدام تروریستی طراحی شده است. پلیس مهاجم را اسپن اندرسن براته معرفی کرد و او را یک مسلمان تازه مسلمان توصیف کرد که در صورت تماشای دیدگاه قوی در لیست مراقبت آنها قرار داشت.

دادستان منطقه که تحقیقات را رهبری می کرد ، گفت که برات سلاح های دیگری به جز تیر و کمان حمل می کرد. پلیس درباره نوع سلاح یا استفاده از آن در کشتن چهار زن و یک مرد ، بین 50 تا 70 سال ، فاش نکرد.

پادشاه هارالد پنجم گفت که تمام نروژ در غم و ناامیدی با بستگان قربانیان و سه نفر مجروح در این حمله شریک بودند.

پادشاه 84 ساله گفت: “نروژ یک کشور کوچک است.” “اکنون که کنگسبرگ ضربه سختی خورده است ، بقیه کشور با شما ایستاده اند. امیدواریم نظم را برقرار کنیم تا با ترس زندگی نکنیم. ”

کنگسبرگ در دره ای زیبا واقع شده است که در 66 کیلومتری جنوب غربی اسلو با کوه ها احاطه شده است. پس از کشف نقره در این منطقه در سال 1624 به عنوان یک جامعه معدنی تاسیس شد ، در حال حاضر حدود 26000 نفر جمعیت دارد و اقتصادی وابسته به صنعت امنیت و گروهی از شرکت های فناوری دارد.

کشیش قریه کنگسبرگ ریدار آسبوآسبو در حالی که ساکنان شمع ها را روی پله ها روشن می کردند ، گفت: “شاهدان شگفت زده شدند.” “سخت است. من فکر می کنم هیچ کس انتظار چنین تجربیاتی را ندارد. اما هیچ کس نمی تواند تصور کند که این اتفاق در شهر کوچک ما رخ دهد.”

این حمله در آستانه دولت تازه متولد شده چپ نروژ صورت گرفت. نخست وزیر ارنا سولبرگ ، که از سال 2013 رئیس دولت بود ، در آخرین روز ریاست جمهوری خود با این فاجعه روبرو شد.

جانسون به عنوان نخست وزیر ، یوناس گهر استوره ، خشونت را “وحشتناک” و “تکان دهنده” خواند و بر توجه کابینه جدید پس از ظهور کنگسبرگ تأکید کرد.

آنتونیو گوترش ، دبیرکل سازمان ملل متحد در توئیتر تسلیت خود را اعلام کرد و گفت: “من از خبر ناراحت کننده نروژ شوکه و ناراحت هستم.”

اگرچه حملات دسته جمعی در نروژ نادر است ، یک مرد نروژی مسلح به تفنگ ساچمه ای و تفنگ ساچمه ای در سال 2019 سعی کرد وارد مسجد اسلو شود. وی قبل از شکست یک مرد در مسجد خود مورد اصابت گلوله قرار گرفت.

—————

Paal Nordseth در Kongsberg ، نروژ و Mark Lewis در لندن به این گزارش کمک کردند.