چند راه آسان برای افزایش سرعت اینترنت


اگرچه هیچ قانون مطلقی برای افزایش سرعت اینترنت وجود ندارد، اما برخی نکات و ترفندها می توانند در این زمینه به شما کمک کنند و تجربه اینترنت شما را سریعتر کنند.

اگرچه هیچ قانون مطلقی برای افزایش سرعت اینترنت وجود ندارد، اما برخی نکات و ترفندها می توانند در این زمینه به شما کمک کنند و تجربه اینترنت شما را سریعتر کنند.

به گزارش گجت نیوز، اگر می خواهید با این راهکارها آشنا شوید، با ما همراه باشید.

روتر را حرکت دهید

آیا روتر خود را در اتاق نصب کرده اید؟ این اصلا ایده خوبی نیست. دیوارها، کمدها و حتی قفسه‌های کتاب می‌توانند سیگنال‌های Wi-Fi را کاهش دهند. بنابراین جابجایی فیزیکی روتر می تواند تاثیر بسزایی بر سرعت دریافتی و سیگنال وای فای داشته باشد. بنابراین، قبل از خرید بهترین مودم ۵G از فروشنده، به موقعیت روتر توجه کنید، حتی اگر مودمی که می خواهید تهیه کنید، قیمت مناسبی داشته باشد.

مکان مناسب برای روتر بستگی به خانه شما دارد، اما سعی کنید روتر را در گوشه ای، زیر کمد یا در کشو مخفی کنید. هر چه روتر مرکزی تر و بالاتر باشد، نتیجه بهتری حاصل می شود. هدف این است که دستگاه های اصلی خود از جمله لپ تاپ، کنسول و غیره را تا حد امکان به روتر نزدیک کنید.

از کابل اترنت استفاده کنید

گاهی اوقات فراموش می کنیم که سیم ها هنوز آنجا هستند. اتصال روتر اغلب به اتصال بی سیم ترجیح داده می شود، زیرا اتصال سیمی سریعتر و پایدارتر است و با دستگاه های دیگر تداخل نخواهد داشت. تنها نقطه ضعف این راه حل این است که محل قرارگیری تجهیزات شما را محدود می کند و ممکن است به اندازه اتصال بی سیم راحت نباشد. با این حال، اگر به اینترنت پرسرعت نیاز دارید، استفاده از کابل اترنت می تواند گزینه خوبی باشد. برخی از روترها دارای پورت اترنت هستند و برای اتصال به آنها فقط به کابل اترنت نیاز دارید.

کانال یا گروه را تغییر دهید

سیگنال های Wi-Fi به کانال ها تقسیم می شوند. روتر شما از یک کانال Wi-Fi ویژه برای برقراری ارتباط با دستگاه های موجود در خانه شما استفاده می کند. اگر همسایگان نزدیکی دارید که از همان کانال Wi-Fi استفاده می کنند، ممکن است همه چیز به سرعت شلوغ شود. در این صورت تغییر کانال می تواند این مشکل را حل کند. هر روتر دستورالعمل های مختلفی برای این کار دارد و برای تغییر کانال بهتر است با توجه به روتری که در اختیار دارید شروع به تحقیق در مورد نحوه انجام آن کنید.

روتر خود را به روز کنید

روترها از نظر عملکرد و قیمت بسیار متفاوت هستند. اگر مناطقی در خانه شما وجود دارد که سیگنال Wi-Fi به خوبی به آنها نمی رسد، ممکن است لازم باشد مکان و زمان پخش Wi-Fi را تغییر دهید. اگر خانه شما بزرگ است، ممکن است نیاز به استفاده از روتری داشته باشید که می تواند سیگنال ها را به نقاط اطراف خانه ارسال کند. اغلب خانه ها و آپارتمان های کوچک به یک سیستم ساده نیاز دارند.

یک رمز عبور برای Wi-Fi بگذارید

شاید لازم نباشد این نکته را به خاطر بسپاریم، اما تعیین رمز عبور برای وای فای اجباری است. این روش برای جلوگیری از استفاده فروشندگان و همسایگان از شبکه شما ضروری است، زیرا همسایگانی که از شبکه استفاده می کنند می توانند سرعت روتر Wi-Fi را کاهش دهند. مطمئن شوید که از رمزگذاری AES استفاده کنید، که ایمن ترین و سریع ترین گزینه امنیتی است.

دستگاه های بلااستفاده را از اینترنت حذف کنید

اتصال همزمان چندین دستگاه به اینترنت می تواند مشکل ساز باشد. بنابراین، هر دستگاهی که به اینترنت نیاز دارد را به Wi-Fi متصل کنید و دیگر دستگاه ها را وصل نکنید. روترهای خوب اغلب کنترل اولویت ها را برای دستگاه ها یا خدمات خاصی فراهم می کنند. این روش راه حل خوبی است و به شما کمک می کند تا مطمئن شوید که هنگام تماشای آنلاین فیلم، اینترنت شما قطع نمی شود.

کامپیوتر خود را بررسی کنید

این نکته مختص رایانه‌ها است: اگر رایانه یا لپ‌تاپ شما کند است، اما دستگاه‌های دیگر اینترنت پرسرعت دارند، Task Manager یا Activity Monitor را باز کنید و ببینید کدام برنامه‌ها در پس‌زمینه کار می‌کنند. برخی از برنامه ها قابلیت به روز رسانی خود را دارند، اما واقعاً به آن نیاز ندارند. اگر این برنامه ها به طور مداوم در پس زمینه به روز شوند، شبکه شما کند می شود.

با ISP خود تماس بگیرید

اگر همه این روش ها را امتحان کرده اید و اینترنت شما همچنان کند است، همیشه می توانید با ارائه دهنده خدمات اینترنت خود تماس بگیرید. آنها ممکن است یک تکنسین را به خانه شما بفرستند تا مشکل را برطرف کند یا به شما کمک کند علت کندی اینترنت را پیدا کنید. بنابراین اگر تمام روش های ذکر شده را امتحان کرده اید و در عین حال از سرعت اینترنت راضی نیستید، حتما با ISP خود تماس بگیرید.

در نهایت تراکم شبکه یک مشکل بسیار رایج است که خوشبختانه راه حل های مختلفی دارد. با ۱۰ روش ذکر شده در این مقاله می توانید سرعت اینترنت خود را افزایش داده و بهره وری خود را افزایش دهید. بنابراین، اگر از سرعت روتر وای فای خود راضی نیستید، این نکات را در نظر داشته باشید.