پروانه سلحشوری به دادسرای دفاع اوین احضار شد


نماینده مردم تهران در مجلس دهم گفت: یکشنبه شب بود که برای اولین بار از طریق توئیتر متوجه شدم که رسانه های اصلی در حال صحبت از احضار من به دادگاه هستند، صبح با باز کردن پی دی اف اطلاعیه متوجه شدم که در آن نوشته شده است «دفاع در مقابل». اتهامات منتسب»، یعنی هیچ شرحی از اتهامات وجود نداشت تا مشخص شود من به چه جرمی متهم هستم.

روزنامه اعتماد نوشت: نماینده تهران در مجلس دهم گفت: یکشنبه شب بود که برای اولین بار از طریق توییتر متوجه شدم رسانه های جریان اصلی صحبت از فراخواندن من به قوه قضاییه می کنند. صبح، پی دی اف اخطاریه را باز کردم و متوجه شدم که روی آن نوشته شده بود «دفاع در برابر اتهامات منتسب»، یعنی هیچ توضیحی در مورد اتهامات وجود ندارد تا مشخص شود من به چه جرمی متهم هستم.

شنبه شب بود که خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضائیه خبر احضار ۳ چهره سیاسی و ورزشی از سوی دادگاه به دادسرا را اعلام کرد. نام پروانه سلحشوری، محمود صادقی و یحیی گل محمدی سرمربی تیم پرسپولیس از جمله این افراد بود. نکته جالبی که باید به آن توجه کنیم، خبر گزارش روزنامه همشهری در توییتر بود که ساعاتی قبل از اعلام رسمی این خبر، از تلفظ این اعداد مطلع و آن را اعلام کرد. اعلام عمومی؟

این روند اطلاع‌رسانی تنها روز شنبه به پایان نرسید، نظراتی از گزارش این روزنامه منتشر شد و از احتمال قضاوت‌هایی که علیه این افراد صادر می‌شود، مطلع شدند. روزنامه اعتماد با توجه به اهمیت این موضوع گفت وگویی را با پروانه سلحشوری ترتیب داده تا از جزییات پنهان موضوع احضار اخیر مطلع شود.

*شب شنبه خبر احضار شما و محمود صادقی و یحیی گل محمدی به هیئت منصفه رسید. چگونه از این خبر مطلع شدید؟

یکشنبه شب بود که برای اولین بار از طریق توییتر فهمیدم که رسانه های اصلی در مورد احضار من صحبت می کنند. صبح، پی دی اف اخطاریه را باز کردم و متوجه شدم که روی آن نوشته شده بود «دفاع در برابر اتهامات منتسب»، یعنی هیچ توضیحی در مورد اتهامات وجود ندارد تا مشخص شود من به چه جرمی متهم هستم. این احضاریه از سوی دادسرای امنیت ناحیه ۳۳ (سمت اوین) صادر شده است. این بار با من و آقایان محمود صادقی و یحیی گل محمدی تماس گرفته شد و برخی از اسامی که ذکر شد مربوط به روزهای قبل است. در حالی که حدود ۶ ماه است که در یکی از شهرهای شمال کشور زندگی می کنم و احضاریه ای از سوی دادسرای تهران صادر شده است، صبح روز یکشنبه این احضاریه برای من در شهر محل سکونتم آورده شد. با توجه به شرایطی که رسانه ها گفتند، دادسرای اطلاعات احضاریه صادر کرد، اما حقیقت این است که دادسرای دفاع از من بازجویی کرده است.

*از آنجایی که رئیس قوه قضائیه پیش از این از لزوم گفت وگو با فعالان سیاسی، احزاب و منتقدان خبر داده بود، دلیل این تماس ها را در چه می دانید؟ آیا این روش با مفهوم مذاکره مطابقت دارد؟

شاید مقامات قضایی قصد دارند با فعالان و منتقدان سیاسی در دادگاه امنیتی صحبت کنند. (خنده حضار) اما این رفتار که کسی را جنایتکار یا مجرم خطاب می کند، ربطی به ایده گفتگو ندارد. باید دید حرف های زاویه دار با ارقام حقوقی چقدر مورد قبول مسئولان است. گاهی ممکن است برخی از توئیت های من که مطابق قرائت رسمی نیست، خشم مقامات قضایی را برانگیخته باشد.

*به نظر شما توییت های شما دلیل اصلی احضار شماست؟

به نظر می رسد که توییت ها مهم تر از هر چیز دیگری هستند. درست است که نمی توان به طور دقیق گفت، من این را می گویم زیرا بسیاری از کاربران اینترنتی توییت های من را ویرایش می کردند و این کاربران اینترنتی در مورد احضار، اتهامات و قضاوت در دادگاه صحبت می کردند.

* چه زمانی در دادگاه حاضر می شوید؟

صبح چهارشنبه در دادگاه حاضر می شوم. اگر پس از صدور کیفرخواست دستگیر نشوم، روز چهارشنبه مطالب این جلسه را به اطلاع مردم خواهم رساند.

* درخواست شما به عنوان یک فعال سیاسی از نظام سیاسی چیست؟ به نظر شما سیستم چگونه باید با نیازهای گروه های مختلف برخورد کند؟

ممنون از سوال خوبتون اتفاقا منم چند وقت پیش داشتم به همین فکر می کردم. دولت امروز مرا در رابطه با محتوا و فعالیت‌های نوشتاری‌ام مقصر (اگر نه مقصر دانسته است). اما مشکل امروز کشور ما فرد است و مهمتر اینکه تصویری مثل سلحشوری چقدر مخاطب و تاثیر دارد؟ ما در شرایطی به سر می بریم که بخشی از مردم از اصلاح طلبان و اصولگرایان دور شده اند. مردم از اصلاح طلبان انتقاد جدی می کنند. اما به نظر می رسد که این حقایق نادیده گرفته می شوند.

اگر صحبت های من در سال ۹۷ و ۹۸ و بسیاری از نمایندگان دیگر محقق می شد، کشور به این چاله نمی افتاد. آنچه می نویسم و ​​می گویم کمکی به کشور و حل مشکلات انکار مشکلات نمی کند. مردم و نیازهایشان را باید دید. با این حال، نظرات و تصمیمات بر اساس نادیده گرفتن اکثریت مردم استفاده می شود.

تا زمانی که به مردم رسیدگی نشود، معیشت بهتر نشود، دارو تهیه نشود و مردم حداقل نفع ببرند، داستان تمام نمی شود. در هیچ کجای دنیا نمی توانید جنبشی بدون خشونت پیدا کنید که آرزوی مردم آن زندگی و آزادی باشد. ظلم است، توجه نکردن به این افراد و نیازهایشان.