نقشه معدنی مریخ منتشر شد


چهارشنبه ۸ تیر ۱۴۰۱ – ۰۶:۳۸

مواد معدنی مریخ

تهران (پانا) – این تصاویر رنگین کمانی ممکن است شبیه نوع دیگری از هنر دیجیتال به نظر برسند، اما در حقیقت، نقشه هایی از سطح مریخ با استفاده از طیف سنج تصویربرداری فشرده ناسا یا CRSM در مدارگرد شناسایی مریخ ناسا (MRO) هستند. ثبت شده اند.

به گزارش ایسنا، این فضاپیما از سال ۲۰۰۶ به دور مریخ می چرخد ​​و از دوربین های خود مانند HiRISE برای نقشه برداری از سیاره و همچنین جمع آوری داده های طیف سنجی و رادار و ارسال آنها به زمین استفاده می کند. طیف‌سنج مدارگرد نور را در طول موج‌های مختلف جدا می‌کند تا ترکیب جرم آسمانی را مشخص کند. رنگ‌های مختلف در نقشه‌های مختلف زیر، مواد معدنی منحصربه‌فرد در مریخ را نشان می‌دهد و به محققان اجازه می‌دهد شکل این سیاره زمین‌شناسی را از مدارش ببینند.

ناسا به تازگی اولین نقشه دقیق تقریباً کل مریخ را در قالب یک تصویر ۵.۶ گیگاپیکسلی در ۷۲ رنگ منتشر کرده است.این نقشه از بیش از ۵۰۰۰۰ قسمت تشکیل شده است که طول هر کدام تقریباً ۵۳۱ مایل و عرض آن ۹.۶ مایل است. ترکیب شده تا نقشه نهایی را تشکیل دهد. این نقشه یک تصویر کلی از هر قسمت از منطقه مریخ است و بیشترین مناطق قرمز رنگ، نواحی با غبار قرمز روشن و نواحی تاریک با سنگ و کمی گرد و غبار است.

یک مجموعه از داده های طیف سنج CRSM که مربوط به هر بخش از نقشه است، ظرف شش ماه پس از تکمیل مطالعه منتشر شد. داده های کامل این طیف سنج ۸۶ درصد از سطح مریخ را پوشش می دهد که نقشه مهمی از مکان کانی های مهم ارائه می دهد. به این ترتیب، محققان می‌توانند درباره تاریخچه آب این سیاره اطلاعات بیشتری کسب کنند، مناطق جدیدی را که تحقیقات علمی به دنبال دستیابی به آن هستند شناسایی کنند، یا حتی مکان‌های مناسبی را برای سفر به مریخ انتخاب کنند.

نقشه معدنی “هنری” مریخ

اسکات مورچی، محقق برجسته CRSM در بیانیه گفت: «این پایگاه داده جدیدی است که موج دوم اکتشافات را در مورد ساختار فضای مریخ ارائه می‌کند. در واقع، یکی از اهداف پروژه بعدی مدارگرد شناسایی مریخ، استفاده از دوربین های HiRISE برای گرفتن داده های با وضوح بالا، رزولوشن بالا و وضوح بالا با وضوح بالا است زیرا ارزش آنها بود. مشخص نیست

نقشه دیگری که اواخر امسال منتشر خواهد شد و موقعیت سنگ آهن را در زمین نشان می دهد، که برای درک تاریخچه آب زمین مفید است و حتی ممکن است به یافتن شواهدی از حیات گذشته در مریخ کمک کند.

مدارگرد شناسایی مریخ یک فضاپیمای چند جزئی ناسا است که برای شناسایی و تشخیص مریخ از مدار طراحی شده است. زمانی که فضاپیما بر روی مریخ فرود آمد، به پنج فضاپیمای دیگر که به دور این سیاره می چرخند پیوست. این فضاپیمای ۷۲۰ میلیون دلاری توسط لاکهید مارتین و زیر نظر آزمایشگاه رانش جت ساخته شد. در ۱۲ آگوست ۲۰۰۵ پرتاب شد و در ۱۰ مارس ۲۰۰۶ به مدار مریخ رسید. در نوامبر ۲۰۰۶، مرحله اول پروژه علمی آن آغاز شد.