نماینده اصولگرایان: تاخیر در مذاکرات بر قیمت دلار تاثیر می گذارد – سایت خبری مدارا


بر اساس گزارش ها دکه روزنامه مدارا؛ محمدحسن آصفری در پاسخ به این سوال که چرا با وجود فشار نمایندگان و دولت مبنی بر عدم پایبندی به برجام شاهد افزایش نرخ دلار هستیم، گفت: متاسفانه در کشور ما سیاست هایی از قبل اتخاذ شده است. گذشته بر اساس دلار. تا زمانی که بتوانیم مبادلات اقتصادی خود را بدون دلار دنبال کنیم، تمام اقتصاد ما بر اساس دلار است.»

وی افزود: اگر در گذشته سیاست مبادله کالا با طلا را دنبال می‌کردیم، همان‌طور که بسیاری از کشورها تمایل و تمایل به مبادله طلا با مبادله تجارت نفت دارند، می‌تواند در افزایش قیمت نفت نیز تأثیر داشته باشد. گفت: متاسفانه در مجلس تصویب نشد و دولت هم هیچ علاقه ای نشان نداد.

آصفری با بیان اینکه متأسفانه هر تصمیم و اظهارنظری علیه کشورمان انجام می شود، حتی در صورت مذاکره پیشرفت، گفت: باید سیاست ضد طلایی و ارزی را دنبال کرد تا از تاثیر افزایش قیمت دلار جلوگیری شود. کم کم تاثیر آن را در بازار دلار می بینم. اینها نشان می دهد که به دلیل عدم نزدیکی از نظر قدرت داخلی و اقتصادی، اقتصاد ما بیشتر به بازار جهانی دلار وابسته شده است. این موضوع باعث ایجاد مشکلاتی در اقتصاد ما شده است».

نماینده مردم اراک در پایان گفت: چند کشور هستند که مجازات شده اند. این کشورها علاقه مند به یک معامله مشترک برای جایگزینی دلار در بازار اقتصادی هستند که قطعا می تواند از افزایش قیمت دلار و تاثیر مثبت بر بازار جلوگیری کند. از سوی دیگر موضوع بلاتکلیفی در مورد بازگشت دلار وجود دارد. امروز می بینیم که وقتی کالاهای خاصی صادر می شود، پول آنها به خزانه و بانک مرکزی بر نمی گردد. به همین دلیل کمبود پول و افزایش قیمت آن داریم.