چرا ما کاری می کنیم، مردم خود را بیگانه و چند نفر را خودی می دانند/ مردم ایران شورش را قبول ندارند.


اگر با دیپلماسی آشنا بودیم، انتخابات آمریکا را به تأخیر نمی انداختیم/ در مذاکرات بین المللی می شد بسیاری از گره ها را باز کرد. چرا آقای ظریف را جدی گرفتند؟ چون با زبان دنیا آشنا بود و می دانست چه بگوید و چگونه احساساتش را منتقل کند

ما خیلی گیج شده ایم، برجام دوباره به پایان رسیده است / مردم جز آرامش خاطر چه می خواهند؟نواندیش – سعید شمس: این دیپلمات سابق و فعال سیاسی در خصوص وضعیت فعلی مردم گفت: کشور ما ثروتمند و دارای منابع مهمی است. کافی است واقعیت ها را ببینیم، با دنیا حرف بزنیم، همه چیز را سیاسی نبینیم، آدم های درون و بیرون را نسازیم تا گره هایمان آزاد شود.

فریدون مجلسی در گفت و گو با «نواندیش» افزود: ایران کشوری نیست که مردمش غرق در مشکلات باشند و به این فکر کنند که چه کار کنند. مسائل مربوط به برجام کم بود، گشترشاد همه چیز را خراب کرد. کاش می توانستیم ذهنمان را جمع کنیم و بدانیم در شرایط فعلی چه کنیم و چه کار نکنیم. ایرانی ها مردمی نیستند که از شورش استقبال کنند. مردم جز آرامش چه می خواهند؟

این رقم ادامه داد: ما خیلی کار کرده ایم، برجام دوباره به پایان رسیده است. تصمیم گیرندگان می دانند تا زمانی که تحریم ها برداشته نشود، هیچ مشکلی حل نخواهد شد. ما در شرایطی هستیم که به توافق نیاز داریم و به همین دلیل مجبور شده ایم سیاست هسته ای خود را به گونه ای تنظیم کنیم که آمریکا نتواند برجام را نقض کند. برای آنها ایران هراسی یک هدف مهم است. اما با زبان دیپلماسی می‌توانیم شرایط را بهتر کنیم.

این تحلیلگر مسائل بین الملل ادامه داد: دیپلماسی زبانی برای تبادل نظر با کشورهاست و اصرار بر اندیشه راه حل نخواهد بود. هیچ کس طرفدار تسلیم شدن در برابر بیگانگان نیست و هیچکس نمی گوید که پیشنهادات آمریکا را کورکورانه بپذیرید. اما در واقع، بسیاری از گره ها را می توان در یک زبان بین المللی باز کرد. از آقایان می پرسم؛ چرا گروه ها آقای ظریف را جدی گرفتند؟ چون با زبان دنیا آشنا بود و می دانست چه بگوید و چگونه احساساتش را منتقل کند. اگر با دیپلماسی آشنا بودیم، انتخابات کنگره یا رئیس جمهور آمریکا را به تاخیر نمی انداختیم.

مجلسی گفت: مردم ما همیشه پشت سر کشور خود بوده اند و نسبت به کشور خود مغرضانه هستند. درست نیست، جواب اعتراض آنها را با رفتار بد داد. صرف نظر از نیاز مردم به اینترنت و فعالیت اقتصادی، برخی افراد به راحتی اینستاگرام و واتس اپ را فیلتر می کنند، غیر از نادیده گرفتن معضلات اجتماعی چه معنایی می تواند داشته باشد؟ چرا به این موضوع فکر نمی کنیم؟ ما از طریق این اقدامات راه هایی را برای جداسازی جامعه از دولت ارائه می دهیم. گروهی از افراد در گشت زنی و موارد دیگر مشکل دارند. مشکل کجاست؟ مردم صاحبان اصلی کشور هستند و می توانند انتظار داشته باشند که صدایشان شنیده شود.

فریدون مجلسی در نهایت گفت: در این سال ها گران بود. با این حال، دیگر قابل قبول نیست که قیمت کالاهای مصرفی همزمان دو یا حتی سه برابر شود.