چند خانه روستایی در حال ساخت است؟


چهارشنبه ۱۳ آبان ۱۴۰۱ – ۲۱:۴۰

خانه روستایی

تهران (پانا) – بنیاد مسکن از اعطای وام ۲۰۰ میلیون تومانی برای نوسازی منازل روستایی خبر داد و از در حال ساخت ۱۸۷ هزار خانه روستایی خبر داد.

به گزارش ایرنا، اکبر نیکزاد در اجلاس فصلی مدیران کل کشوری مدیریت بحران کشور در قم، پیشگیری و پیش بینی را مهمترین اولویت های بنیاد مسکن عنوان کرد و گفت: اگر از توان و استانداردهای لازم در ساخت و ساز استفاده شود. از خانه ها، بخش مهمی از هزینه های متعاقب وقوع بلایای طبیعی و مخاطرات کنترل خواهد شد.

نیکزاد با بیان اینکه کشور ما از نظر ساخت و ساز و فناوری های لازم کمبود کشورهای مدرن را ندارد، ادامه داد: مشکل کشور ما این است که از فناوری ها و فناوری های موجود به درستی استفاده نمی شود؛ در حالی که این مشکل در کشور ما وجود ندارد. در حال حاضر عمر موثر یک ساختمان در کشورهای پیشرفته ۱۰۰ سال و در ایران ۳۰ سال است.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تاکید کرد: به موضوع شناسنامه ساختمان و مسائل امنیتی و فنی در بسیاری از موارد به درستی رسیدگی نمی شود، وجود روابط دیگر باعث شده شرکت های فنی قوی کنار گذاشته شوند و افرادی که واجد شرایط ورود نیست محل ساخت و ساز و نقض مقررات ملی از ورود به ساختمان خودداری کنید.

وی گفت: در سال ۱۳۸۳ هفت درصد از مناطق روستایی کشور نوساز بوده که این رقم در سال ۱۴۰۰ به ۵۰ درصد رسیده و وضعیت مسکن در شهرها به کلی تغییر کرده است.

نیکزاد با بیان اینکه دولت برای حفظ قوانین ساخت و ساز کشور جدی است، گفت: در صورت رعایت این مقررات عمر مفید ساختمان در ایران به صد سال می رسد.

نیکزاد به بازسازی گروه‌های آسیب‌دیده ناشی از بلایای طبیعی پرداخت و افزود: بازسازی گروه‌های آسیب‌دیده بلافاصله پس از تعداد – تعداد مناطق آسیب‌دیده در برنامه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی قرار می‌گیرد. نکول وام یکی از موضوعات کلیدی است که بحث در مورد بازسازی را برانگیخته است.

وی همچنین با انتقاد از تاخیر و تاخیر در پرداخت خدمات و بدهی های بازسازی منازل آسیب دیده، یادآور شد: پول و بدهی های موجود حق و حقوق مردم است و هرگونه تاخیر در پرداخت آنها غیرقابل قبول است.

وی با بیان اینکه ۴۲ هزار ساختمان مسکونی آسیب دیده در ۲۱ نقطه کشور در حال بازسازی است، تصریح کرد: ۲۰۰ دستگاه مسکن جدید خریداری و به زودی بین استان های برنامه ریزی شده توزیع می شود.

نشست فصلی متولیان کل مدیریت بلایای طبیعی استان های کشور تا فردا پنجشنبه پنجم آبان ماه جاری قم ادامه دارد.