پاسخ به ۹ سوال مهم دانش آموزان در مورد تغییرات امتحانی ۱۴۰۲


हैक्षा कोनकोर मुक्षा अर्ष्ड1400

تهران (پانا) – معاون امور امتحانی سازمان سنسه با اشاره به تغییرات مهم کنکور سال ۱۴۰۲ از زمان مناسب برگزاری دو آزمون سراسری سال آینده خبر داد.

حسن مروتی معاون آزمون های انجمن سراسری سنجش آموزش کشور در گفت و گو با پانا گفت: آزمون پذیرش ۱۴۰۲ با اشاره به تغییرات آزمون سراسری ۱۴۰۲ و زمان صحیح سراسری در دو نوبت برگزار می شود. آزمون ورودی نوبت اول پنج شنبه ۲۹ و جمعه ۳۰ دی ماه سال جاری برگزار می شود و صبح پنجشنبه آزمون گروهی و عصر پنجشنبه آزمون گروهی سایر زبان ها برگزار می شود.

وی افزود: صبح روز جمعه ۹ دی ماه آزمون گروهی علوم انسانی و ریاضی و عصر جمعه نیز آزمون گروهی هنر برگزار می شود.

دستیار امور آزمون های انجمن سراسری سنجش آموزش کشور در خصوص زمان ثبت نام نوبت اول آزمون سراسری ۱۴۰۲ گفت: ثبت نام نوبت اول آزمون بین ۸ تا ۱۴ آبان ماه سال جاری انجام می شود. و نتایج دور اول ارزیابی در دهه دوم اسفند ماه ۱۴۰۱ اعلام خواهد شد.»

مروتی همچنین به زمان برگزاری دومین دوره آزمون سراسری ۱۴۰۲ پرداخت و گفت: نوبت دوم آزمون نیز در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه ۲۳ و ۲۴ تیرماه ۱۴۰۲ برگزار می شود و صبح روز چهارشنبه ۲۳ تیرماه ۱۴۰۲ برای گروه های علوم انسانی و ریاضی و در همان روز آزمون گروه هنر برگزار می شود.

وی افزود: صبح روز پنجشنبه ۲۴ تیرماه ۱۴۰۲ آزمون گروه آزمایشی و عصر همان روز آزمون گروه آزمایشی سایر زبان ها برگزار می شود.

به گفته مروتی، ثبت نام نوبت دوم آزمون سراسری ۱۴۰۲ نیز از ۲۵ تا ۲۱ فروردین ۱۴۰۲ انجام می شود.

دستیار اطلاعات امتحانی سازمان سنجش آموزش کشور خاطرنشان کرد: در شهریور ماه ۱۴۰۲ نتایج دو مرحله آزمون با سوابق تحصیلی تلفیق می شود که برای سال آینده برای پایه دهم ۲ ۴۰ درصد خواهد بود. اولین امتحان و امتیاز صادر می شود و هر کنکور امتیازی خواهد داشت در صورت اخذ بیشتر با سوابق تحصیلی مقایسه می شود و نمره نهایی به عنوان قبولی در سال ۱۴۰۲ استفاده می شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا همه دانش آموزان می توانند در هر دو آزمون شرکت کنند، گفت: بله می توانند در هر دو آزمون شرکت کنند و محدودیتی ندارد و حداکثر تا چهار آزمون می توانند شرکت کنند و اگر در دو سال حضور داشته باشند چهار آزمون دارند. فرض کنید یک نفر چهار نمره امتحانی دارد و می خواهد نمره ۱۴۰۳ را به عنوان یک استاندارد تعیین کند که نمره بالایی خواهد بود در واقع ما این امکان را نیز ارائه می دهیم که داوطلب در گروه های دیگر بدون آزمون شرکت کند. محدودیت هایی که مثلاً در آزمون شرکت کرده و می خواهد در آزمون بعدی امتحان ریاضی را انجام دهد، حق انتخاب دارد و بالاترین نمره معیار اوست.

هر داوطلب چند بار می تواند در آزمون شرکت کند؟

این مسئول سازمان سنجش آموزش کشور در خصوص اینکه هر داوطلب چند بار می تواند در آزمون شرکت کند، گفت: شرکت در آزمون محدودیتی ندارد اما نتیجه اولین آزمون تا چهار نوبت کار است. داوطلبان می توانند در مدت دو سال (یعنی ۴ بار در آزمون) از نتایج دو آزمون خود استفاده کنند.”

مروتی در پاسخ به این سوال که اگر دانش آموزی در نوبت اول امتحان رتبه ۲۰۰۰ را کسب کند و در نوبت بعد رتبه ۳۰۰۰ را کسب کند، گفت: بله، هر کنکور تا دو سال جواب می دهد و اگر فردی باشد. برای پنجمین بار در آزمون شرکت می کند، نمرات اصلی آزمون او نامعتبر است.»

حذف دروس عمومی از کنکور

نایب رئیس امور آزمون های انجمن سنسه درباره حذف رشته های عمومی از آزمون ۱۴۰۲ گفت: دروس عمومی حذف نمی شود، بلکه گروه دروس عمومی از سوابق تحصیلی گرفته می شود و داوطلب درب منزل است. این آزمون به سوالات مطالعات عمومی پاسخ نخواهد داد.”

بعد از امتحانات چه اتفاقی می افتد؟

وی همچنین درباره وضعیت کنکورهای ۱۴۰۲ مردود و نحوه سنجش سوابق تحصیلی این دسته از داوطلبان توضیح داد: سوابق تحصیلی توسط دانشکده به سازمان آزمون ارسال می شود و این تحصیلات در کنکور سال ۱۴۰۲ محاسبه می شود. تا به حال نمره سوابق تحصیلی تاثیر مثبتی داشت یعنی اگر نمره سوابق تحصیلی بالاتر از نتیجه کنکور بود در امتحان نتیجه خوبی داشت اما الان اینطور نیست و هست. ممکن است نمره کنکور دانش آموز خوب باشد اما سوابق تحصیلی بدی داشته باشد که باعث می شود وضعیت او در کنکور سراسری تخفیف داشته باشد.

حذف زیر گروه ها از ارزیابی ۱۴۰۲

مروتی در پاسخ به این سوال که آیا گروه های اقلیت از آزمون ۱۴۰۲ حذف می شوند یا خیر، گفت: قبلا گروه های مختلف وجود داشت، اما اکنون گروه های اقلیت حذف می شوند، مثلاً زمین شناسی روی یک زیرگروه خاص تأثیر گذاشته است، اما اکنون که قرار است زیرگروه ها حذف شوند، روی همه موضوعات درگیر تأثیر دارند و اینطور نیست که برخی از موضوعات تأثیر زیادی روی یک گروه داشته باشند و سایر موضوعات ضعیف.

چرا آزمون برای ورود به سازمان آزمون از آزمون پذیرش جداست

معاون سازمان سنجش آموزش کشور همچنین درباره جدا شدن ارزشیابی و قبولی از ارزشیابی ۱۴۰۲ توضیح داد: فرض بر این است که سازمان سنجش فقط کار ارزشیابی را انجام دهد و داده ها را استخراج کند، سپس پذیرش به صورت متمرکز توسط سازمان سنجش انجام می شود. بدنه آزمون با توجه به توانایی دانشگاه ها و سطح افراد انتخاب رشته در دانشگاه آزاد کار پذیرش در چهار رشته پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی با معاینه بدنی انجام می شود. طبق قانون جدید، همه دانشگاه‌ها باید خودشان کار پذیرش را انجام دهند، اما ساختمان‌ها در اختیار دانشگاه‌ها قرار نگرفته است و پس از آماده شدن موسسات، پذیرش دانشجو توسط سازمان سنجش انجام می‌شود و به دانشگاه‌ها سپرده می‌شود. “

آیا نظم جدید می تواند عدالت آموزشی ایجاد کند؟

وی در پایان در پاسخ به این سوال که آیا تصمیم دیوان عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر قبولی داوطلبان برای ورود به آزمون می تواند از بی عدالتی به ویژه در حوزه های نیازمند جلوگیری کند، گفت: باید در این زمینه کار آموزشی انجام شود. در واقع این بستگی به توزیع مساوی امکانات آموزشی دارد که امکان اجرای یک نوع آموزش در تمام نقاط کشور وجود داشته باشد و همه افراد بتوانند سطح تحصیلات یکسانی داشته باشند که برای نتیجه گیری در این مورد نیاز به مطالعه است. موضوع. .

آخرین تصمیم کنکور مربوط به دادگاه عالی تغییر فرهنگی بود که دو سال پیش احساسات متفاوتی را برانگیخت. این رای دیوان عالی انقلاب فرهنگی با تایید و پذیرش کارشناسان و همچنین مسئولان وزارت آموزش و پرورش مواجه شد، اما مخالفانی نیز وجود داشتند که در نحوه استفاده از سوابق تحصیلی و اعتبار آن تردید داشتند. امتحانات نهایی دبیرستان، عدم توزیع مناسب موسسات آموزشی در سراسر کشور و غیره.

سرانجام پس از مشکلاتی که این کنکور پشت سر گذاشت، در تاریخ ۴ تیرماه، یک مقاله جهت تکمیل و تهیه خط مشی ها و شیوه نامه های ساماندهی آزمون و پذیرش متقاضیان تحصیلات عالی (پس از فارغ التحصیلی از دبیرستان) در تاریخ ۲۴ تیرماه پذیرفته شد. ، ۱۴۰۰ که در جلسات ۸۵۵ و ۸۶۳ ۵ بهمن ۱۴۰۰ و ۱۷ خرداد ۱۴۰۱ شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس شورا و معظم انقلاب فرهنگی رسید.

بر اساس مصوبه دیوان عالی انقلاب فرهنگی با عنوان «سیاست ها و ضوابط ساماندهی آزمون و پذیرش متقاضیان پذیرش در مقاطع عالی»، فرآیند ارزیابی وضعیت دانش، مهارت و پیشرفت تحصیلی متقاضیان ورود. این موسسه به نام آزمون است که با “آمار” “سابقه تحصیلی” و “نمره کل آزمون ویژه” سنجیده می شود.