نمک برای سلامتی بدن چه خواصی دارد؟


نمک یکی از مهمترین طعم‌دهنده‌های قدیمی است که از دیرباز در رژیم غذایی انسان‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفت. این ماده سفید رنگ از دو عنصر سدیم و کلر تشکیل شده و مصرف آن فواید زیادی برای بدن دارد. البته مصرف بی‌رویه این ماده خطر ابتلا به بیماری‌های فشار خون، سکته مغزی و حمله‌های قلبی را به میزان زیادی افزایش می‌دهد. نیاز بدن به این ماده با مصرف مواد غذایی مانند وعده‌های غذایی، غذاهای کنسروی، کالباس، سوسیس، همبرگر، ترشی، آجیل و غیره تامین می‌شود. بدن هر فرد سالم روزانه به پنج گرم نمک نیاز دارد. در این مقاله قصد داریم درباره خواص نمک و فواید این ماده ارزشمند برای سلامتی توضیح دهیم.

آشنایی با خواص نمک

درمان آفت دهان

کسانی که با مشکل آفت دهان مواجه شده‌اند، باید دهان خود را با محلول آب و نمک مورد شستشو قرار دهند. این محلول را باید روزانه چند بار در دهان بچرخانید تا باعث بهبود آفت دهان شود‌.

درمان زخم ناخن پا

در بعضی از افراد لبه‌های ناخن انگشت شصت پا در زمان رشد کردن به داخل گوشت فرو می‌رود و با ایجاد عفونت در ناخن تورم ایجاد می‌شود. در صورت بروز این مشکل  برای درمان زخم ایجاد شده در ناخن پا روزانه چند بار باید پای خود را در داخل آب و نمک قرار دهید و سپس روی زخم را با پماد بپوشانید و باندپیچی کنید. پس از چند روز عفونت و زخم ناخن پا از بین می‌رود.

جلوگیری از آبریزش بینی

یکی دیگر از خواص محلول این ماده سفید رنگ با آب این است که با شستشوی مجاری تنفسی از آبریزش بینی جلوگیری می‌کند. دیگر نیاز نیست که هزینه‌های زیادی را صرف خرید اسپری‌های بینی کنید.

درمان سوزش معده

برای درمان سوزش معده یک قاشق جوش شیرین را در داخل آب سرد حل کرده و بعد از خوردن غذا استفاده می‌کنند. البته اگر سوزش معده خیلی زیاد بود مراجعه به پزشک بهترین درمان است. جوش شیرین حاوی سدیم است و به عنوان نوعی نمک شناخته می‌شود.

درمان گلودرد

یکی از مهمترین و معروف‌ترین خواص نمک درمان گلودرد و بهبود علائم بیماری سرماخوردگی می‌باشد. نصف قاشق از این ماده را در داخل یک لیوان آب حل کرده و روزانه چندین بار در گلوی خود غرغره کنید. بعد از چند روز ورم گلو به میزان زیادی درمان می‌شود. 

درمان اگزما و پسوریازیس

افرادی که به بیماری‌های پوستی و اگزما دچار می‌شوند، معمولا با قرار گرفتن در چشمه‌های آب گرم و دریاچه‌های حاوی Nacl مشکل پوستی خود را درمان می‌کنند. در صورت عدم دسترسی به دریاچه‌ها و چشمه‌ها مقداری نمک دریا را در داخل وان ریخته و داخل آن قرار می‌گیرند.

درمان یبوست

با حل کردن چند قاشق منیزیم سولفات در یک لیوان آب و اضافه کردن چند قطره آب لیمو و نوشیدن آن می‌توان مشکل یبوست را برطرف کرد.

درمان گرفتگی عضلات

افرادی که به فعالیت‌های سخت و انجام حرکات ورزشی مشغولند، مقدار زیادی از آب و Nacl موجود در بدن خود را از دست می‌دهند. این امر موجب می‌شود که عضلات آن‌ها به یک باره گرفته شود. برای رفع گرفتگی عضلات می‌توان مقداری Naclرا در داخل آب معدل حل کرده و نوشید.

رفع بوی بد دهان

خشکی دهان همواره با بوی بد دهان همراه است. این موضوع اطرافیان فرد را آزار می‌دهد. برای رفع بوی بد دهان مقداری جوش شیرین را در آب حل کرده و به مدت یک دقیقه در دهان خود نگه داشته و به بیرون بریزید. این کار روزانه باید چندین بار تکرار شود. نمک موجود در جوش شیرین باعث از بین رفتن باکتری‌های موجود در دهان به عنوان عامل بوی بد خواهد شد.

برطرف کردن زردی دندان

امروزه در تولید برخی از خمیرهای دندان ماده جوش شیرین استفاده می‌شود. سدیم موجود در جوش شیرین تاثیر بسزایی در افزایش سفیدی و از بین بردن زردی دندان‌ها دارد و لکه‌های ایجاد شده روی دندان‌ها را از بین می‌برد. 

آشنایی بیشتر با سایر خواص نمک در سایت مجله لوکان

برای آشنایی کامل با خواص دیگر این ماده غذایی پر ارزش می‌توانید به سایت مجله لوکان با آدرس اینترنتی مراجعه کنید. مجله لوکان یکی از جامع‌ترین و معتبرترین مجله‌های‌های اینترنتی ایران است که روزانه تعداد زیادی مطلب و مقاله بسیار مفید و جذایی درباره موضوعات مختلف سلامتی، آرایشی و بهداشتی، رژیم و تغذیه، سبک زندگی، آشپزی، سلامت جنسی، تکنولوژی و غیره انتشار می‌دهد. برای خواندن تمام مقالات مجله لوکان می‌توانید به قسمت منوی سایت مراجعه کنید و درباره موضوع مورد علاقه خود به مطالعه بپردازید.‌

سریعترین رژیم لاغری