پیوند مغز استخوان برای بیماری سلول داسی شکل – وبلاگ Credihealth


بیماری سلول داسی شکل با تولید گلبول های قرمز خون با محتوای کمتر هموگلوبین مشخص می شود. همانطور که بسیاری از شما ممکن است بدانید که مغز استخوان گلبول های قرمز تولید می کند. جایگزینی مغز استخوان معیوب با مغز استخوانی که سلول‌های خونی طبیعی تولید می‌کند کاری است که پزشکان در طول پیوند انجام می‌دهند.

در هزینه پیوند مغز استخوان در هند بسته به محل و نوع درمان تغییر می کند. درمان ها و جراحی های پزشکی در هند در سراسر جهان شناخته شده است. بیمارستان ها بهترین روش های درمانی برای بیماری سلول داسی شکل را در خود جای داده اند.

جزئیات کلی و توضیحات نسبی را در این وبلاگ بدانید.

بیماری سلول داسی شکل را بدانید

بیماری سلول داسی شکل نوعی اختلال ژنتیکی است که شامل گلبول های قرمز داسی شکل است که طول عمر کمتری دارند. معمولاً سلول‌های خونی دیسکی شکل هستند که به واسطه هموگلوبین اکسیژن را حمل می‌کنند و در رگ‌های خونی کوچک جریان می‌یابند.

سلول های خونی در اختلال سلول داسی شکل داسی شکل غیر طبیعی، چسبنده هستند و به درستی در داخل رگ های خونی حرکت نمی کنند. این منجر به طول عمر کوتاه‌تر سلول‌های خونی می‌شود که باعث کمبود خون در بدن شما می‌شود.

اینجا را کلیک کنید تا پزشک موجود ما را برای پیوند استخوان بررسی کنید

علائم و نشانه ها

از آنجایی که این بیماری ارثی است، علائم و نشانه های آن از بدو تولد در کودک وجود دارد. اما تا ۶-۵ ماهگی کودک قابل مشاهده نیستند. پس از آن، علائم به آرامی شروع به ظاهر شدن می کنند.

 • رنگ بدن زرد به دلیل کمبود خون
 • سلامتی و ظاهر ضعیف تر
 • فشار
 • تورم، حساسیت و قرمزی در دست ها و پاها
 • احتمال عفونت مکرر
 • کم خونی
 • تاخیر در رشد در مراحل اولیه
 • درد مفاصل
 • مشکلات بینایی

علل اختلال سلول داسی شکل

بیماری سلول داسی شکل عمدتاً به دلیل ژن جهش یافته ایجاد می شود که از یکی از والدین یا هر دو والدین منتقل می شود. ژن جهش یافته منجر به تولید غیرطبیعی گلبول های قرمز خون می شود که به شکل داسی شکل، چسبنده و سفت و سخت به نظر می رسند و به درستی در خون جریان ندارند.

فردی که بیماری داسی دارد، ژن های جهش یافته را از هر دو والدین به ارث می برد. اگر یک ژن جهش یافته را از یکی از والدین خود به ارث ببرید، این احتمال وجود دارد که یک صفت سلول داسی شکل ایجاد کنید.

فردی که دارای صفت سلول داسی شکل است هم دارای ژن طبیعی و هم ژن جهش یافته است. این احتمال وجود دارد که یک فرد بتواند ژن های جهش یافته را به فرزندان خود منتقل کند.

نمای کلی پیوند مغز استخوان

بیماری سلول داسیشکل با تولید غیر طبیعی هموگلوبین مشخص می شود که باعث اختلال در گلبول های قرمز خون می شود. قبلاً هیچ درمانی برای این بیماری وجود نداشت تا زمانی که رویکردهای علمی اصلاح شده انجام شود.

پیوند سلول های بنیادی یا مغز استخوان یکی از این روش های درمانی است که در آن پزشکان یا جراحان مغز استخوان شما را با مغز استخوان اهدا کننده که ظرفیت تولید سلول های خونی طبیعی را دارد، جایگزین می کنند. این روش به عنوان پیوند مغز استخوان شناخته می شود.

روش پیوند در بسیاری از کشورها از جمله هند موفقیت آمیز بوده است و بیماران پس از درمان اثرات مفید متعددی را نشان می دهند.

۸۷ درصد از بیمارانی که تحت درمان قرار گرفتند، کاهش مصرف مواد مخدر، مسکن ها و داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی را تجربه کردند که در غیر این صورت می تواند عوارض جانبی شدیدی ایجاد کند.

تولید گلبول های قرمز به آرامی افزایش می یابد و عوارض جانبی در بسیاری از موارد کمتر است.

روش پیوند مغز استخوان

در روش پیوند مغز استخوان معمولاً برای کودکان زیر ۱۶ سال مطلوب است. همانطور که کودک بزرگتر می شود، انجام عمل پیوند روی بزرگسالان دشوار است زیرا خطرات و چالش های بیشتری را به همراه دارد. بنابراین، این روش معمولاً برای بزرگسالان توصیه نمی شود، اما تحقیقات در این زمینه هنوز ادامه دارد.

روش پیوند:

اول از همه، پزشک بدن شما را معاینه می کند و وضعیت را در مورد جریان خون، تولید سلول های خونی، علائم و غیره ثبت می کند. این آماده سازی قبل از رویه واقعی است.

پزشکان آن را انجام می دهند تا بدانند آیا درمان روی بیمار اثربخش خواهد بود یا خیر. اگر معاینه به خوبی انجام شود، پزشکان نوع روش درمانی را توصیه می کنند.

پزشک همچنین مقداری خون برای تعیین تطابق HLA می گیرد. این یک مرحله مهم در هر نوع پیوند است.

اگر HLA از بدن بیمار با HLA استخراج شده از بدن اهداکننده مطابقت داشته باشد، فقط پزشکان می توانند عمل پیوند را آغاز کنند.

پزشکان داروهایی را برای سرکوب سیستم ایمنی ارائه می‌کنند تا عمل تهاجمی نداشته باشد و پیوند را در حین یا بعد از عمل رد نکند.

 • برداشتن مغز استخوان از بدن بیمار

پس از سرکوب سیستم ایمنی، پزشکان مغز استخوان را از بدن بیمار استخراج می‌کنند تا سلول‌های سالم اهداکننده را جایگزین آن کنند.

 • استخراج مغز استخوان سالم از دونر

پزشک مغز استخوان را از بدن اهداکننده استخراج کرده و آن را در داخل بدن بیمار قرار می دهد.

 • داروهای پس از درمان و مشاهده

پس از مدتی، مغز استخوان جایگزین شده شروع به تولید گلبول های قرمز سالم می کند و بیمار مقدار کافی خون را در بدن نشان می دهد. با این حال، پس از پیوند ممکن است عوارض جانبی کمی وجود داشته باشد. بیماران باید به طور مداوم با پزشک خود در تماس باشند و طبق توصیه پزشک از دستورالعمل ها پیروی کنند.

انواع پیوند مغز استخوان

دو نوع روش پیوند مغز استخوان وجود دارد که بر اساس نوع اهداکننده‌ای است که سلول‌های بنیادی یا مغز استخوان را اهدا می‌کند.

 • پیوند مغز استخوان اتولوگ

خودکار به معنای خود است. پزشکان سلول های بنیادی را از بخشی از بدن خود بیمار استخراج می کنند. پس از استخراج، سلول ها برای مدتی منجمد می شوند. در همین حال، بیمار درمان هایی مانند شیمی درمانی یا پرتودرمانی را تجربه می کند. پس از مدتی پزشک مغز استخوان را به بدن بیمار منتقل می کند. مزیت پیوند اتولوگ این است که سیستم ایمنی با آن به عنوان یک ماده خارجی برخورد نمی کند، زیرا اهدا کننده و بیمار در این مورد یکسان هستند.

 • پیوند مغز استخوان آلوژنیک

در پیوند مغز استخوان آلوژنیک، اهداکننده فرد دیگری است که HLA او با آزمایش خون بیمار مطابقت دارد. اهدا کننده مناسب تر می تواند یکی از اعضای خانواده شما باشد. بهترین فایده برای پیوند آلوژنیک این است که شانس بهبودی بیشتر است. اما گاهی ممکن است روزها پس از درمان با مشکلاتی مانند طرد بیمار پیوند و پاسخ ایمنی تهاجمی مواجه شود.

هزینه پیوند مغز استخوان در هند

درمان های پزشکی در هند تلاش های برجسته ای در درمان بسیاری از مشکلات نشان داده است. افراد زیادی از خارج از کشور برای انجام درمان های مربوطه به هند می آیند. چندین بیمارستان، کلینیک و مراکز پیوند درمانی مشهور در هند وجود دارد که درمان موثر پیوند مغز استخوان را برای بیماران خود تضمین می‌کنند. درمان ها نیز مقرون به صرفه و به طرز عجیبی رضایت بخش هستند.

در هزینه پیوند مغز استخوان در هند از ۲۰۰۰۰ تومان شروع می شود. هزینه واقعی به عوامل مختلفی مانند محل مرکز پیوند، نوع درمان و نیازهای اضافی بستگی دارد. با این حال، محدوده هزینه در بسیاری از مراکز تقریباً یکسان است.

اقدامات احتیاطی پس از درمان

پس از درمان پیوند، سیستم ایمنی بدن نسبت به قبل بسیار ضعیف تر می شود. به این ترتیب، بیمار نیاز به تغذیه و مراقبت مناسب دارد. پزشک می تواند برخی داروها و آنتی بیوتیک ها را برای کاهش عوارض جانبی احتمالی و برای تقویت پاسخ ایمنی ارائه دهد.

نتیجه

همانطور که بسیاری از مردم ادعا می کنند پیوند مغز استخوان یک تجربه تغییر دهنده زندگی است. می‌توان چندین مثال از زندگی واقعی وجود داشت که داستان‌های درمانی موفقی را نشان می‌دهند. اگر هنوز در مورد درمان شک دارید، تردیدها و نگرانی های خود را با پزشکان مربوطه در مورد درمان پیوند برطرف کنید.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر