پزشکی قانونی: ۹۶ نفر در سیل اخیر جان باختند / ۴۲ نفر از این افراد در استان تهران بودند – مدرا


گزارش کردن پایگاه خبری مدرا; عباس مسجدی آرانی درباره آمار اخیر قربانیان سیل اخیر در کشور گفت: اطلاع رسانی صحیح در مشکلات یکی از اصول مطلق در دنیاست، متاسفانه گاهی اظهارنظرهای غیرمسئولانه مردم و اظهارات کذب و نادرست می شود. آمارهای متناقض باعث تشویش اذهان مردم می شوند بنابراین لازم است یکی از متولیان آماری را منتشر کند که این امر بر عهده پزشکی قانونی در مورد قربانیان بلایای طبیعی است.

وی ادامه داد: گاهی یک موسسه خیریه درباره آمار فوت صحبت می کند، اگر این سازمان وظیفه انتشار آمار فوت را ندارد باید این موارد توسط پزشکان قانونی بررسی و پس از آن منتشر شود تا علت مرگ مشخص شود. بعد از سیل اخیر نامه ای به وزیر محترم کشور ارسال کردیم و ایشان به استانداران سراسر کشور نیز اعلام کردند که مسئولان دانشگاه ها، اورژانس و… در مورد این بیماری صحبتی نخواهند کرد. موارد فوت ناشی از بلایای طبیعی به مرکز پزشکی قانونی منتقل و در آنجا شناسایی می شود. نامزد دارای مشخصات فیزیکی، ملیت و گواهی فوت است. حتی اگر مشخص نباشد، پزشکی قانونی منتظر می ماند تا فرد شناخته شود و به همین دلیل گاهی اوقات انتشار آمار نهایی زمان بر است.

مسجدی افزود: به عنوان مثال در مورد تصادفات، دقیق ترین آمار مورد قبول معاونت بین الملل، آمار پزشکی قانونی است. در اورژانس نیز مسئولیت پزشکی قانونی را بر عهده دارد.

تایید مرگ ۹۶ نفر در سیل توسط پزشکی قانونی

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور درباره آخرین آمار تلفات سیل نیز گفت: بر اساس آخرین آمار مرگ و میر ناشی از سیل در سال ۹۶، ۹۶ نفر بر اثر سیل جان خود را از دست دادند. تا جایی که من به یاد دارم بیشتر آمار مربوط به استان تهران بود که حداقل ۴۲ نفر در این استان جان خود را از دست دادند. سایر استان ها نیز ۲، ۴، ۷ تا ۲۰ تصادف داشته اند.

وی درباره اینکه روند شناسایی اجساد چگونه ادامه دارد و آیا می توان ارقام بیشتری به آن اضافه کرد، به ایسنا گفت: اخیراً اجساد دیگری برای ما ارسال نشده است و کار شناسایی او برای زمان به پایان رسیده است.