وسواس در کودکان از چه سنی شروع می شود؟


کدکان

تهران (پانا) – بسیاری از بزرگسالانی که درگیر فعالیت های ماوراء الطبیعه هستند بر این باورند که وسواس فکری آنها ریشه در جوانی آنها دارد.

به گزارش همشهری آنلاین، اختلالات اضطرابی فلج کننده اغلب با افکار تکراری شروع می شود. لزوماً نشانه شستن مکرر دست ها و وسایل شخصی نیست. ممکن است به این فکر کنم که آیا کارم را درست انجام دادم یا نه، یا در قبال اتفاقات ناخوشایند احساس مسئولیت می کنم! احساسات چیز عجیبی است. این می تواند از سنین پایین شروع شود و باعث استرس و اضطراب زیادی شود. آمارها نشان می دهد که از هر صد نوجوان یک نفر به اختلال وسواس فکری جبری مبتلا است. این آمار شوخی نیست و میلیون ها کودک از اختلال وسواس جبری رنج می برند.

تحقیقات نشان می‌دهد که اضطراب منشأ ژنتیکی دارد یا حتی رویدادهای استرس‌زا می‌توانند برای جوانان مستعد OCD مضر باشند. نوجوانانی که دچار تروما می شوند ممکن است دچار اختلال استرس پس از سانحه شوند که می تواند با اختلال وسواس فکری- جبری اشتباه گرفته شود. افکار ناخواسته و مزاحم ناشی از ضربه می تواند منجر به رفتارهای افراطی و اجباری در جوانان شود.

حسین ابراهیمی مقدم، روانشناس و استاد دانشگاه در این باره می گوید: «در مورد تعریف می توان گفت که اغراق فکری است که مدام در سر تکرار می شود. این افکار زمان می برد و استرس زیادی به فرد وارد می کند و باعث اختلالات اضطرابی و ناراحتی شدید می شود. شک بیش از حد، نگرانی در مورد میکروب ها، بیماری یا حتی مرگ، ترس شدید از اتفاقات بد یا انجام کاری اشتباه، نگرانی در مورد چیزهای ناقص یا ناعادلانه، افکار مزاحم و منفی خواسته شده یا تصاویری از آسیب رساندن به خود یا آسیب رساندن به دیگران. تصاویر، نگرانی در مورد توهین به خدا، نگرانی در مورد انجام کارهایی که به دیگران صدمه می زند (مانند رانندگی)، افکار ناخواسته خودکشی، احساس مسئولیت در قبال آنچه اتفاق افتاده است.

اولین مراجعه به روانپزشک یا روانشناس چه زمانی است؟

این روانشناس بالینی ادامه می دهد: تشخیص افسردگی در جوانان مراحل متعددی دارد و باید توسط متخصص آموزش دیده مانند روانشناس یا روانپزشک انجام شود. او می‌گوید: «سوالات از گزارش‌های والدین و مصاحبه‌های فردی بهترین روش‌های غربالگری هستند.

این استاد دانشگاه در خصوص اینکه آیا بهتر است روانپزشک در این رابطه دخالت کند یا روانشناس می گوید: یک متخصص آموزش دیده درباره احساسات، افکار، علائم و رفتارهای جوان با او صحبت می کند. هدف شناسایی برخی رفتارهای منفی یا اجباری است. یک روانشناس شروع به تلاش برای یافتن علت OCD می کند. در صورت لزوم روانشناس فرد را به روانپزشک ارجاع می دهد. اگر این فرآیند تکمیل شود و کودک معیارهای OCD را داشته باشد، روند درمان و بهبودی آغاز می شود.

آیا این بیماری ژنتیکی است؟

اگرچه در تمامی بیماری های روانی رگه هایی از ژن وجود دارد، اما به گفته ابراهیمی مقدم، محیط نیز نقش مهمی در بروز هیجانات شدید در جوانان دارد. او می گوید: «نوع تربیت خانوادگی می تواند کودک را به مرور زمان چیزهای افراطی و اجباری یاد بگیرد. اگر بچه ها ببینند که اعضای خانواده و دیگران رفتارهای افراطی از خود نشان می دهند، ممکن است به این رفتارها پایبند باشند. در نتیجه، قرار گرفتن در معرض یک محیط بسیار محرک ممکن است در ایجاد OCD نقش داشته باشد. “

وی ادامه می دهد: درست است که عوامل طبیعی مانند کاهش تولید هورمون رشد، سابقه افسردگی و سایر مشکلات عصبی باعث ایجاد مشکل شدید در اجبار جوانان می شود.

به چرخه وسواس نگاه کنید

بسیاری از خانواده‌ها فکر می‌کنند که تنها زمانی که نوجوان نشانه‌هایی مانند شستن مکرر دست‌ها را نشان می‌دهد، نشانه‌هایی از افسردگی را نشان می‌دهد. در صورتی که به گفته این روانشناس بالینی، تمام افکار تکراری که باعث اضطراب می شوند، از علائم افسردگی هستند.

این روانشناس بالینی ادامه می دهد: افسردگی برای افراد علائم و علل متفاوتی دارد اما بیشتر افراد دچار یک چرخه هستند. در ابتدا ذهن پر از فکر، ترس یا اضطراب می شود، مثل اینکه دست شما تمیز نیست. این باعث ایجاد احساس اضطراب و افسردگی می شود. در این صورت بلافاصله از روش اجباری برای کاهش اضطراب و نگرانی خود استفاده می کنید، مانند چندین بار شستن و شستن دست ها و رفتار اجباری باعث تسکین و جدایی موقت از اضطراب می شود، اما اضطراب و افسردگی می آید و می رود. جریان.

ابراهیمی مقدم می گوید: فردی که دارای هیجانات شدید است به تدریج یاد می گیرد که با استفاده از تکنیک های دفاع شخصی از اضطراب خود بکاهد.

ویژگی متمایز آموزش

متأسفانه در برخی موارد، پدران و مادران کمال گرا که بیش از توان خود از فرزندان خود انتظار دارند، به تدریج باعث ایجاد احساسات شدید در فرزندانشان می شوند. اگرچه بیش فعالی و رفتار منفی اغلب با هم مرتبط هستند، اما در برخی موارد، رفتار منفی با اضطراب همراه نیست. درست است که باید توجه داشت که آشفتگی ذهنی و عملکردی می تواند باعث شود کودک احساس تنهایی کند، بنابراین مهم است که خانواده و دوستان دور هم جمع شوند تا از کودک حمایت کنند.

کودک را جدی بگیرید

وقتی صحبت از اغراق می شود، هیچ کس فکر نمی کند که کودک با رفتارهای اجباری مشکل دارد. به گفته ابراهیمی مقدم یکی از نشانه های فرسودگی شغلی در کودکان این است که کودکان شروع به احتکار وسایل می کنند. این تکنیک ها به کودک کمک می کند تا با اضطراب کنار بیاید. اغلب فعالیت هایی مانند مرتب کردن بیش از حد، چیدمان رنگ ها در کنار یکدیگر یا توجه زیاد به والدین می تواند نشانه ناراحتی کودک باشد و تکرار این فعالیت ها باعث ایجاد استرس می شود و بر طرز تفکر کودک تأثیر می گذارد.

او ادامه می دهد: «روانپزشک کودک یا سایر متخصصان سلامت روان می توانند تشخیص دهند که آیا فردی دارای اختلال وسواس فکری-اجباری است یا خیر. او سلامت روان کودک را بررسی می کند. برای تشخیص OCD، کودک باید وسواس های مداوم، شدید و آزاردهنده داشته باشد. و این اقدامات به زندگی روزمره فرزند شما آسیب می رساند.”

آمار مربوط به بزهکاری نوجوانان

به گفته ابراهیمی مقدم، فرسودگی شغلی در کودکان معمولا بین سنین ۷ تا ۱۲ سالگی شروع می شود. در واقع، بیش از نیمی از بزرگسالانی که از این بیماری رنج می برند، گزارش می دهند که علائم آنها از دوران کودکی شروع شده است. جالب است بدانید که این بیماری در دوران کودکی در پسران بیشتر از دختران است، اما در جوانی میزان بروز آن در زنان اندکی بیشتر از مردان است.