هشدارهای مهم در طول ماه آگاهی از سلامت دهانه رحم


ژانویه آغاز سال جدید است، زمانی که اغلب مترادف با اولویت دادن به سلامت و تندرستی است. برای زنان، این به معنای برنامه ریزی یک ویزیت سالانه و معاینه معمول با متخصص زنان برای حمایت از سلامت باروری است.

ژانویه، ماه آگاهی از سلامت دهانه رحم است. هر ساله بیش از ۱۲۰۰۰ آمریکایی به سرطان دهانه رحم مبتلا می شوند. سرطان دهانه رحم زمانی به عنوان عامل اصلی مرگ و میر زنان در ایالات متحده در نظر گرفته می شد، اما امروزه به دلیل واکسیناسیون و تشخیص زودهنگام از طریق آزمایش های معمول تا حد زیادی قابل پیشگیری و درمان است.

مونا اورادی، MD، جراح زنان با گروه پزشکی سلامتی Karama – St. Francis/St. ماری Ann Paulson، MD، زنان و زایمان با گروه پزشکی Dignity Health Mercy، My-Le To، DO و OB-GYN با کلینیک Dignity Health Woodland، یادآورهای مهمی در مورد پیشگیری و کاهش خطر سرطان دهانه رحم به اشتراک می گذارد.

نشانه ها را بشناسید
سرطان دهانه رحم معمولاً تا زمانی که به مرحله پیشرفته نرسد قابل تشخیص نیست، اما گاهی اوقات علائم را می توان در خانه تشخیص داد. هنگام مراجعه به پزشک حتماً هر یک از علائم زیر را ذکر کنید. علائم احتمالی سرطان دهانه رحم عبارتند از:

  • خونریزی یا خونریزی غیر طبیعی در حین یا بعد از مقاربت
  • ترشحات غیر طبیعی
  • درد لگن
  • درد در هنگام ادرار کردن.

اقدامات پیشگیرانه
دکتر پالسون می‌گوید: «علائم سرطان دهانه رحم اغلب غیرقابل توجه است یا به راحتی با سایر مشکلات زنان اشتباه گرفته می‌شود، معاینات معمول برای افراد مبتلا به سرطان دهانه رحم می‌تواند جان انسان‌ها را نجات دهد.»

پیشنهادات سالانه
CDC غربالگری سرطان دهانه رحم و آزمایش HPV را به عنوان بهترین راه برای غربالگری سرطان دهانه رحم و ناهنجاری ها توصیه می کند. ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)، یک ویروس مقاربتی است که می تواند توسط مردان و زنان ناقل باشد و عامل اصلی سرطان دهانه رحم است.

رایج ترین و شناخته شده ترین شکل معاینه پاپ، تست پاپ است که به نام پاپ اسمیر نیز شناخته می شود. این آزمایشات به بررسی تغییرات سلولی پیش سرطانی در دهانه رحم می پردازند که در صورت عدم درمان به موقع می توانند به سرطان تبدیل شوند.

دکتر پالسون توصیه می کند که غربالگری را در سن ۲۱ سالگی بدون توجه به فعالیت جنسی آغاز کنید. با این حال، چند توصیه متفاوت برای بیماران مبتلا به نقص ایمنی وجود دارد، بنابراین مهم است که با پزشک خود در مورد زمان مناسب صحبت کنید. انجام پاپ اسمیر برای اکثر زنان هر ۳ تا ۵ سال یکبار توصیه می شود. نتایج غیرعادی ممکن است منجر به آزمایشات مکرر شود، مانند یک بار در سال یا هر ۶ ماه.

نتایج غیرطبیعی پاپ اسمیر شایع است و به ندرت باعث نگرانی می شود. بسیاری از زنان در طول زندگی خود نتایج غیرطبیعی پاپ اسمیر خواهند داشت و بسیاری از زنان تست HPV مثبت خواهند داشت. دکتر پالسون می گوید.

وقتی نوبت به آزمایش HPV می‌رسد، دکتر تو توصیه می‌کند که از سن ۳۰ سالگی به همراه آزمایش پاپ اسمیر آزمایش انجام شود. آزمایش HPV معمولاً فقط در افراد زیر ۳۰ سال در صورتی انجام می شود که نتایج پاپ اسمیر غیرطبیعی به عنوان تست رفلکس داشته باشند. (برای اطلاعات بیشتر در مورد پیشگیری از HPV، به cdc.gov/hpv مراجعه کنید.)

واکسیناسیون
علاوه بر معاینات معمول و آزمایش پاپ اسمیر، واکسیناسیون HPV یک اقدام پیشگیرانه اصلی در برابر سرطان دهانه رحم است. دکتر اورادی می گوید: «واکسن HPV در برابر چهار نوع رایج HPV که عامل سرطان دهانه رحم هستند محافظت می کند. این واکسن برای افراد بدون توجه به فعالیت جنسی آنها توصیه می شود.

اکثر بیماران در سنین ۹ تا ۲۶ سالگی به دریافت واکسن HPV تشویق می شوند. دکتر تو می‌گوید: «افراد مسن‌تر می‌توانند واکسن را دریافت کنند، اما هرچه زودتر واکسن دریافت شود، بهتر است.

برای والدینی که ممکن است تمایلی به واکسیناسیون فرزندان خود نداشته باشند، توجه به این نکته مهم است که واکسن HPV به کودکان اجازه می دهد تا در برابر گونه های مضر HPV حتی اگر از نظر جنسی فعال نیستند، مصونیت پیدا کنند. در واقع، دریافت واکسن HPV قبل از شروع فعالیت جنسی، بالاترین سطح محافظت از HPV را فراهم می کند. دکتر تو همچنین تاکید می کند که واکسن HPV تنها واکسن مورد تایید FDA است که می تواند به پیشگیری از سرطان کمک کند. این واکسن برای سنین ۹ تا ۱۴ سال به دو دوز و برای سنین ۱۵ تا ۲۶ سال به سه دوز نیاز دارد. حتی اگر تست HPV مثبت باشد، بیمار همچنان می تواند از دریافت واکسن سود ببرد.

انتخاب سبک زندگی روزمره
معاینات منظم و واکسیناسیون HPV موثرترین راه ها برای کمک به پیشگیری از سرطان و سالم نگه داشتن دهانه رحم هستند، با این حال، انتخاب سبک زندگی نیز می تواند به کاهش شانس سرطان دهانه رحم کمک کند.

دکتر پالسون توصیه می‌کند که مصرف تنباکو را محدود کنید، از جمله مصرف دخانیات، زیرا می‌تواند خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش دهد.

همانطور که توسط Dr. به اهمیت ورزش منظم، کاهش استرس، حفظ سیستم ایمنی سالم و تمرین تک همسری. برای کسانی که خارج از یک رابطه تک همسری از نظر جنسی فعال هستند، دکتر تو استفاده از کاندوم را در طول فعالیت جنسی برای کاهش خطر عفونت های مقاربتی به شدت توصیه می کند.

اورادی میناسلامت باروری را در اولویت قرار دهید
وقتی صحبت از سلامت دهانه رحم به میان می آید، سرطان تنها یکی از شرایطی است که می تواند زنان را تحت تاثیر قرار دهد. دکتر اوراد خاطرنشان می‌کند که بیماری‌های مقاربتی مانند سوزاک و کلامیدیا از علل شایع دهانه رحم، تحریک یا عفونت دهانه رحم هستند و باید در بررسی‌های سلامتی و غربالگری در زنان فعال از نظر جنسی مورد بحث قرار گیرند.

دکتر اورادی می گوید که مراقب علائم دهانه رحم، التهاب، پولیپ یا دیسپلازی باشید. این می تواند شامل خونریزی یا درد غیرطبیعی در حین یا بعد از مقاربت یا ترشحات مداوم و غیرعادی واژن باشد. سایر بیماری های زنان که زنان باید در طول معاینات سالانه سلامتی خود به پزشکان خود اشاره کنند شامل مشکلات ادراری، افتادگی و خشکی واژن، اما محدود به آنها نیست.

توصیه دکتر متخصصان زنان و زایمان مانند دکتر اورادی، دکتر پاولسون و دکتر تو به طور منحصر به فردی در موقعیت و آموزش دیده اند تا از طریق درمان پزشکی و ارجاع به متخصصان سلامت روان از بیماران حمایت کنند.

سوکت اصلی
معاینات سالانه سلامت را به تعویق نیندازید. سرطان دهانه رحم سال ها طول می کشد تا ایجاد شود و معاینات معمول اغلب ناهنجاری ها را زود تشخیص می دهند. اگرچه علائم کمی وجود دارد یا اصلاً وجود ندارد، اما سرطان دهانه رحم با معاینات معمول، واکسیناسیون و انتخاب شیوه زندگی سالم بسیار قابل پیشگیری است.

مهم است که سایر بیماری های دهانه رحم مانند عفونت های مقاربتی را تحت نظر داشته باشید و در معاینات روتین سلامتی با متخصص زنان خود در میان بگذارید.

اگر شما یا یکی از اعضای خانواده فکر می کنید در معرض خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم هستید، با پزشک مراقبت های اولیه خود تماس بگیرید تا در مورد اقدامات پیشگیرانه صحبت کنید یا برای غربالگری برنامه ریزی کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد HPV یا واکسن HPV، برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک مراقبت های اولیه یا پزشک اطفال خود تماس بگیرید.رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر