چند ترفند طلایی برای تمیز کردن رسوبات و رسوبات شیشه


ششتن زهره

تهران (پانا) – شفافیت پنجره ها و شیشه ها در خانه ها یکی از نیازهای همه مردم است که دستیابی به آن همیشه آسان نیست.

به گزارش ایلانا، اغلب با لکه های سرسخت و رسوبات آب روی شیشه مواجه می شویم. این لکه های آب زمانی ایجاد می شوند که سطوح بالایی از مواد معدنی منیزیم و کلسیم در آب وجود داشته باشد.

مواد معدنی به مرور زمان بر روی سطوحی مانند شیشه حمام که دائماً با آب سخت در تماس هستند، جمع می شوند. خوشبختانه راه های زیادی برای حذف رسوبات آب از انواع شیشه ها وجود دارد. حتی با استفاده از چند وسیله خانگی، تمیز کردن شیشه و از بین بردن رسوبات آب بسیار آسان خواهد بود.

آب و آب باقیمانده روی شیشه و آینه رسوب می کند

قبل از یادگیری نحوه حذف رسوبات آب از شیشه و آینه، خوب است بدانید که چرا آنها در وهله اول تشکیل می شوند. هنگامی که آب غنی از مواد معدنی خشک می شود، لکه های آب سخت روی شیشه ایجاد می شود. لکه هایی که به راحتی پاک نمی شوند.

اصولاً وقتی آب تبخیر می شود، مواد معدنی روی سطح لیوان باقی می ماند. اگرچه آب باران می تواند باعث ایجاد لکه بر روی پنجره های شما شود، دلایل دیگری نیز وجود دارد که باید در نظر بگیرید. آیا نزدیک پنجره ها آبپاش وجود دارد؟ آیا ناودان های شما از پشت بام به پنجره های شما نشت می کند؟

شاید با رفع این مشکلات لکه های آب از پنجره های شما هم محو شوند! برخی از پنجره ها دارای ویژگی های داخلی هستند که به جلوگیری از ایجاد لکه های آب کمک می کند.

اگر پنجره های شما چنین ویژگی هایی ندارند، می توانید از پوشش های پنجره، رنگ موم نخل یا محصولات ضد باران استفاده کنید. این ویژگی‌ها باعث می‌شود که آب باران به جای ایجاد لکه‌هایی روی شیشه از داخل شیشه عبور کند و لکه‌های کمتری ایجاد شود.

یک لیوان بردار

یک دستکش لاستیکی بپوشید. حتی اگر از محصولات پاک کننده طبیعی استفاده می کنید، باز هم محافظت از دستانتان خوب است. یک لیوان تمیز و یک ظرف سرکه سفید تهیه کنید. برای تمیز کردن لیوان، با مخلوط رقیق سرکه و آب شروع کنید و اگر جواب نداد، سرکه را مستقیماً روی لکه های سرسخت بریزید.

سرکه و آب مقطر را با هم مخلوط کنید

بسته به اندازه پنجره یا آینه، سرکه و آب کثیف را در یک سطل بریزید و آنها را کاملاً مخلوط کنید. معمولا یک فنجان سرکه سفید و یک فنجان آب مقطر برای تمیز کردن لیوان کافی است، اما برای شیشه های کثیف می توانید از لیوان های بیشتری استفاده کنید.

از ترکیب استفاده کنید

با استفاده از اسفنج، مخلوط را روی لیوان بمالید و تمام سطح لیوان یا آینه را از بالا به پایین با مخلوط سرکه و آب بپوشانید. مطمئن شوید که مقدار زیادی سرکه و آب مقطر در لیوان وجود دارد، به خصوص در قسمت های پایینی که لکه ها سنگین هستند. مطمئن شوید که کل شیشه با مخلوط سرکه و آب پوشانده شده است.

صبر کن

حداقل پنج دقیقه صبر کنید. ممکن است مجبور شوید برای لایه های ضخیم تر لکه های سرسخت مدت بیشتری صبر کنید. سرکه سفید یک اسید طبیعی است که به آرامی لکه های آب را بدون آسیب رساندن به شیشه و آینه پاک می کند. سرکه همچنین می تواند رسوبات آب سخت را از شیرهای آب برای بهبود فشار آب حذف کند.

بشویید

پس از اتمام زمان، رسوبات آب سخت را با آب مقطر گرم بشویید. اگر هنوز لکه های آب سخت دارید، دوباره از مخلوط در لیوان استفاده کنید و بگذارید مدت بیشتری بماند. در صورت لزوم می توانید سرکه را یک شب در لیوان بگذارید. مخلوط سرکه و آب باقیمانده صابون را نیز از بین می برد.

نکات اضافی

از روغن لیمو یا پرتقال برای پاک کردن لکه های آب سرسخت و کف صابون از قاب فلزی شیشه یا آینه استفاده کنید. مقدار کمی روغن مرکبات را روی یک پارچه نرم بریزید و به آرامی فریم فلزی را بمالید تا کثیفی آن پاک شود. این کار را تا زمانی ادامه دهید که لکه ها محو شوند و فریم فلزی دوباره بدرخشد.

بهترین تجهیزات برای دفع ضایعات رسوبی

سرکه و آب: برای تمیز کردن شیشه، مخلوطی از مقدار مساوی سرکه سفید و آب مقطر را روی لیوان اسپری کنید. مطمئن شوید که قسمت های متراکم را کاملاً پوشانده اید. اجازه دهید محلول به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه بماند و پس از خشک شدن دوباره مخلوط را اسپری کنید.

یک حوله کوچک را با محلول سرکه و آب بپوشانید و با حوصله لیوان را بریزید. پنجره را با یک پارچه نرم یا حوله کاغذی خشک کنید و اگر لکه های آب سرسخت هنوز قابل مشاهده است، این کار را تکرار کنید. لیمو را از وسط نصف کرده و با فشار کافی داخل لیوان فشار دهید. اسید لیمو طبیعی به راحتی لکه های آب سخت را از بین می برد. باقی مانده آب لیمو را با یک پارچه نرم یا حوله کاغذی پاک کنید.

با اسپری شیشه پاک کن تمام کنید و با روزنامه پاک کنید تا درخشندگی بدون رگه داشته باشید.

جوش شیرین و آب: با مخلوط کردن جوش شیرین با کمی آب خمیر درست کنید.

رنگ را روی پارچه ای قرار دهید و پنجره را به شدت مالش دهید تا دانه های خشن جوش شیرین بتوانند لکه های آب سرسخت را از بین ببرند. شیشه را با آب مقطر کاملاً بشویید و از پاک کننده و روزنامه قدیمی برای تمیز کردن شیشه استفاده کنید تا تمام آثار و رگه ها از پنجره پاک شود.

جوش شیرین برای از بین بردن لکه ها

محلول نمک و آب: این احتمالاً ساده ترین راه حل برای از بین بردن تجمع آب است. این محلول به راحتی آماده می شود. تنها چیزی که نیاز دارید نمک و آب است. چگونه کار می کند نمک ترکیبات معدنی را از شیشه جدا می کند. این مخلوط نباید خیلی رقیق باشد.

با متعادل کردن نسبت نمک و آب خمیر درست کنید. از خمیر روی لیوان استفاده کنید و آن را روی خاک بمالید تا پاک شود. وقتی کارتان تمام شد، از یک پارچه تمیز برای پاک کردن نمک باقی مانده استفاده کنید. لکه های زیادی روی شیشه باقی نمی گذارید.

نظافت و نظافت سرویس بهداشتی بسیار مهم است که علاوه بر حفظ سلامت افراد استحمام کننده، زیبایی و جذابیت سرویس بهداشتی را دو چندان می کند.

خمیر دندان: استفاده از خمیر دندان روی شیشه یکی دیگر از راه های موثر برای از بین بردن رسوبات آب است. خمیر دندان قلیایی است و مواد معدنی روی شیشه را از بین می برد. این یک روش بسیار آسان برای تمیز کردن شیشه است. از یک حوله بدون پرز استفاده کنید.

خمیر دندان را روی یک حوله بریزید و روی شیشه بمالید. از دایره ها برای انجام کار استفاده کنید. حتما از خمیر دندان در تمام نقاط لکه دار استفاده کنید. اجازه دهید خمیر دندان چند دقیقه بماند تا تمام کثیفی ها را بپوشاند. مقدار مساوی آب مقطر و سرکه را با هم مخلوط کرده و از آن برای پاک کردن بقایای خمیر دندان استفاده کنید.

آمونیاک و محصولات پاک کننده قلیایی: اگر از محصولات پاک کننده قلیایی استفاده می کنید، افزودن آمونیاک ایده خوبی است. ترکیب دوم به خوبی کار خواهد کرد. علاوه بر افزایش اثربخشی کلی تصفیه کننده، می توانید از توانایی آمونیاک در حذف لکه های آب سخت استفاده کنید.