هر کودک بهزیستی ۱۴ متقاضی دارد/ بیش از ۹۴ درصد خانواده ها متقاضی فرزند زیر ۵ سال هستند – پایگاه خبری مدرس


گزارش کردن سایت امداد مدرا; نوزادی در میان زباله های یک سطل زباله در یک منطقه شهری دیگر پیدا می شود و اگرچه نوزاد در وضعیت بسیار بدی به سر می برد، اما در کمال تعجب او هنوز زنده است و به بیمارستان منتقل شده است. دریابید که سیل برنامه‌های کاربردی برای پذیرش به سمت رفاه جریان دارد. اوایل خردادماه امسال نوزادی در سطل زباله در منطقه نازی آباد تهران پیدا شد. مادری که نوزاد بی گناهی را در سطل زباله تهران پیدا کرده و از مرگ حتمی نجات داده بود، گفت: آنقدر گرسنه بود که تمام انگشتانش را خورد و خونریزی داشت.

انتشار فیلم وضعیت این نوزاد در اینترنت باعث ناراحتی مردم شد و بسیاری از آنها خواستار پذیرش این کودک شدند.

سال گذشته ۶۱ نوزاد توسط والدین بیولوژیکی خود در این شهر رها شدند که بیشتر آنها در نزدیکی یتیم خانه ها بودند. وقتی نوزادی در خیابان و جاهای دیگر پیدا می شود، مردم انتظار دارند که این کودک بلافاصله به فرزندخواندگی گرفته شود و نوزاد و زن و شوهر صاحب خانواده ای با فرزند شوند، اما گاهی اوقات روند فرزندخواندگی در خانه سخت و پیچیده است. گاهی اوقات انجام این کار دشوار است. خانواده ای پشت زنجیره فرزندخواندگی است. بر اساس آخرین آمار منتشر شده از سوی سازمان بهزیستی کشور، هم اکنون بیش از ۱۷ هزار خانواده متقاضی فرزندخواندگی در صف بهزیستی قرار دارند. اما چرا هر کودکی بلافاصله برای فرزندخواندگی به مراکز درمانی ارجاع نمی شود؟

علی محمد قدری، رئیس سازمان بهزیستی کشور در این خصوص می گوید: هر نوزادی که در مهد قرار می گیرد قابل زایمان نیست و درصد کمی از این کودکان پذیرفته می شوند. بنابراین فرزندخواندگی شامل مراحل بسیاری از جمله اخذ حکم قضایی، بررسی و انجام تست های سخت و پیچیده است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور خاطرنشان کرد: بین نوزادان و متقاضیان فرزندخواندگی نسبت ۱ به ۱۴ وجود دارد، یعنی هر کودکی در مراکز بهزیستی ۱۴ نفر دارد که می خواهند او را بزرگ کنند. در حال حاضر با وزارت دادگستری و دیوان محاسبات کشور صحبت می کنیم و جلساتی با وزیر دادگستری برای تسهیل روند پذیرش داشته ایم.

وی با بیان اینکه شایعاتی مبنی بر توقف فرزندخواندگی به دلیل تغییر روند وجود دارد، تاکید کرد: به دلیل تغییر روند در این زمینه توقف نخواهیم کرد و دوره فرزندخواندگی کوتاه ترین زمان است و در این زمینه. هزار روز اول طلایی باید از نوزاد مراقبت کرد

والدین: بسیاری از خانواده ها خواهان داشتن فرزندی سالم هستند

سعید بابایی، مدیرکل کانون کودکان و نوجوانان بهزیستی ایران نیز با بیان اینکه سالانه حدود ۲۰۰۰ کودک تحت سرپرستی قرار می گیرند، افزود: اکثر خانواده ها متقاضی فرزندخواندگی هستند و خواهان پذیرش فرزند سالم هستند. . همچنین بیش از ۸۰ درصد خانواده ها برای فرزند زیر ۲ سال و بیش از ۹۴ درصد خانواده های متقاضی فرزند زیر ۵ سال متقاضی هستند.

مدیرکل امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: مشکل ما در مذاکرات فرزندخواندگی کودکان بالای ۵ سال بدون سرپرست یا محروم یا کودکان مبتلا به بیماری خاص است.