هدف از کاشت ۱۵۰ هزار هکتار چوب در خوزستان تا دو سال آینده – پایگاه خبری مدآرا


سید حمید میرالایی درباره برنامه زراعت چوب در خوزستان گفت: بسیاری از کارخانجات چوب بری و صنایع چوبی در شهرهای شوش، اهواز و هفت تپه ایجاد شده است که نیاز به خوراک چوب دارند و کارخانه ها نمی روند. جنگل های طبیعی، ما قادر به برداشتن فشار از جنگل های طبیعی استان بهریم هستیم طرحی به نام درختکاری را در برنامه خود گنجانده ایم به این معنی که درختان سریع الرشد و سازگار با محیط زیست آسمان را کاشتیم. از آن مکان

وی با بیان اینکه به منظور تامین غذای کارخانه ها و رفع فشار بر جنگل های طبیعی و همچنین ایجاد اشتغال و بهره وری، درختانی مانند اکالیپتوس را کاشتیم که سریع رشد می کنند، افزود: کشت این درختان باعث ایجاد محیط مناسب می شود. نرم است و گرد و غبار ریز را کنترل می کند.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان با اشاره به اینکه نوع غالب کشت چوب در استان درخت اکالیپتوس است، گفت: گونه های اکالیپتوس در مناطق جنوبی خوزستان ولی شمال کاشته می شود. مناطقی از استان مانند ایذه، دهدز، دزفول، ارتفاعات باغ ملک، سردشت و علاوه بر اکالیپتوس، گونه‌هایی مانند صنوبر، پده و شیشم نیز در کنار آبراهه‌ها کاشته می‌شوند.

میرعلایی بیان کرد: با برنامه ریزی هایی که برای یکی دو سال آینده انجام داده ایم با ۱۵۰ هزار هکتار منابع طبیعی چوب کاری انجام می دهیم و از این سطح حدود ۷۰ میلیون مترمکعب چوب تولید می شود که تولید می شود. . برای هفت کارخانه در استان استفاده می شود.

وی گفت: اگر تا دو سال آینده ۱۵۰ هزار هکتار از اراضی طبیعی استان را زیر کشت چوب بگذاریم، این اقدام حدود ۳۰۰ هزار نفر را در استان مشغول به کار می کند. در واقع ۱۵۰۰۰۰ نفر در مزارع کشاورزی برای کاشت چوب و ۱۵۰۰۰۰ نفر در کارخانجات صنایع چوب مشغول به کار خواهند شد.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان افزود: در حال حاضر ۱۸ هزار هکتار از اراضی مناسب برای زراعت چوب انتخاب شده و برای حدود ۹ هزار و ۳۰ هکتار از این اراضی قرارداد بسته یا در شرف امضا است. .

میرعلایی با بیان اینکه از سال ۱۳۸۸ طرح زراعت چوب را در استان اجرا می کنیم، گفت: با نگاه به مشکل و مشکل آب، به آبیاری قطره ای روی آوردیم و کارگران را تشویق به استفاده از سیستم آبیاری کردیم. . کشت چوب آن را طوری درست کنید که نیاز به آب حداقل باشد.

میرعلایی با بیان اینکه در روستاهای شوش و گتوند از آبیاری قطره ای استفاده می شود، تصریح کرد: در حال حاضر نیاز آبی یک هکتار کشت چوب معادل درختان ۸۳۳ تا هزار اکالیپتوس با سیستم آبیاری طبیعی حدود ۱۱ هزار است. ۱۳ هزار مترمکعب آب است، اما اگر این طرح را با سیستم آبیاری قطره ای اجرا کنیم، نیاز آبی یک هکتار کشت چوب به ۱۱۰۰ تا ۱۳۰۰ مترمکعب کاهش می یابد.

وی در خصوص سایر طرح های اجرا شده در خوزستان برای کاشت درخت افزود: طرح در زمینه درختکاری در منطقه دب حردان خوزستان به مساحت حدود ۶۰۰ هکتار اجرا شده است همچنین کشت هیزم در نقاطی در حال انجام است. مانند شهرستان شوش توسط شرکت پاک چوب و در قسمتی از پارک لاله دزفول و جاده های استان.

معاون فنی منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان ادامه داد: برای توسعه نیشکر و صنایع جانبی با شرکت تفاهم نامه هایی منعقد کرده ایم و همچنین تعداد زیادی از مردم زمین های جمعی خود را توزیع کرده اند.دوم و سوم در طرح کاشت چوب. . در حال حاضر طرح جنگل کاری در روستاهای شوش، گتوند، اهواز، دزفول، باغ ملک و بهبهان با مناطق مختلف در حال اجراست.

میرعلایی در خصوص مزایای اقتصادی زراعت چوب در استان گفت: در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم چوب قبل از برداشت به طور متوسط ​​۲ میلیون تومان تا ۲۵۰۰ است که این کشاورزی در اقتصاد و هر محصولات کشت شده در این مزارع یک ​​پنجم این پول را نخواهد داشت.

وی گفت: جنگل های طبیعی در استان وجود دارد که درختان آن نباید قطع شود. جنگل های طبیعی استان باید حفظ شود و به همین دلیل جنگل های مصنوعی ایجاد کرده ایم. برای اینکه کارخانجات در صنعت چوب دست از کار بکشند و غذای بیشتری به دست آورند، نیاز به چوب دارند و کاشت درختان مصنوعی غذای کارخانه ها و صنایع چوبی است که چوب آنها را تامین می کند.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان گفت: آفتاب گیر و مزارع کشاورزی غنی و قوی در استان وجود دارد و در صورت تامین آب، زراعت چوب به تولید اقتصادی و مصرف اقتصادی برای ۴ نفر می رسد. به. ۵ سال. به طور کلی کشت چوب باعث تولید فضای سبز، تولید، کار و پول، کنترل ریزگردها، تولید اکسیژن، جذب دی اکسید کربن می شود.

منبع: ایسنا