چند نفر بدون ضامن وام گرفتند؟


چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ – ۱۱:۱۷

بانک

تهران (پانا) – آخرین آمار به دست آمده حاکی از آن است که از بهمن ماه سال گذشته تا اواسط تیرماه امسال، ۱۲ بانک در مجموع ۴۷۵ هزار خدمت کوچک بدون ضامن به مبلغ حدود ۱۶ میلیارد تومان پرداخت کرده اند.

به گزارش ایرنا، تسهیل در پرداخت بدهی به آحاد مردم یکی از اولویت های رئیس جمهور در سال گذشته بود و آیت الله رئیسی در بهمن ۱۴۰۰ در دیدار با مدیران بانک ها و گروه اقتصادی دولت درخواست تایید عملیات تایید شود. وثیقه های سنگین برای دسترسی به خدمات بانکی جایگزین متقاضیان وام کوچک شده است.

در ۲۰ بهمن ماه بسیاری از بانک ها بخشنامه ها و جزئیات این طرح را در سایت خود منتشر کردند تا اطلاعات لازم را در این زمینه ارائه کنند.

اکنون حدود هفت ماه از ابلاغ این سیاست و اجرای سیاست پرداخت خدمات خرد بدون ضامن می گذرد، آمارهای به دست آمده از وزارت اقتصاد در خصوص روند پرداخت وام مسکن در ۱۲ بانک نشان می دهد که ۴۷۵ هزار و ۴۴۸ فقره وام وجود دارد. از فوریه سال گذشته تا اواسط ژوئیه به متقاضیان پرداخت می شود.

بانک سپه با پرداخت ۱۹۵ هزار و ۹۷۷ فقره وام، مقام اول را از نظر تعداد و تعداد خدمات خرد پرداختی بدون ضامن کسب کرد.

بانک قرض الحسنه مهر ایران با ۹۳ هزار و ۲۲ فقره وام در رتبه دوم، بانک رفاه کارگران با ۷۱ هزار و ۶۷۴ هزار وام در رتبه سوم و بانک تجارت با ۳۹ هزار و ۲۰۲ هزار وام در رتبه چهارم در بین بانک هایی که برنده دولت شدند. .

همچنین بانک ملی ۳۶ هزار و ۲۱۴ فقره وام بدون ضامن و پست بانک ۱۳ هزار و ۲۱۳ وام به متقاضیان پرداخت کردند.

بانک صنعت و معدن با پرداخت ۵۸ خدمت کمترین تعداد و تعداد وام های کوچک بدون ضامن را داشته است.

گزارش عملکرد بانکهای دولتی و ملی با پرداخت خدمات جزئی تا سقف یک میلیارد ریال بدون ضامن از تاریخ ۱/۲/۱۴۰۰ لغایت ۱۵ تیر ۱۴۰۱ (مبلغ به میلیون ریال)