نعمت احمدی: دلایل اخراجم از دانشگاه را اعلام کنید – پایگاه خبری مدارا


بر اساس گزارش ها دکه روزنامه مدارا؛ نعمت احمدی، استاد دانشگاه و عضو معاونت آموزشی دانشگاه آزاد تهران، اخراج خود را از این دانشگاه اعلام کرد. این خبر بازتاب گسترده ای در رسانه های داخلی و بین المللی داشت، پیش از این نیز خبری مبنی بر اخراج محمد فاضلی استاد دانشگاه شهید بهشتی در رسانه ها منتشر شده بود.

مشروح گفتگو با نعمت احمدی را در ادامه می خوانید:

چه زمانی به دانشگاه آزاد پیوستید و دلیل اخراجتان چه بود؟
از ابتدای تاسیس دانشگاه آزاد مشغول به تحصیل بودم اما از اوایل دهه ۷۰ شروع به تدریس در رشته حقوق در مورد حق تدریس و عنوان استاد مدعو کردم و در روستاهای مختلف مانند بندرعباس، کرج و زنجان بودم. سال‌ها بود. من به‌عنوان عضو تمام‌وقت گروه آموزش دانشگاه شدم. انتشارات و نشریات زیادی در دانشگاه حقوق، ادبیات و تاریخ داشتم.
هر رابطه کاری از یک روز شروع می شود و در یک روز به پایان می رسد، من در زمینه های مختلفی مانند روزنامه نگاری، حقوق و کشاورزی فعالیت دارم اما هیچ کدام مزاحم علاقه من به تدریس نیست. قدرت یا بازنشستگی یا اخراج آن، اما اخراج زمانی رخ می دهد که جرم توسط یک کارمند انجام شود.
در دوران ریاست دکتر. میرزاده، در کمیته، اصول سیاست دانشگاه منحل شده را تدوین کردیم، نظام حقوقی از قوانین انضباطی اعضای گروه علمی پیروی می کرد. در طول سالیان متمادی، دانشگاه با عناوین مختلف، پست های مختلفی را با حقوق اینجانب خالی کرد، در حضور رئیس دانشگاه و رئیس واحد نهادی، مقرر شد به معاون آموزشی اعلام شود که مخالفت هایی با ادامه همکاری نعمت احمدی وجود دارد. با او عمل کنید این سوابق را اینگونه در مجموعه دانشگاه گذاشتند.
با توجه به اینکه من از چندین دانشجو پایان نامه داشتم و استاد راهنما بودم، این دانشجویان در بلاتکلیفی وضعیت تحصیلی خود بودند. علیرغم اینکه چندین بار اعلام شده بود، حقوقم از اسفند ماه قطع شد./ ۱۲/۱۴۰۰ به من اطلاع دهند.

آیا آنها دلایل مرگ خود را به شما نگفته اند؟
تا الان به من اطلاعی نداده اند.

با توجه به اینکه اخراج اساتید قبلاً صورت گرفته است، به نظر شما پیامدهای این اقدام برای جامعه علمی کشور چیست؟
دانشگاه آزاد یک دانشگاه خاص است، در زمان حیات هاشمی رفسنجانی سوالات زیادی از ایشان پرسیدم و خودشان می خواستند مقدماتی را فراهم کنند تا وقفه ای خارج از مدیریت دانشگاه ایجاد نشود. و ما متحمل عواقب آن نشده ایم.
مسئول مجموعه باید به کل مجموعه علاقه مند باشد.اکثر افرادی که امروز مسئول دانشگاه آزاد هستند عضو دانشگاه آزاد نیستند و جای دیگری مسئول هستند. تصمیمات اشتباه بگیرید.
دانشگاه آزاد بعد از انقلاب فرهنگی تأسیس شد در جریان انقلاب فرهنگی بسیاری از اساتید حقوق بگیر از کار برکنار شدند. اما دانشگاه آزاد با تحمل آیت الله هاشمی این افراد را جذب کرد. چاقوی علم به خاطر بی اخلاقی هایی که در دانشگاه های دولتی انجام می شد. علت حاکم شدن آلودگی هوا در دانشگاه های کشور به خصوص دانشگاه آزاد زمانی است که خود دانشگاه و کارکنانش به کل موضوع علاقه ای ندارند.