چرا هنگام خواب سردرد می گیریم؟


10 درمان طبیعی برای تسکین سردرد

تهران (پانا) – سردرد در هنگام خواب می تواند کیفیت خواب خوب را کاهش دهد. خواب خوب مساوی با سلامت جسمانی است و فرد را قادر به انجام فعالیت های روزانه می کند. سردرد می تواند ناشی از عوامل متعددی از جمله استرس زیاد باشد. اولین قدم شناسایی علت سردرد و اجتناب از آن است.

اگر پس از اجتناب از موقعیت های استرس زا همچنان سردرد دارید، باید برای معاینه به پزشک مراجعه کنید. اگر سردرد شدید و کابوس بدون علامت دارید، ممکن است در شب دچار سردرد شوید. جای تعجب نیست که تا به حال نام این نوع سردرد را نشنیده باشید زیرا این نوع سردرد نادر است.

برای یافتن علت سردرد خود، باید به پزشک خود مراجعه کنید و تاریخچه کاملی از الگوهای خواب و برنامه های شبانه خود از جمله سیری و استراحت در شب را به او بگویید. خبر خوب این است که سردردهای کمتری وجود دارد و خبر بد این است که سردرد گاهی اوقات نشانه بیماری های جدی مانند تومور، پارگی رگ های خونی یا جراحات است. در صورت بروز شرایط زیر به مراقبت فوری پزشکی نیاز دارید:

سردرد به طور ناگهانی و شدید مانند رعد و برق رخ می دهد.

سر شما به تدریج بدتر می شود یا الگوی درد تغییر می کند.

اگر به تازگی دچار آسیب سر شده اید و اگر آسیب جزئی بوده است.

حالت تهوع، سرگیجه، تب، حالت تهوع و استفراغ یا مشکلات گفتاری دارید.

سردرد ناگهانی دارید که قبلاً هرگز آن را احساس نکرده اید.

علت سردرد در خواب

تحقیقات در مورد روابط آناتومیکی، بیوشیمیایی و الکتروفیزیولوژیکی بین سردرد و الگوهای خواب در حال انجام است. تصور می شود که ساختار قسمت تحتانی مغز، قشر مغز، نقش کلیدی در ایجاد سردرد و خواب عمومی دارد. تعدادی از مشکلات مرتبط با اختلالات خواب و اختلالات عصبی وجود دارد که می تواند باعث افزایش سردرد و ایجاد سردرد عصبی شود.

آپنه خواب گذرا

این یک علت شایع درد است که زمانی رخ می دهد که الگوی خواب در طول خواب به هم بخورد. آپنه خواب کوتاه مدت (تنگی نفس بعد از خواب) باعث افزایش سردرد در هنگام بیدار شدن فرد می شود. آپنه خواب کوتاه در افراد چاق بسیار شایع است.

هیپوگلیسمی

این وضعیت زمانی رخ می دهد که قند خون (قند) از حد طبیعی پایین بیاید. هیپوگلیسمی باعث کم خوابی می شود که همراه با تعریق شبانه است. با خوردن وعده های غذایی کوچک قبل از خواب می توانید افت قند خون را از بین ببرید.

افسردگی و استرس

برخی افراد پس از یک روز پر استرس هنگام خواب سردرد می گیرند. ممکن است زمانی که تمام روز بدون وقفه سخت کار می کنید سردرد داشته باشید. افسردگی نوع دیگری از اضطراب و خستگی است که می تواند در اثر بی خوابی و سردرد ایجاد شود.

سرپرست تیم ها

این نوع سردرد یکی از رایج ترین انواع سردرد است و می تواند باعث بیدار شدن شما در نیمه های شب یا صبح (سردرد صبحگاهی) شود. سردردهای شدید همراه با درد حاد و مزمن معمولاً در اطراف یک چشم متمرکز می شوند، اما می توانند به نواحی دیگر مانند گردن و پشت، صورت و شانه ها نیز سرایت کنند. عرق کردن، تیره شدن پوست، آبریزش بینی و تورم چشم از علائم شایع این بیماری هستند.

سر سینوس

سر سینوس در جلوی صورت، پیشانی و بینی احساس می شود. این سردردها در اثر عفونت سینوسی یا بیماری در بالش یا ملحفه و پتو ایجاد می شود.

سردرد میگرنی در شب

ممکن است در شب سردرد داشته باشید. فعالیت های شبانه خود را برای تعیین علت حملات میگرنی بررسی کنید. این ممکن است به دلیل مواد شیمیایی موجود در محفظه تهویه مطبوع یا نوع غذایی که قبل از رفتن به رختخواب میل می کنید می تواند باعث سردرد در شب شود.

سردرد در شب

سردرد در هنگام خواب به معنای سردرد در ساعات خاصی از شب است و به آن «ساعت زنگ دار» می گویند. سردرد ممکن است به دلیل تغییرات در سیستم عروق مغزی کوچک به دلیل سردردهای قبلی یا تومورهای بدخیم مغز ایجاد شود. این نوع سردرد در افراد بالای ۵۰ سال بسیار شایع است.

چگونه بخوابیم

خوابیدن در جای نامناسب یا استفاده از بالش نامناسب می تواند باعث سردرد شبانه یا آپنه خواب شود.

تکان دادن دندان

اگر هنگام خواب دندان قروچه کنید، لرزش ممکن است به استخوان‌های شما منتقل شود و بر شانه‌ها، گردن و سر شما تأثیر بگذارد و اغلب باعث سردرد و فک‌ها در صبح می‌شود.