نماینده مجلس: هر نهادی باید کمیته انتقادی داشته باشد – پایگاه خبری مدرا


به گزارش پایگاه خبری مدرا؛ سید سلمان ذاکر درباره شیوه نقد گفت: نقد باید دلسوزانه باشد نه تحقیرآمیز و نقد باید به دنبال راه حلی برای مشکلات کشور و مردم باشد و توصیه خوبی به مسئولان باشد.

به گزارش ایسنا، وی در ادامه اظهار کرد: در خصوص انتقاد محاکم، طبیعی است که نقد باید قانونی و بار حقوقی داشته باشد و بتواند راهکارهای قانونی برای رفع خلأهای قانونی و رفع مشکلات مردم ارائه کند. از جمله تاخیر روند رسیدگی و گشایش آزادی بازداشت. . یعنی باید نقدهایی وارد شود که گره های قضایی فعلی را که می تواند خود دادگاه ها و مردم را دچار مشکل کند، از بین ببرد. انتقاد از نظامی که سعی در اجرای عدالت دارد و نمی‌خواهد بدون قانون از چیزی استفاده کند که بیشترین کمک حقوقی را نیز در احترام اسلام دارد، تهدید در حال حاضر جواب نمی‌دهد.

می گفتم کمیته ای برای حل مشکلات در هر بخش تشکیل شود

این عضو کمیسیون ملی شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که تعیین میزان انتقاد بر عهده کدام دستگاه است؟ وی گفت: با توجه به این اصل که «مجلس در رأس امور است» ما نمایندگان مردم آمادگی رسیدگی به اتهامات را داریم و البته باید نهادی برای این امر انتخاب شود. من می‌گفتم برای حل مشکلات هر بخش باید کمیته‌ای تشکیل شود و این کمیته مردم را دنبال کند و حرف‌هایشان را بشنود.

ذاکر نقد دستگاه ها را برحسب کارکردشان متفاوت دانست و گفت: به عنوان مثال قوه قضائیه یک نوع انتقاد دارد، نهادهای اداری و اداری یک نوع انتقاد دارند و ماهیت نقد نهاد بررسی یا مجلس. نیز متفاوت است، بنابراین اگر بتوانیم در هر یک باید یک سیستم کمیته ای داشته باشیم که نظر انتقادی برای بررسی نقد داشته باشد، مردم می توانند انتقاد خود را به راحتی در سیستم یا حضوری بیان کنند.

ما باید یک کانون کلی نقد در سراسر کشور داشته باشیم

وی در عین حال خاطرنشان کرد: همچنین باید یک مرکز نقد کلی برای کل کشور داشته باشیم – هرچند مقام معظم رهبری جزییات را می دانند و مسئولان هم سعی می کنند در جریان قرار گیرند – اما وقتی این موضوع قانونی و قانونی شد و خواهد شد. گام خوبی برای گوش دادن به انتقادات و اقدام.

نماینده مردم ارومیه در شورای اسلامی در پایان تاکید کرد: باید نهضت نقد را به گوش مردم برسانیم و صدای مردم را بشنویم، آن وقت است که نگرانی ها از هم جدا می شوند و ما هم برای مردم روشن کنید که راه‌های گفتگو باز است و یک سیستم ارگان یا ابزاری وجود دارد که ما در رسانه‌ها ایجاد کرده‌ایم، و اگر حرفی برای گفتن دارید، به آنجا بروید و بگویید، و اگر نمی‌کنند به من گوش کن، بعد فریاد بزن.