نمادهای مرموز مکان پاک می شوند


یکشنبه ۹ اوت ۱۴۰۱ – ۰۴:۰۰

فضا

تهران (پانا) – مطالعه انفجارهای رادیویی سریع گاهی می تواند سرنخی برای یافتن منبع آنها باشد.

نجوم می تواند تا حدودی شبیه بازی قدیمی Clue باشد. دانشمندان برای جمع‌آوری اطلاعات و آزمایش تئوری‌ها درباره راز بزرگ، دنیای وسیع، اما در نهایت محدود را بررسی می‌کنند. به جای یک قاتل خیالی، ستاره شناسان در تلاشند منبع امواج رادیویی مرموز را که از اعماق فضا به زمین می رسد، بیابند.

در طول ۱۵ سال گذشته، دانشمندان صدها مورد از این نوع انفجارها را کشف کرده اند که به عنوان انفجارهای رادیویی سریع (FRB) شناخته می شوند. سیگنال ها چیزهایی قدرتمند و سریع هستند. آنها از سراسر آسمان شب می آیند و به صورت مخفیانه از میان تلسکوپ های ناسا عبور می کنند. اکثر آنها فقط یک بار هستند و دیگر دیده نشده اند. ستاره شناسان تا آنجایی که می توانند شواهد جمع آوری کرده اند و منشاء فرضی FRB ها را در روبنای جهان ما ردیابی کرده اند. تقریباً همه آنها از کهکشان های دور آمده اند، تا کنون تنها یکی از آنها در جایی در کهکشان راه شیری ما ظاهر شده است. اما اخترشناسان هنوز واحد یا چگونگی آن را پیدا نکرده اند. آنها دقیقاً نمی دانند که چه نوع اجرام ستاره ای این باد شدید امواج رادیویی را تولید می کنند.

ستاره شناسان نور جدید و شگفت انگیزی کشف کرده اند

تیمی از محققان FRB جدیدی را از کهکشانی در چند میلیارد سال دورتر از زمین کشف کرده‌اند و این کهکشان بهتر از بقیه نیست. بیشتر امواج فقط چند ثانیه دوام می‌آورند و آنقدر برخورد می‌کنند که قبل از ناپدید شدن مانند صورت‌های فلکی چشمک می‌زنند، اما این انفجار امواج رادیویی بیشتر از فرکانس ۱۰۰۰ انفجار من دوام آورد: سه ثانیه کامل. و چیزی غیرعادی در مورد خود نمایش وجود داشت. اخترشناسان امواج کوچک با فرکانس بالا را در هر ۰.۲ ثانیه شناسایی کرده اند. محققان قبلاً یک منبع FRB را شناسایی کرده بودند که از یک الگوی قابل توجه پیروی می کرد و چندین روز قبل از خاموش شدن و روشن شدن دوباره سوسوهای میلی ثانیه ای ایجاد می کرد، اما خود چراغ ها تغییر نکردند. این اولین بار بود که خود نمایش چنین ریتم دقیقی را نشان می داد.

سارا بورک اسپولار، ستاره شناس دانشگاه ویرجینیای غربی که FRB ها را مطالعه می کند و در کشف جدید دخالتی نداشت، به من گفت: «در دنیای FRB، این واقعاً خبر بزرگی است. سوال اصلی ما هنوز در مورد FRB ها این است: چه چیزی آنها را می سازد؟ داشتن یک تناوب جامد مانند این مهم خواهد بود.

وجود چنین الگوی شواهد فزاینده ای را تأیید می کند که علت FRB ها یک ستاره نوترونی است، هسته ستاره ای زمانی پرجرم که سوخت آن سوخته است. پروفسور پلام می تواند یک تپ اختر باشد، نوعی ستاره نوترونی که به سرعت می چرخد ​​و تشعشعات را از هسته خود ساطع می کند. یا میس اسکارلت می تواند یک مگنتار باشد، نوعی ستاره نوترونی که به دلیل میدان مغناطیسی قوی اش شناخته شده است. برک اسپالور گفت: طراحی چنین ساعت طبیعی بسیار دشوار است، اما تپ اخترها تنها ساطع کننده های شناخته شده ای هستند که به اندازه کافی قوی هستند که بتوانند چنین رفتاری داشته باشند.

شامی چاترجی، ستاره شناس دانشگاه کرنل و یکی از نویسندگان مطالعه جدید، گفت که محققان پشت این کشف به اندازه کافی برای تایید FRB در تپ اختر انجام نداده اند. آنها همچنین توضیح خوبی برای اینکه چرا نمایش اینقدر قوی بود، ندارند. شاید گرانش نامرئی تابش تپ اختر را در حالی که به سمت ما حرکت می کند، تقویت می کند و باعث می شود آن را برای تلسکوپ های رادیویی درخشان تر نشان دهد، یا شاید یک مغناطیس غول پیکر هنوز در حال سوختن باشد. جدیدترین اکتشافات مشابه تشعشعات رادیویی از تپ اخترها و مگنتارهای موجود در کهکشان راه شیری است، اما سیگنال جدید غیرعادی به نظر می رسد. چاترجی گفت: «کل این موضوع بسیار عجیب است.

اگر تپ اخترها بتوانند FRB تولید کنند، ستاره شناسان می توانند این گازها را مطالعه کنند تا به آنها در حل دیگر اسرار جهان کمک کنند. دانشمندان قبلاً از ریتم تپ اخترهای ضعیف در کهکشان راه شیری به عنوان نوعی ساعت نجومی استفاده کرده اند که به آنها امکان می دهد کارهای متنوعی مانند اندازه گیری جرم مشتری، مطالعه ساختار فضای بین ستاره ای ستارگان و حتی کشف یک سیاره فراخورشیدی انجام دهند.