پزشکان: برای شکست دولت روحانی به شکست برجام و مردم در مواجهه با مشکلات اعتراف کرده اند – پایگاه خبری مدآرا


گزارش کردن پایگاه خبری مدرا;دلیل علاقه دولت سیزدهم به قطبش های چندگانه و کاذب چیست؟ ریشه این دوقطبی ها چیست؟ همانطور که بسیاری از کارشناسان معتقدند، آیا هدف از دوقطبی شدن منحرف کردن افکار عمومی از وعده های بزرگ انتخاباتی است اما روی زمین ماندن؟

اینها سوالاتی است که پزشکان نماینده مردم تبریز در مجلس یازدهم به آنها پاسخ داده اند، این گفت و گو را بخوانید:

پس از انتخابات ۱۴۰۰ همچنان شاهد شکاف هایی هستیم که حیات اجتماعی و سیاسی ایران را تهدید می کند. در مورد مهمترین قطبش کاذب چه می دانید؟

متأسفانه بعد از انتخابات ۱۴۰۰، مسئولان کشور به انتخابات دوقطبی حق و باطل، خوب و بد کشیده شدند و در نهایت به حزب سفید و سیاه تبدیل شد. از این دو قطبی سازی کاذب، حجاب اجباری و اختیاری و حامیان وضع موجود و آرمان، در عرصه سیاست خارجی، حامیان سیاست غرب گرا و حامیان نگاه. -شرق آمده است بالاخره می بینیم که عده ای می خواستند برجام را بسوزانند، حالا بیشتر از همه به آن نیاز دارند. آن وعده ها و همچنین حذف اکثریت خبرگان و قدرت مردمی در انتخابات، استانداردی دوگانه ایجاد کرد، یعنی شعارها در تضاد با عمل بود.

این تقسیم بندی چه چالش هایی برای دولت سیزدهم ایجاد می کند؟

اولاً باید دید دولت فعلی در زمان روی کار آمدن چه باید می کرد و چه می کرد. رسول خدا در مدینه میان مردمی که قرن ها در جنگ های خونین بودند، عهد برادری بست. بر اساس آنچه خداوند می گوید وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِیعًا وَلَا تَفَرَّقُوا ۚ وَاذْکُرُوا نِعْمَتَ اللَّهِ عَلَیْکُمْ إِذْ کُنْتُمْ أَعْدَاءً فَأَلَّفَ بَیْنَ قُلُوبِکُمْ فَأَصْبَحْتُمْ بِنِعْمَتِهِ إِخْوَانًا وَکُنْتُمْ عَلَیٰ شَفَا حُفْرَهٍ مِنَ النَّارِ فَأَنْقَذَکُمْ مِنْهَا ۗ کَذَٰلِکَ یُبَیِّنُ اللَّهُ لَکُمْ آیَاتِهِ لَعَلَّکُمْ تَهْتَدُونَ همگی به ریسمان (مذهب) خدا چنگ بزنید، در راه های مختلف نروید و این نعمت بزرگ خدا را به خاطر داشته باشید که دشمن هم بودید، خداوند مهربانی و مهربانی را در دل شما قرار داده و به رحمت و برکت خدا. ، همه برادران دینی یکی شدی و در گودال آتش بودی، خدا نجاتت داد. این گونه است که خداوند آیات خود را برای (هدایت) بر شما نازل می کند، باشد که هدایت شوید.

ما در انقلاب سال ۵۷ با هم برادر شده بودیم، فردی که رهبری و انقلاب را پذیرفت، می توانست در خیلی از مسائل سهیم باشد، اما امروز می خواهند هزار دلیل بیاورند که شما با رهبری و اسلام مخالف هستید تا شما تمام شوید. همچنین می خواهند چیزهای دیگری را به نام انقلاب و اسلام به مردم معرفی کنند و متأسفانه بخشی از این وضعیت به این دلیل است که دولت سیزدهم در انتخابات با حذف افراد رقیب تأسیس شد و بنابراین فقدان آن روحیه ناسیونالیسم به عنوان پشتوانه دولت، باعث شد که دولت با تفرقه افکنی بین مردم مصنوعی در درون خود وحدت ایجاد کند. در واقع شعار بنیانگذاران شرایط کنونی از همین ضعف راهبردی سرچشمه می گیرد. در نتیجه ناتوانی در حال افزایش و رفاه و آرامش انسان در حال کاهش است.

بنابراین اگر در وهله اول به فکر وحدت و اتحاد درونی نباشیم، بهترین مدیران و بهترین ایده ها را در میانه بگذاریم، حل مشکل ممکن نخواهد بود. زیرا اثر انرژی به صفر تمایل دارد. ما همیشه در حال شکست هستیم. اما اگر همه با هم برویم شاید دیرتر به مقصد برسیم اما قوی تر می شویم.

در این شرایط در آینده با چه مشکلاتی مواجه خواهیم بود؟

ببینید، من متخصص قلب هستم، وقتی بدن حرکت هماهنگ خود را از دست می دهد، قلب از حرکت باز می ایستد. حال اگر این روند افزایش پیدا کند جامعه ما به سمت نابودی و فروپاشی می رود. بنابراین، ما به یک آموزه توحید تجدید شده نیاز داریم. کن-ناس امت واحده، مردم امت یکی بودند، پیامبران آمدند تا اختلافاتشان را حل کنند. اکنون نبرد بر سر اصول ایدئولوژیک نیست، بلکه بر سر قدرت، موقعیت و تسخیر مراکز قدرت است. اگر هدف خدمت است، این مشکلات نباید وجود داشته باشد. متأسفانه برخی اجازه خدمت به مردم را نمی دهند، حتی اگر مستلزم تخریب مردم باشد. مثلاً نباید اینقدر طول می کشید و مردم این همه به دردسر نمی افتادند. اما برای شکست دولت روحانی در کشور از جمله برجام، عده ای معتقد بودند که برجام شکست خواهد خورد و مردم به دردسر خواهند افتاد.

گرایش نیروی حاصله به سمت صفر چه نوع پاسخی در گروه های اجتماعی ایجاد می کند؟

جامعه به سمت عدم توجه به هیچ مرجعی پیش می رود و این خطرناکتر از قطبی شدن است. به عبارت دیگر محصول دوقطبی شدن چیزی جز تقسیم جامعه و در نهایت ایران نیست. جامعه اعداد مختلفی دارد و سردرگمی کم کم در آن گسترش می یابد. از این منظر، هرج و مرج نتیجه از دست دادن برادری، حقیقت، عدالت خواهی، اخلاق، نظم، سنت های حسنه و حفظ جامعه و دوقطبی شدن اجتماعی برای رسیدن به اهداف گروهی است. این وضعیت به این معناست که دولت فعلی از هرکسی که در جامعه پتانسیل دارد سوء استفاده می کند. اما آنها آن را از بین می برند زیرا نمی توانند با قدرتمندان رقابت کنند. چون می دانند اگر در میدان قوی باشند نوبت به آنها نمی رسد. از این رو سکه های تهمت آمیز مانند اتهام جاسوسی، بیگانگان، ضد ولایت فقیه و… برای بیرون راندن ظالم از میدان رواج دارد.

آیا حذف آنها مشکل را حل می کند؟

نه قابل حل نیست چون مشکل این چیزها را ندارد و ادامه دارد مثل گرانی و خانه نشینی و … به همین دلیل از کابل پوسیده دیگری استفاده می کنند. و می گویند گذشته تباه شده است و ما باید از شر زباله ها خلاص شویم و این زمان زیادی می برد. هرچند فراموش کرده اند که خود یکی از موانع اصلی حل مشکلات بوده اند. یکی از دلایل حل نشدن مشکل آنها این است که آنها همیشه جزو نقشه تخریب‌کنندگان بوده‌اند و از آنجایی که ساختن را یاد نگرفته‌اند، حتی در شرایط برابری با حاکمیت آنها، همچنان تخریب و الغا وجود دارد. بنابراین نقش سازنده برای آنها بسیار دشوار است. به همین دلیل برجام را به حالت تعلیق درآوردند و اکنون با قدرت خود سعی در احیای برجام دارند. اما چرا آنها برجام را منحل نمی کنند؟ آنها آماده بودند که کشور به فقر و بدبختی بیفتد، اما مخالفان آنها که مسلمان هستند و اکثراً مؤمن هستند پیروز نمی شوند تا به مردم بگویند که شما مراقب خود هستید، این توانایی را دارد. خوب، حالا که دولت را جمع کرده اید، چرا نمی توانید بهترین راه حل های خود را اجرا کنید؟ بدون وقفه.

آیا رئیس جمهور با این قطب بندی ها می تواند ناکامی خود در استخدام و تربیت کادر و مدیران مجرب را جبران کند؟ زیرا این روش اجازه بازسازی انرژی را نمی دهد.

بدیهی است که نه. نتیجه چیزی است که می بینیم. در مهم ترین خدمت، جوان بسیار خوب اما کم تجربه ای را قرار دادند که کارش تخریب تجربیات خوب گذشته بود. همه اینها نتیجه آن چیزی است که آنها در برابر قدرت تبلیغ می کردند. تا دیروز می گفتند وقتی دولت دست ما باشد تورم را تمام می کنیم. کار و خانه مردم را درست می کنیم. الان همه چیز عوض شده جالب است که آنها معتقدند موفقیت ها مدیون آنها و شکست ها ناشی از عملکرد دولت قبل است. این زمانی بود که همه اطلاعاتی از وضعیت موجود داشتند و می گفتند ما با اطلاع از این موضوع چنین اقداماتی را انجام می دهیم. حال اگر چنین نتیجه ای حاصل نشود، به نظر می رسد که دانش نداشتند و قدرت تجربه سیستم برای حل مشکلات را نداشتند. لذا دو موضع در جامعه ارائه کردند به این معنا که اهداف موعود با ابزار علمی و وعده های آنها سازگار نبود. با حذف گسترده نیروهای علمی و شایسته، این وضعیت بدتر شده است و بعید است که آنها بتوانند خود را در این زمینه بازسازی کنند. حداقل زمانی این موضوع به وضوح دیده می شود که کابینه دولت و سه وزیری که آقای رئیسی در آینده به وزارتخانه ها اطلاع دهند. ما دعا می کنیم و خوشحال می شویم که آنها بتوانند شیوه های خوبی را برای سه خدمت توسعه دهند و بتوانند سازمان کاری خود را بازسازی کنند.

آیا آنها می توانند همان سطح قدرت را حفظ کنند؟

این امکان ندارد. این روش به حذف کامل فضای داخلی می رود. شرکت کننده حذف شده اکنون به حذف تدریجی خود دست یافته است. در عین حال، بدون توافق داخلی، و حل مشکلات با دنیا، به نظر من ادامه کار بسیار دشوار است. امیدوارم تصورم اشتباه باشه اما مقایسه ایران با کشورهای همسایه نشان می دهد که ما از نظر زندگی مردم بسیار پایین آمده ایم. ما در دنیا خیلی عقب هستیم. این نوع حکومت به درد مردم سنتی ایران نمی خورد. به همین دلیل ما با خطر وحشتناک تری روبرو هستیم که آن مهاجرت نخبگان حتی در قالب تجارت است. این برای ما یک ضرر ملی است. و متأسفانه وقتی از خود می پرسیم چه کرده ایم بهترین های ما از ما فرار می کنند؟

آیا سیاست تندروها قوی تر و بسته تر می شود یا سیاست های دولت رئیس جمهور تعدیل می شود؟

اول اینکه جامعه نمی تواند به این شکل ادامه دهد و من وضعیت وخیم را پیش بینی می کنم. بی شک عده ای در زیاده خواهی خود تجدید نظر خواهند کرد و عده ای ناامید به نقشه خود ادامه می دهند و ملت را نابود می کنند. در واقع، برای من بسیار سخت است که بگویم رویدادهای آینده افراط گرایان را به کد من سوق خواهد داد.

آیا با شکست قطبی‌سازی، با تغییر نگرش نسبت به تغییر سیاست‌های موازنه، جهانی شدن و تعمیق نظام‌های حقوقی در داخل کشور مواجه خواهیم شد؟

اگر این کار را نکنند، مردم در برابر آنها می ایستند و نظم عمومی از کنترل آنها خارج می شود. یا باید از طوفان واقعی دوری کنند تا از خطر دور بمانند یا ایستادن در مقابل آنها هزینه سنگینی دارد. فراموش نکنیم که دوقطبی شدن مخالف سازمان ملی، رهبری، مردم و منافع آنهاست. بدون استقرار موفقیت اقتصادی و بسترسازی به متولیان آن یعنی تولیدکنندگان، مردم، جامعه مدنی و رهبری، ضعیف خواهد بود و متأسفانه در شرایط کنونی، ضعف روش‌های خوب به روزمرگی تبدیل شده است.

انتظارات مردم از دولت در یک سال آینده چیست؟

در قرآن آیه ای داریم که می گوید مردم را باید خواند نه امتحان. و ما اولین ها را امتحان کردیمۖ «فَلَیَقَّلَمَنَّ اللَّهُ ٱلَّذینَ صدقوَْ وَلَّیَّلَمَّ کتبِینَ» آیا مردم گمان کردند که آنان را آزاد می‌کنند و چون می‌گویند ایمان آورده‌ایم، آنها را با چیزی آزمایش نمی‌کنند؟ خداوند دروغگو است و راستگویان را کاملاً می شناسد.

مردم منتظرند آنچه قبل یا در جریان انتخابات وعده داده بودند یعنی حذف گرانی ها بدون پیوند معیشت مردم به برنامه اقدام عمومی و ساخت یک میلیون خانه در سال محقق شود. کجا رفت آن سفره های رنگارنگ، کاهش قیمت ها و دیگر وعده ها؟ چرا وضعیت مردم بعد از یک سال اینقدر بد است؟ بدتر از آن، مردم ناصادقانه می بینند که دولت قبلی مسئول همه شکست ها است و هر چیز خوب نتیجه عملکرد این دولت است. این نشان می دهد که گروه فعلی دولت را نمی شناسند. زیرا برنامه ها از گذشته تا امروز ساختار و عملکرد دارند.