نقد و بررسی مسابقه احمد خاتمی / از گزارش شیرهای گرسنه تا اصلاح جوجه های مارکسیسم – پایگاه خبری مدارا


بر اساس گزارش ها دکه روزنامه مدارا؛ این سخنان چه در درس نماز جمعه، چه در سخنرانی مناسب و چه در یک کنفرانس مطبوعاتی; کافی است موضع خود را در این باره بیان کند یا دیدگاه خود را در مورد حوادث بیان کند و حتی – در مورد اخیر – «یادآوری‌های» حکومت پهلوی و خشونت در زندان‌ها را بازگو کند که همگی به همین منوال منجر می‌شود. نتیجه گیری: نقل قول های خاتمی جذب خواهد شد.

خاتمی در سخنرانی حسینیه امام خمینی (ره) همدان با یادآوری حادثه ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ و اقدامات حکومت پهلوی در آن سال ها، گفت: با احیای دین نشان دادند که دین یک زندگی عمومی است و کشور در طول انقلاب نور کاملا مستقل شد. وی کمی عقب نشینی کرد و از دوران قاجار صحبت کرد و افزود: ایران در دوران قبل از انقلاب و دوره قاجار تحت الحمایه روس ها بود، گاهی تحت کنترل روس ها، حمایت روس ها و گاهی تحت الحمایه روس ها بود. حفاظت. انگلیس و قبل از انقلاب تحت حمایت آمریکا؛ سیاه‌پوستان طاغوت در مقابل امام راحل و مقابله با جفاگران و ظالمان طاغوتی».

سخنان خاتمی دارای ویژگی های جالبی است که اگر داستان اول این شاه خاص به منتقدان او نمی پرداخت، احتمالاً راه خوبی برای جلب توجه رسانه ها و جلب رضایت مخاطبان رسانه ها با همان قدرت خواهد بود. مثلاً آنجایی که می فرماید: «از این که مسلمانان از مردم خالی شوند، و برخی از جوانان اجازه عبادت ندهند، باید بترسید». یا عبارت «قصه حجاب امری تشریفاتی نیست و به فتوای همه مراجع امری ضروری است؛ اگر به این امر رسیدگی نشود، اسلام آورده ایم و زجر کشیده ایم؛» یا مکاشفه. با اسلام مشکل دارد، اما کسانی که این افراد را می نویسند، نافرمان، کافر و دشمنان قسم خورده اسلام هستند.»

اما آنچه رسانه ها در این سخنان تولید کردند و واکنش ها و پیگیری های داخلی و خارجی شبکه اغلب آمیزه ای از تعجب، ناباوری و شوخ طبعی بود، همان داستان شیرها، گرسنه و مردی که شاه و مسخره می کرد. کشته شده. او بدترین شکل است. در واقع این خبرنگار در پایان سخنان خود گفت که «مفسدان و مخالفان» می خواهند جوانان را گمراه کنند و گذشته را انکار کنند. شاید این کشف با هدف تاکید بر لزوم صحت این داستان قبلا انجام شده باشد و شبهات مخاطب فعلی و خوانندگان بعدی برطرف شود. بررسی نحوه انتشار این خبر از سوی رسانه ها و واکنش آن به فضای مجازی اما نشان می دهد که تنها انتشار آیت الله خاتمی و صرف بیان چنین مطلبی از سوی ایشان، تأثیر لازم برای پذیرش مخاطبان را نداشته است. مالک رسید احتمالی آنها را ذکر کرد. دلیل اصلی این واکنش، جدا از چهره رسانه ای آیت الله خاتمی و صحبت های ایشان در حوزه های دیگر، به نحوه ارائه این ماجرا برمی گردد. وی همچنین درباره هویت یا تاریخ حادثه اطلاعاتی نداد. فقط می دانیم که شیرهای گرسنه باغ وحش (که از کجای آنها اطلاعی نداریم) به قصد ساواک مردی را به خاطر فحش دادن به شاه اول کشتند.

تفسیر این گونه گزارش‌ها که به اسناد و مدارک استناد می‌کند، برای تقویت صحت چنین اظهاراتی ضروری به نظر می‌رسد و از دیدگاه بخش نظرات عمومی که در شبکه فعالیت می‌کنند و اکثر آنها جوان هستند، روشن است. نگران این است که آیت الله خاتمی فریب خورده است. این رسانه های بیگانه هستند که نه تنها با چنین گزارشی یا گزارش های مشابه، به چهره واقعی حاکمان پیش از انقلاب و نیروهای امنیتی آنها فکر نمی کنند، بلکه با نگاه های متفاوت به هدف اصلی گزارشگر، می اندیشند. یعنی ممکن است به گونه ای قدم بردارند که منجر به عدم اتخاذ سیاست روز شود.