پاسخ‌های ما به آژانس صحیح است/ آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش‌هایی از اسرائیل را نقل می‌کند


رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در گفت و گو با رسانه های عربی با تاکید بر اینکه آژانس بین المللی انرژی اتمی به نقل از گزارش های زیرکانه دشمن تحت رهبری اسرائیل می گوید: پاسخ هایی که ما تاکنون به آژانس داده ایم. درست هستند. “

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در گفت و گو با رسانه های عربی با تاکید بر اینکه آژانس بین المللی انرژی اتمی به نقل از گزارش های زیرکانه دشمن تحت رهبری اسرائیل می گوید: پاسخ هایی که ما تاکنون به آژانس داده ایم. درست هستند. “

به گزارش ایسنا، محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در گفت وگو با الجزیره گفت: پاسخ هایی که تاکنون به استعلام های آژانس بین المللی انرژی اتمی داده ایم، درست است.

او گفت: «مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قصد جدی برای توصیف پاسخ‌های ما به عنوان «قانع‌کننده» ندارد. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به گزارش‌های اطلاعاتی دشمنان ما به رهبری اسرائیل استناد می‌کند.

اسلامی گفت: تصمیمی که برخی از اعضای شورای حکام به دنبال آن هستند، وضعیت جدیدی ایجاد نمی کند. این نهاد باید نفوذ سیاسی خود را در درون خود تعلیق کند و از قانون پیروی کند.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران تاکید کرد: آژانس بین المللی انرژی اتمی به ماموریت مناطق ما انتقادی نکرد و این سوال بزرگی است. تسلیحات هسته ای در استراتژی ما جایی ندارد و این فقط به معنای اتهامات مغرضانه است.

اسلامی تاکید کرد: تخصیص جهانی انرژی ما تنها ۳ درصد است و ۲۵ درصد کار بازرسان آژانس در حوزه ما انجام می شود. تصمیم برای غنی سازی ۹۰ درصد به تصمیمات مقامات مربوطه بستگی دارد. ما صرفاً با هدف تحریک تصمیمی برای غنی سازی اورانیوم نمی گیریم. دسترسی سازمانی به فیلم ها و فیلم های ضبط شده بستگی به فسخ قرارداد دارد.

وی گفت: ما بدون توجه به نتیجه توافق به عملیات حفظ صلح هسته ای خود ادامه خواهیم داد. ما تا زمانی که طرف های دیگر تمام مفاد توافق را رعایت کنند، آماده پایبندی به توافق هسته ای هستیم.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، امروز (دوشنبه) در یک کنفرانس خبری گفت آنچه اتفاق افتاد نشان داد که ما و ایران باید برای شفاف‌سازی برخی مسائل با یکدیگر همکاری کنیم.

وی گفت: ایران برنامه هسته ای قوی دارد و به نفع ماست که با ما همکاری کنیم و ابهامات را روشن کنیم.

گروسی گفت: آنچه ایران به ما داده کافی نیست و باید توضیحات لازم را ارائه کند.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین در سخنان افتتاحیه خود در نشست هیئت حاکمه گفت که ایران به سؤالات این مؤسسه درباره وجود مواد هسته‌ای در سه تأسیسات غیرهسته‌ای پاسخ قانع‌کننده‌ای ارائه نکرده است.